Αποκλείστηκε από Σλάβια και διαιτησία ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος 1-1 με τη Σλάβια Πράγας στην κατάμεστη Λεωφόρο και αποκλείστηκε από τα play-offs του φετινού Europa Conference League, «πληρώνοντας» την ήττα με 2-0 στο πρώτο ματς και τα λάθη του ρέφερι Μπουκέ, όμως κέρδισε το χειροκρότημα του κόσμου του.
Λάθη, βέβαια, που επαναλήφθηκαν και σήμερα, αυτή την φορά από τον διαιτητή Μπανκς, ο οποίος επέτρεψε στους Τσέχους να ολοκληρώσουν το ματς με 11 παίκτες, αντί να αποβληθεί ο Μαντούς στο 42’ για πέναλτι εναντίον του Σένκεφελντ.

Το «τριφύλλι» πάντως στάθηκε και άτυχο, έχοντας ένα απίστευτο δοκάρι με τον Σπόραρ μόλις στο 2’, με τον Σλοβένο επιθετικό να είναι και ο σκόρερ της ομάδας του με πλασέ στο 58ο λεπτό και να κάνει… σεφτέ.
Αλλά αδίκησε και τον εαυτό του, καθώς, παρότι «έσβησε» ουσιαστικά τον αντίπαλο του, σπατάλησε τις φάσεις που έφτιαξε, έμεινε από δυνάμεις προς το τέλος και το πλήρωσε με την ισοφάριση στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Γιουρέτσκα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια, πίεσε ψηλά και επιτιθέμενος κυρίως από την αριστερή πλευρά στο ξεκίνημα, έχασε την τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, μόλις στο 2’…
Όταν από φοβερή κάθετη πάσα του Μάγκνουσον στον χώρο για τον Χουάνκαρ και το παράλληλο συρτό γύρισμα του δεύτερου, ο Σπόραρ με προβολή από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και άουτ!

Η Σλάβια αμυνόταν αρκετά μέτρα εκτός της περιοχής της και… μαζικά, με τους «πράσινους» να πηγαίνουν συνέχεια πρώτοι πάνω στη μπάλα, να ελέγχουν απόλυτα το ματς αλλά να μην μπορούν να βρουν το… πολυπόθητο για αυτούς γκολ.

Ενώ στο 20ο λεπτό είχαν μια ακόμα μεγάλη στιγμή, μετά την ατομική ενέργεια του Αϊτόρ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, σούταρε, για να αποκρούσει ασταθώς ο Μαντούς και να διώξει σε πλάγιο ο Κατσαράμπα στη συνέχεια…

Χρειάστηκε, δε, να συμπληρώσουμε το ημίωρο για να καταγραφεί η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων στο ματς, σε μια αντεπίθεση, με τον Σρανζ να πασάρει στον αφύλαχτο Ντούντερα ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε πάνω από το τέρμα.
Ο Παναθηναϊκός σπατάλησε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, δύο λεπτά μετά, όταν από ατομική ενέργεια και πάσα του Κώτσιρα στον Σπόραρ ο Σλοβένος επιθετικός πλάσαρε αλλά ο εξερχόμενος Μαντούς απόκρουσε.
Ακόμα και έτσι, βέβαια, οι γηπεδούχοι θα έπρεπε να είχαν την δυνατότητα να παίξουν αφενός με παίκτη παραπάνω, αφετέρου να εκτελέσουν πέναλτι στο 42ο λεπτό!
Όταν ο -ήδη «κιτρινισμένος»- Μαντούς ανέτρεψε τον Σένκεφελντ εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής Μπανκς δεν καταλόγισε την παράβαση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη το σκηνικό έμεινε ίδιο, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει πάλι δυνατά ενώ μάλιστα ο Σένκεφελντ έγινε αναγκαστικά αλλαγή λόγω των έντονων πόνων από το χτύπημα του Μαντούς στο 55’.Τελικά, τρία λεπτά αργότερα, από τον τρομερό συνδυασμό Αϊτόρ-Χουάνκαρ από αριστερά και τη σέντρα του δεύτερου, ο Σπόραρ με προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, έκανε το 1-0 και το… καζάνι της Λεωφόρου «πήρε φωτιά»!

Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ που είχε στη συνέχεια, ενώ η Σλάβια πίεσε κάπως περισσότερο στο επόμενο διάστημα και κυρίως από το 65’-70’, αλλά χωρίς να… ξεμυτίσει από την περιοχή της κι έχοντας ως πιο αξιόλογη φάση ένα σουτ του Σέβτσικ στο 69’, που πέρασε ελάχιστα άουτ.
Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, βάζοντας στο 77ο λεπτό τους Καμπετσή-Ιωαννίδη με την ταυτόχρονη παρουσία και του Σπόραρ, θέλοντας να βρει κι ένα δεύτερο τέρμα που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, με το σύστημα να γίνεται 4-4-2.
Δεν το βρήκε τελικά… ποτέ -αφού οι παίκτες του Παναθηναίκού άρχισαν να ξεμένουν και από τρεξίματα- και σαν να μην έφτανε αυτό, δέχτηκε κιόλας την απρόσμενη ισοφάριση στο πέμπτο λεπτό του επιπλέον χρόνου, από το λάθος γύρισμα του Καμπετσή και το πλασέ του Γιουρέτσκα στο τετ α τετ με τον Μπρινιόλι, με το τελικό 1-1 να του στερεί ακόμα και τη νίκη γοήτρου.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (55’ Κουρμπέλης), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (77’ Καμπετσής), Τσέριν, Βαγιαννίδης (77’ Ιωαννίδης), Σπόραρ, Αϊτόρ.
Σλάβια Πράγας (Γίντριχ Τρπισόφσκι): Μαντούς, Ντουντέρα (82’ Μάσοπουστ), Κατσαράμπα, Ουσού, Ντόρλεϊ, Τιέχι (82’ Γιουρέτσκα), Σρανζ (90’+7’ Τεκλ), Τραορέ (61’ Σέβτσικ), Χολες, Ολαγίνκα, Λινγκρ (61’ Ουσάρ).