Αποκλείστηκε από το Τσάμπιονς Λιγκ ο ΠΑΟΚ

Για μία ακόμη φορά η συμμετοχή του ΠΑΟΚ στην κύρια φάση του Τσάμπιονς Λιγκ θα μείνει… όνειρο απατηλό. Ο “Δικέφαλος του βορρά” δεν κατάφερε να φτάσει έστω στη φάση των πλέι οφ χάνοντας με 4-3 στην παράταση από τη Μάλμε στην Τούμπα. Το 2-2 στο πρώτο ματς είχε δημιουργήσει προσδοκίες στους Θεσσαλονικείς, αλλά οι Σουηδοί ισοφάρισαν 3-3 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και με ένα ακόμη γκολ στην παράταση πήραν τη νίκη-πρόκριση.
Στο 10’ η Μάλμε “πάγωσε” για πρώτη φορά την Τούμπα. Μετά από εκτέλεση πλαγίου από δεξιά ο Γιόνσον πήρε την κεφαλιά και ο Νανάσι έκανε το 0-1 με νέα κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι. Ωστόσο, στο 21ο λεπτό ο Τάισον με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια αριστερά έκανε το 1-1 για τον πρωταθλητή Ελλάδος. Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-1 στο 43ο λεπτό με ασύλληπτο σουτ του Κουλιρεάκη από τα 30 μέτρα αλλά στο 45’ η Μάλμε έφερε στα ίσα το σκορ. Μετά από σέντρα από δεξιά ο Νανάσι πλάσαρε στο πίσω δοκάρι και ο Κοτάρσκι έχασε την μπάλα με αποτέλεσμα να έρθει το 2-2. Κι όμως στο 45+3’ ο Ζίβκοβιτς πήρε την μπάλα στα δεξιά, συνέκλινε και με αριστερό σουτ έγραψε το 3-2.
Στο 57′  ο Κουλιεράκης έβαλε την προβολή αλλά ο Νταλίν και το δοκάρι έσωσαν τη Μάλμε. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ θα προκριθεί, στο 90’+6′ ήρθε η ισοφάριση. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΟΚ, ο Κοτάρσκι είπε “όχι” σε διαδοχικά σουτ του Μπουσανέλο, ο Καμαρά απομάκρυνε πάνω στον Ζέτερστρεμ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 3-3.
Το 3-4 έγινε στο 99′ όταν ο Ζέτερστρεμ έβγαλε όμορφη κάθετη στον Κρίστιανσεν, εκείνος πέρασε και τον Κοτάρσκι και πλάσαρε σε κενό τέρμα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης οι Σουηδοί είχαν και δοκάρι με τον Γιόνσον.
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεβ (73’ Σβαμπ), Καμαρά, Ζίβκοβιτς (72’ Ντεσπόντοβ), Κωνσταντέλιας (85’ Βιεϊρίνια), Τάισον (49’ Μουργκ, 102’ Τισουντάλι), Μπράντον Τόμας (73’ Τσάλοβ).
ΜΑΛΜΕ: Νταλίν, Μπουσανέλο, Ζέτερστρεμ, Γιάνσον, Στρίγκερ Λάρσεν (114’ Όλσον), Ρικς (60’ Μπολίν), Γιόνσεν, Πένια (106’ Μπεργκ), Νανάσι (79’ Κρίστιανσεν), Μποταιμ (88’ Αλί), Κίσε Τέλιν (114’ Ρέσλερ).