Αποκλείστηκε ο Προμηθέας από το Φάιναλ 4 του σχολικού πρωταθλήματος

Το πάλεψε όμως δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για το Φάιναλ 4 η ομάδα μπάσκετ αγοριών Λυκείου των Ιδιωτικών Εκπαιδευτηρίων «Προμηθέας». Ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Κερατσινίου με αντίπαλο τα Εκπαιδευτήρια «Αναγέννηση» από την Πάτρα, που κέρδισαν με 76-53. Να σημειωθεί πως στο συγκεκριμένο σχολείο υπάρχει το πρόγραμμα υποτροφιών ΝΟΥΣ για επίλεκτους μαθητές από όλη την Ελλάδα που αγωνίζονται στον Προμηθέα Πάτρας και το υψηλότερο επίπεδο Πανελλαδικά.

Αγωνιστικά, η ομάδα του Βόλου ξεκίνησε πολύ δυνατά με την πρώτη περίοδο να λήγει με 16-15.  Όμως στο 9ο λεπτό χρεώθηκε με 3ο φάουλ ο Κλέαρχος Πρέκας (στα 4 αποβάλλεται ένας παίκτης επειδή οι αγώνες του σχολικού πρωταθλήματος διαρκούν τέσσερα οκτάλεπτα) και αυτό ανάγκασε τον Παναγιώτη Τύμπα να τον κρατήσει στον πάγκο για να τον προφυλάξει. Οι Πατρινοί το εκμεταλλεύτηκαν και προηγήθηκαν 37-27 στο ημίχρονο. Κάποια χαμένα εύκολα καλάθια σε συνδυασμό με την εκπληκτική ευστοχία στα σουτ τριών πόντων των αθλητών του σχολείου της Πάτρας άνοιξαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά και έτσι η Αναγέννηση επικράτησε με 76-53.

Η διοίκηση του σχολείου συγχαίρει τους μαθητές για την μεγάλη προσπάθεια τους και την εκπληκτική μέχρι τώρα πορεία και εύχεται στους νικητές καλή επιτυχία για την συνέχεια. Επίσης, ευχαριστεί το γραφείο Φυσικής Αγωγής για την άψογη συνεργασία.

Την ομάδα στην Αθήνα συνόδευσε ως αρχηγός της αποστολής ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής Κώστας Ξενοκώστας, ενώ τον αγώνα διαιτήτευσε ο εν ενεργεία Βολιώτης διαιτητής Θανάσης Δόλγυρας.

Οκτάλεπτα: 16-15, 37-27, 57-40,76-53.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Π. Τύμπας-Σουλτάνη): Νίκολης, Καραφέρης, Πρέκας, Σακκάς, Πλαγεράς, Μόκας, Ακριβόπουλος, Ευτυχιάδης, Δελεντζές, Χαϊμαντάς.