Απογοήτευσε ο Βόλος με την Ξάνθη

Στο καλάθι των αχρήστων πέταξε ο Βόλος τη νίκη που πέτυχε την περασμένη αγωνιστική στο Ηράκλειο κόντρα τον ΟΦΗ. Οι «κυανέρυθροι» πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση ηττήθηκαν χθες με 3-1 στο Πανθεσσαλικό από την Ξάνθη και έχασαν την ευκαιρία να αναρριχηθούν στο βαθμολογικό πίνακα της Σούπερ Λιγκ.
Ύστερα από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο η Ξάνθη προηγήθηκε με 0-1 με γκολ του Μπαξεβανίδη και τον Βόλο να χάνει πέναλτι στις καθυστερήσεις με τον Μουνίθ, η ποιότητα του παιχνιδιού βελτιώθηκε στην επανάληψη. Ο Βόλος ισοφάρισε στο 56’ με τον Γέντρισεκ (ο Σλοβάκος σκόραρε κόντρα στην παλιά του ομάδα), όμως στο 68’ οι Ακρίτες απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Οικονόμου.
Η Ξάνθη εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω και με δύο γκολ στο 73’ από τον Εντουάρντο και στο 81’ από τον Λισγάρα, πήρε μια σημαντική νίκη, που την διατηρεί στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος και σε τροχιά πλέι οφ.

Πώς αγωνίστηκε ο Βόλος
Ο Αλμπέρτο Γκαγιέγκο παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Γκαραβέλη, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ντεντάκης και το αριστερό ο Φεράρι. Οι Τσίκα και Οικονόμου ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Μάξ, Τσοκάνης Μουνίθ ήταν η τριάδα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με τους Γέντρισεκ, Μάντζη, Γκουαροτσένα να αποτελούν την επιθετική τριπλέτα.

Μέτριο θέαμα στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, χωρίς σπουδαίες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Τα λάθη ήταν πολλά εκατέρωθεν και ο ρυθμός του αγώνα αργός. Οι παίκτες του Βόλου δεν μπορούσαν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους, με αποτέλεσμα να μην δημιουργούν φάσεις στην επίθεση. Από την πλευρά τους οι ποδοσφαιριστές της Ξάνθης φρόντιζαν να ελέγχουν το παιχνίδι και να προσπαθούν να παίξουν με αντεπιθέσεις.
Το πρώτο σουτ του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 8’. Ο Στάρτζεον έξω από την περιοχή το επιχείρησε, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Είχε προηγηθεί ωραία σέντρα του Κασάδο.
Χρειάστηκε να περάσουν 30 λεπτά για να δούμε την πρώτη κλασική φάση στο ματς και αυτή ήταν για τον Βόλο. Ο Μουνίθ με πάσα έβγαλε τον Μάντζη στη δεξιά πλευρά σε θέση βολής, ο επιθετικός των «κυανέρυθρων» σούταρε, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Άμπαντ.
Για να φτάσουμε στο 41’ όπου η Ξάνθη πέτυχε ένα απίστευτο γκολ. Μετά από κόντρες στην περιοχή του Βόλου, η μπάλα στρώθηκε στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Δήμο Μπαξεβανίδη και ο αρχηγός με δυνατό βολέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκαραβέλη, ο οποίος ήταν ανήμπορος να αντιδράσει.
Οι «κυανέρυθροι» στις καθυστερήσεις έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αστοχώντας σε χτύπημα πέναλτι. Συγκεκριμένα, στο 45+3’ ο Μουνίθ εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα βρήκε το χέρι του Καρασαλίδη με τον Κομίνη αρχικά να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί. Ο διαιτητής από την Θεσπρωτία αφού συμβουλεύτηκε το VAR άλλαξε την απόφασή του και καταλόγισε πέναλτι. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Μουνίθ στο 45+7’ με τον Άμπαντ να πέφτει σωστά στην δεξιά πλευρά και να αποκρούει τη μπάλα, κρατώντας το 0-1 για την ομάδα του.

Στοίχισε η αποβολή του Οικονόμου
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονο ο Αλμπέρο Γκαγιέγκο πέρασε στο παιχνίδι τον Τόρες (έκπληξη που δεν αγωνίστηκε στο βασικό σχήμα) στη θέση του Γκουαροτσένα και λίγα λεπτά αργότερα, στο 53’ αντί του Μάντζη μπήκε στο ματς ο Λύρατζης, με τη διάταξη της ομάδας να γίνεται 4-2-3-1. Ο Γέντρισεκ αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Ο Βόλος μπήκε στο β’ μέρος αποφασισμένος να φτάσει σ’ ένα γρήγορο γκολ και στο 50’ σε δυνατό σουτ του Μάντζη η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Για να φτάσουμε στο 56’ όπου έγινε το 1-1. Ο Γέντρισεκ στο ύψος της περιοχής έγινε κάτοχος της μπάλας από πάσα του Μουνίθ και με πολύ ωραίο αριστοτεχνικό σουτ σκόραρε, φέρνοντας το ματς στα ίσια.
Μάλιστα, στο 60’ ο Μαξ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το 2-1, με τον Αργεντινό να σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή.
Τα πάνω κάτω ήρθαν για τον Βόλο στο παιχνίδι από το 68’ και μετά. Στο λεπτό αυτό ο Βαγγέλης Οικονόμου δέχθηκε τη 2η κίτρινη κάρτα (κόκκινη), με αποτέλεσμα οι «κυανέρυθροι» να μείνουν με 10 παίκτες. Η Ξάνθη εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ, φεύγοντας με μια σπουδαία νίκη από το Πανθεσσαλικό με 1-3.
Το δεύτερο γκολ για τους Αρκίτες πέτυχε στο 73’ ο Εντουάρντο. Μετά από ιδανική αντεπίθεση των παικτών της Ξάνθης, ο Εντουάρντο από τα δεξιά έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει στον Δημόπουλο, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του Γκαραβέλη για το 1-2.
Επτά λεπτά αργότερα, στο 80’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία να πετύχουν τρίτο τέρμα, με τον Εντουάρντο να μην μπορεί να νικήσει τον Γκαραβέλη σε τετ α τετ, μετά από πάσα του Στάρτζεον, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Κάστρο από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ, καθώς βρήκε στο σώμα του Φεράρι. Το κόρνερ εκτελέστηκε από τον Εντουάρντο και ο Λισγάρας με κεφαλιά «κεραυνό» έστειλε πρώτα τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Γκαραβέλη που προσπάθησε να αποκρούσει, για να γίνει στο 81’ το 1-3 για την Ξάνθη.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με την Ξάνθη να παίρνει μια σπουδαία νίκη και τον Βόλο να γνωρίζει την τρίτη φετινή εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Κολοσιώνης, Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας)
4ος διαιτητής: Κολύτας (Κέρκυρας)
Κόκκινη: 68’ Οικονόμου (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Οικονόμου, Μαξ-Μπαξεβανίδης, Τερκί
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φεράρι, Τσίκα, Οικονόμου, Μαξ, Τσοκάνης, Γκουραροτσένα (46’ Τόρες), Μουνίθ, Γέντρισεκ (71’ Δημόπουλος), Μάντζης (53’ Λύρατζης).
ΞΑΝΘΗ: Άμπαντ, Στέργκεον, Εντουάρντο, Μπαξεβανίδης, Ντα Αμορίμ (60’ Σόσα), Κοβάσεβιτς, Φοσέ (46’ Κάστρο), Κασάδο, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Τερκί.