Από την κόλαση στον παράδεισο… Ο Βόλος αν και έχανε με 3-0 ισοφάρισε σε 3-3 τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη

Εκπληκτικός Βόλος. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 στο χθεσινό παιχνίδι με τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη, ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό.
Οι «κυανέρυθροι» παρέμειναν έτσι αήττητοι εκτός έδρας (δύο νίκες και δύο ισοπαλίες) και έδειξαν πως είναι ένα σκληροτράχηλο συγκρότημα, που παλεύει με πάθος τα παιχνίδια μέχρι το τέλος.
Ο Βόλος είχε να αντιμετωπίσει και τις απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών, με τον Άνχελ Λόπεθ να δικαιώνεται με τις επιλογές του στο δεύτερο ημίχρονο, περνώντας στο ματς τους Νίνη, Μπαρτόλο και Γέντρισεκ, κάνοντας φουλ επιθετική την ομάδα, μετά το 3-0.

Πως αγωνίστηκε ο Βόλος
Οι «κυανέρυθροι» αγωνίστηκαν με πολλές απουσίες στο χθεσινό παιχνίδι, καθώς για διάφορους λόγους δεν αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης, Μπαριέντος, Σάντσες, Τέκιο, Ντεντάκης, Γκουαροτσένα, καθώς και ο μη βασικός Κρητικός.
Ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Γκαραβέλη, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Μήτογλου (κατ’ ανάγκην) και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Κολόμπο και Δημόπουλος. Στον άξονα έπαιξαν οι Ριένστρα και Κιάκος, ενώ την μεσοεπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Μαρτίνες, Ουάρντα και Περέα. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Δουβίκας.

Καλός ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι είχε αρκετά καλό ρυθμό, με τον Βόλο να αγωνίζεται με διπλή ζώνη άμυνας και να επιδιώκει να φτάσει στο γκολ με αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στα πρώτα 30 λεπτά ήταν πιο επικίνδυνοι για το τέρμα του Γκαραβέλη.
Ωστόσο, ο Βόλος ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στο ματς. Ήταν το 4ο λεπτό, όταν ο Ουάρντα εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να φεύγει έξω από τα δοκάρια του Απόλλωνα.
Οι παίκτες της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» απάντησαν στο 6’. Ο Ιωαννίδης έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Μπεντινέλι, ο Βραζιλιάνος σούταρε δίχως όμως να νικήσει τον Γκαραβάλη που απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο ίδιος παίκτης σούταρε άουτ.

Στο 20’ ο Ίσρα Κολ εκτέλεσε φάουλ, ο Λισγάρας έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο, ο Γκαραβάλης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει τη μπάλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπεντινέλι με σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 31’ ο Απόλλων έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Ιωαννίδης πάσαρε στον Μπαξεβανίδη κι αυτός από πλεονεκτική θέση με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.
Μετά το ημίωρο το παιχνίδι απέκτησε ακόμη καλύτερο ρυθμό, οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν επιθετικά και κυνήγησαν το γκολ, το οποίο πέτυχε, τελικά, ο Απόλλων στο 43’ με τον Τσιλούλη.
Στο 33’ ο Φεράρι ενήργησε σωτήρια, καθώς έβαλε τη κόντρα, στο σουτ του Ιωαννίδη, για να μπλοκάρει τη μπάλα ο Γκαραβέλης. Είχε προηγηθεί σέντρα του Κολ από τα αριστερά.
Ο Βόλος στο 36’ ζήτησε πέναλτι, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κολ, όμως ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε και το VAR, έδειξε κόρνερ. Μια φάση, που όπως φάνηκε στο ριπλέι η μπάλα χτύπησε στο χέρι του παίκτη του Απόλλωνα και θα έπρεπε να καταλογιστεί η παράβαση.

Οι «κυανέρυθροι» έχασαν σημαντική ευκαιρία με τον Μαρτίνες στο 42’. Ο Αργεντινός σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Βέρχουστ.
Στο επόμενο λεπτό ο Απόλλων άνοιξε το σκορ με τον Σωτήρη Τσιλούλη. Ο Χουχούμης από τα αριστερά έκανε το γύρισμα, ο Ιωαννίδης άφησε τη μπάλα για τον Τσιλούλη, ο οποίος από κοντά με πλασέ έγραψε το 1-0. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιντ, ωστόσο, μετά από δύο λεπτά ο Κουτσιαύτης έδειξε σέντρα.
Μάλιστα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Απόλλων έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κολ και κεφαλιά πάσα του Ιωαννίδη στον Λισγάρα, ο αμυντικός του Απόλλωνα σούταρε ψηλά άουτ.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων είχε δέκα τελικές προσπάθειες (οι πέντε στον στόχο), με τον Βόλο να έχει μόλις τρεις εκ των οποίων μόλις η μία στο στόχο.

Από 3-0 ισοφάρισε σε 3-3 ο Βόλος
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν σε διάστημα δέκα λεπτών να πετύχουν δύο γκολ, με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ τους.
Έφεραν πολλές φορές σε δύσκολη θέση την άμυνα του Βόλου, με τους «κυανέρυθρους» στο διάστημα 46’-60’ να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν.
Οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία στο 47’. Ο Ιωαννίδης με εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε σε θέση βολής τον Μπεντινέλι, μόνο απέναντι από τον Γκαραβέλη, με τον Βραζιλιάνο να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του Βόλου, που απέκρουσε σε κόρνερ. Από την εκτέλεση κόρνερ του Κολ, στο επόμενο λεπτό, έγινε το 2-0. Ο Ιωαννίδης έπιασε την κεφαλιά, ο Περέα έδιωξε προς στιγμήν, η μπάλα έφτασε στον Ντομίγνκες, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Για να φτάσουμε στο 54’ όταν ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι, όταν ο Δημόπουλος ανέτρεψε τον Μπεντινέλι μέσα στην περιοχή. Ο παίκτης που το κέρδισε το εκτέλεσε, ο Γκαραβέλης απέκρουσε, όμως ο Μπεντινέλι με δεύτερη προσπάθεια έγραψε το 3-0.

Μάλιστα στο 59’ ο Ιωαννίδης δεν μπόρεσε με σουτ να νικήσει τον Γκαραβέλη, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.
Για να ακολουθήσει ένα εκπληκτικό 30λεπτο για τον Βόλο, ο οποίος έφερε τα πάνω κάτω. Αρχικά οι «κυανέρυθροι» μείωσαν το σκορ σε 3-1 μ’ ένα έξοχο γκολ από τον Τάσο Δουβίκα. Ο νεαρός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την πολύ καλή σέντρα του Φεράρι από τα αριστερά και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βέρχουλστ.
Το παιχνίδι στη συνέχεια έγινε πολύ ενδιαφέρον, με τον Βόλο να παίζει επιθετικά, με τις προσθήκες των Νίνη, Μπαρτόλο και Γέντρισεκ και να αναζητεί και δεύτερο γκολ, ωστόσο, στο 64’ ο Απόλλων είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Μπεντινέλι, όμως ο κορυφαίος του Βόλου στο χθεσινό παιχνίδι, Σάκης Γκαραβέλης, απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 79’ ο Βόλος αξιοποίησε την υπεροχή του και κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 3-2. Ο Νίνης εκτέλεσε κόρνερ, ο Κολόμπο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μπαρτόλο και ο Αργεντινός με σουτ την έστειλε στα δίχτυα.
Για να φτάσουμε στο 92’ όπου ήρθαν τα πάνω κάτω, με τον Βόλο να ισοφαρίζει. Σε σέντρα του Ουάρντα, ο Μπαρτόλο γύρισε την μπάλα στον Κολόμπο κι αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 3-3, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Δράμας)
Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Αναστασάκης (Χανίων)
4ος διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)

Κίτρινες: Φατιόν, Μπεντινέλι, Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης-Δημόπουλος, Νίνης, Περέα
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Βέρχουλστ, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούσιτς, Μπαξεβανίδης, Χουχούμης (76’ Τσαμπούρης), Φατιόν, Κολ (76’ Φερνάντες), Τσιλούλης (58’ Σλίβκα), Μπεντινέλι (83’ Μουνιέ), Ιωαννίδης.
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Μήτογλου (50’ Νίνης), Φεράρι, Κολόμπο, Δημόπουλος, Ριένστρα, Κιάκος (50’ Γέντρισεκ), Ουάρντα, Περέα, Μαρτίνες (70’ Μπαρτόλο), Δουβίκας.