Από Πόλη & Φλωρεντία τα σημεία

Μια επιλογή από το ποδόσφαιρο (Φιορεντίνα-Ρόμα) και μια από το μπάσκετ (Εφές-ΤΣΣΚΑ Μόσχας) θα αποτελέσουν τα σημερινά μας σημεία. Στα υπόλοιπο πρόγραμμα, ο Ολυμπιακός αγωνίζεται στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα για την Ευρωλίγκα, με το κλίμα στις εξέδρες να είναι σαν… φιλικό αφού οι οπαδοί των δύο ομάδων είναι αδερφοποιημένοι.

Εφές – ΤΣΣΚΑ Μόσχας
Πέρασε με άνεση από το Κάουνας (74-68) δίχως μάλιστα να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης. Έβγαλε την… υποχρέωση θα λέγαμε, με την ομάδα του Αταμάν να έχει απόψε μια άτυπη ευκαιρία ρεβάνς για την ήττα στον περυσινό τελικό από την ΤΣΣΚΑ του φάιναλ φορ της Βιτόρια. Οι Μοσχοβίτες, ζορίστηκαν για τρία δεκάλεπτα από τον Ερυθρό Αστέρα, νίκησαν εν τέλει με 100-74. Πλασματική η διαφορά, μέχρι το 25ο λεπτό οι ομάδες βάδιζαν μαζί (56-55). Θεωρητικά ισοδύναμες οι δυο ομάδες, το χάντικαπ των 6 πόντων δείχνει μεγάλο και έτσι θα κρατήσουμε το διπλό (+6) στην απόδοση του 1.92.

Φιορεντίνα – Ρόμα
Υποδέχθηκε πρόσφατα την Ίντερ και έσωσε τον βαθμό στο φινάλε με τον Βλάχοβιτς (1-1 στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων). Από το 8′ βρισκόταν πίσω στο σκορ, ενώ χρειάστηκε την καλή εμφάνιση του Ντραγκόφσκι για να αποφύγει το δεύτερο. Πρώτος βαθμός μετά από τέσσερις σερί ήττες, αγνοεί ωστόσο τη νίκη από τις 30 Οκτωβρίου, υποχωρώντας στην 14η θέση. Must-win παιχνίδι το εντός έδρας με την Σπαλ στο «Ολίμπικο», όπως και εγένετο. Επιβλήθηκε με 3-1, κερδίζοντας σε τρίτο ματς στα τελευταία τέσσερα (σε όλες τις νίκες σημείωσε από τρία γκολ). Βρίσκεται μόνη στην 4η θέση και επιθυμεί να την βρει εκεί το φινάλε του 2019. Προβλέψιμοι οι γηπεδούχοι στον τρόπο παιχνιδιού τους, και δίχως τους Κιέζα-Ριμπερί θα έχει θέμα. Το διπλό θα το τιμήσουμε στο 2.30.