Από τον Ιούλιο του 2021 είχε να σκοράρει ο Αλέξανδρος Αναστασίου

Ο Αλέξανδρος Αναστασίου ήταν ο ποδοσφαιριστής που ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό Βόλου την Κοζάνη (1-1) στο παιχνίδι της περασμένης Κυριακής για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Αυτό ήταν μόλις το δεύτερο τέρμα των «ερυθρολεύκων» στο φετινό πρωτάθλημα και πρώτο του Αναστασίου, ο οποίος είχε να σκοράρει από τον Ιούλιο του 2021. Συγκεκριμένα, στις 11/7/2021 είχε σημείωσε το γκολ του Διαγόρα Στεφανοβικείου κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας (ήττα με 1-2) για τα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική εκείνης της χρονιάς.

Ο έμπειρος επιθετικός, ο οποίος πέρυσι αγωνίστηκε στη Δήμητρα Ευξεινούπολης (αγωνίζεται τα τελευταία χρόνια πιο πίσω στη μεσαία γραμμή) δεν είχε καταφέρει να βρει δίχτυα την περίοδο 2021-22.

Την αγωνιστική περίοδο 2016-17 όταν ο Αλέξανδρος Αναστασίου είχε φορέσει για πρώτη φορά τη φανέλα του Ολυμπιακού Βόλου, σε ηλικία 26 χρονών, είχε πετύχει πέντε γκολ σε 27 παιχνίδια στη Γ’ Εθνική, το τελευταίο απέναντι στον Θεσπρωτό στην Ηγουμενίτσα, στη νίκη του Ολυμπιακού με 2-1, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Είχε σκοράρει εκείνη τη χρονιά με τους «ερυθρόλευκους» και στα παιχνίδια με Αστέρα Πετριτή, Ισταία (2) και Αχιλλέα Νεοκαισάρειας.