Αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι ο Βόλος από το Κύπελλο

Με ψηλά το κεφάλι αποχαιρέτησε το Κύπελλο Ελλάδος ο Βόλος. Νίκησε με 1-0 την ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό, με γκολ του Τάσου Δουβίκα στο 35′ με πέναλτι, ωστόσο, η Ένωση πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, καθώς στο πρώτο ματς είχε νικήσει με 4-2 στο ΟΑΚΑ.

Πολύ καλός ο Βόλος στο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε την απόδοσή της η ΑΕΚ στην επανάληψη.

Κυριάρχησε ο Βόλος στο πρώτο ημίχρονο
Απόλυτος κυρίαρχος στο παιχνίδι ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος. Όχι μόνο κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 35’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τάσου Δουβίκα, ήταν και η ομάδα που παρουσίασε σαφώς καλύτερη εικόνα από την Ένωση. Το συγκρότημα του Μανόλο Χιμένεθ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και στη δημιουργία του παιχνιδιού, με πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και στην άμυνα, απόρροια του ασφυκτικού πρέσινγκ που ασκούσε ο Βόλος.

Στο πρώτο 10λεπτο οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ πίεσαν την άμυνα της ΑΕΚ, η οποία προσπαθούσε να διώξει τη μπάλα, μην μπορώντας να σταματήσει την ορμή των γηπεδούχων, που έβγαλαν πολλή ενέργεια μέσα στο γήπεδο.

Στο 3’ ο Φεράρι έκανε το σουτ με τον Τσιντώντα να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα, ενώ στο 6’ ο Νίνης, έξω από την περιοχή σούταρε, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να πέφτει στη δεξιά του γωνία, μπλοκάροντας την μπάλα.

Η Ένωση έφτασε για πρώτη φορά σε θέση βολής στο 9’, όταν ο Ανσαριφάρντ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή του Βόλου, γύρισε το σώμα του, έκανε το σουτ, με τον Κλέιμαν να μην ανησυχεί, μπλοκάροντας τη μπάλα.

Μετά το 15’ έπεσε ο ρυθμός των παικτών του Βόλου, η ΑΕΚ ισορρόπησε το ματς, δίχως όμως να μπορεί να απειλήσει το τέρμα του Κλέιμαν.

Η ΑΕΚ στο 32’ έφυγε στην κόντρα επίθεση με τον Σιμάνσκι, η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ, αυτός απέφυγε τον Φεράρι, σούταρε με τη μπάλα να χτυπά στο σώμα του Γκρίλο και να απομακρύνεται από την περιοχή.

Για να φτάσουμε στο 34’ όπου ο Βόλος κέρδισε πέναλτι. Ο Δουβίκας σούταρε μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Τσιντώντας, η μπάλα έφτασε στον Νίνη, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ να τον ανατρέπει με τα πόδια και τον διαιτητή Τζοβάρα να δείχνει αμέσως την «άσπρη βούλα».

Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Τάσος Δουβίκας, έστειλε την μπάλα στη δεξιά πλευρά του Τσιντώντα, ο οποίος έπεσε στην αριστερή, για να ανοίξει το σκορ για τον Βόλο (1-0).

Μάλιστα, στο 39’ ο Βόλος απείλησε την ΑΕΚ με δεύτερο γκολ. Ο Μπαρτόλο έπιασε ωραίο διαγώνιο μέσα από την περιοχή και η μπάλα -αφού κόντραρε και άλλαξε ελαφρώς πορεία- έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του του Τσιντώτα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Βόλο να προηγείται με 1-0, κερδίζοντας τις εντυπώσεις με την εμφάνισή του, φέρνοντας σε δύσκολη θέση την ΑΕΚ, η οποία πελαγοδρομούσε στα πρώτα 45 λεπτά.

Ανέβηκε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε χωρίς κάποια αλλαγή από τις δύο ομάδες, με τον Βόλο να μπαίνει δυνατά, όπως έκανε και στο πρώτο μέρος. Προσπάθησε να βρει τον τρόπο να απειλήσει το τέρμα του Τσιντώντα, συνεχίζοντας να ασκεί πίεση στους παίκτες της ΑΕΚ μέχρι το 55’.

Οι φιλοξενούμενοι φρόντιζαν να αμύνονται και να προσπαθούν να βρουν τους χώρους στην επίθεση να απειλήσουν την εστία του Βόλου. Μάλιστα, η Ένωση είχε δύο καλές στιγμές σε διάστημα τριών λεπτών. Στο 57’ ο Σάκχοφ δοκίμασε ένα συρτό διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ήταν χλιαρό και το μπλόκαρε εύκολα ο Κλέιμαν. Η δεύτερη, όμως, στο 59’ ήταν πολύ σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΚ να ισοφαρίσει. Από πάσα του Σιμάνσκι που κόντραρε, η μπάλα στρώθηκε στον Ανσαριφάρντ, αλλά το σουτ που έκανε ο Ιρανός από το ύψος του πέναλτι αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Κλέιμαν.

Οι παίκτες της ΑΕΚ πήραν μέτρα στο γήπεδο, σε μια προσπάθειά τους να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης και να τελειώσουν την υπόθεση πρόκριση. Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ παρουσιάστηκαν περισσότερο σοβαροί στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας λιγότερα λάθη.

Όσο το σκορ ήταν στο 1-0 υπέρ του Βόλου όλα ήταν ανοιχτά, καθώς οι «κυανέρυθροι» ήθελαν ένα ακόμη γκολ για να πάρουν αυτοί το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Το παιχνίδι απέκτησε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον στο τελευταίο 15λεπτο, με τον Βόλο, πάντως, να μην μπορεί να βρει τους διαδρόμους να απειλήσει το τέρμα του Τσιντώντα. Φάσεις δεν υπήρχαν μπροστά στις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται. Στο 89′ του χλιαρό σουτ του Σιμάνσκι δεν ανησύχησε τον Κλέιμαν, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Βόλος προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να φτάσει σε δεύτερο γκολ που θα του έδινε την πρόκριση, οι παίκτες της ΑΕΚ όμως με ψυχραιμία “καθάρισαν” όλες τις φάσεις που πήγαιναν να δημιουργηθούν για το τέρμα του Τσιντώντα.

Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τζοβάρα βρήκε την ΑΕΚ να προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου με πολύ άγχος, δίχως να πραγματοποιήσει καλή εμφάνιση.

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Κωσταράς, Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας)
4ος διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Κόκκινη: 92′ Χνιντ
Κίτρινες: Περέα, Τέκιο, Γκρίλο-Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Σιμάνσκι, Χνιντ
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Τέκιο (70’ Ριένστρα), Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Τσοκάνης  (83’ Μαρτίνες), Μπαριέντος, Περέα (62’ Μπουένο), Μπαρτόλο, Νίνης, Δουβίκας.
ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Λόπες, Νεντελτσεάρου, Λάτσι, Σιμάνσκι, Σάκχοφ (83’ Χνιντ), Κρίστισιτς, Γκαρασία (87′ Βασιλαντωνόπουλος), Μάνταλος (58’ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ (83’ Μαχαίρας).