Από 0-2 ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε 3-2 από τον ΟΣΦΠ Β’

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη Σούπερ Λιγκ 2 ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και προηγήθηκαν με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν με 3-2 από τον ΟΣΦΠ Β’, καθώς δέχθηκαν τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Ολυμπιακός με 29 βαθμούς αποχαιρέτησε την κατηγορία, με τον υποβιβασμό να ήταν προδιαγεγραμμένος, πριν από το παιχνίδι με τον ΟΣΦΠ Β’.

Δύο γκολ ο Ολυμπιακός Βόλου στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου είχε πολύ καλή παρουσία στο παιχνίδι, απέναντι σε μια πολύ αξιόλογη ομάδα, όπως είναι η Β’ ομάδα του Ολυμπιακού Πειραιώς. Οι παίκτες του Τίμου Καβακά, έχοντας ευνοϊκό τον αέρα, κατάφεραν στο πρώτο μέρος να πετύχουν δύο γκολ και να μην απειληθούν ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους.
Ο Ολυμπιακός Βόλου πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίωρο είχε καταφέρει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα δύο φορές.
Ο Ολυμπιακός στο 12’ κέρδισε πέναλτι, όταν ο Ξύδας μέσα στην περιοχή ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα Τζολάκη, με τον διαιτητή Δραγάτη να καταλογίζει την παράβαση. Το πέναλτι εκτέλεσε στο 13’ ο Κουντουριώτης, γράφοντας το 0-1, σημειώνοντας το τέταρτο προσωπικό του τέρμα στο πρωτάθλημα.
Στο 29’ ο Ξύδας απέφυγε δύο ποδοσφαιριστές του ΟΣΦΠ Β’ από τη δεξιά πλευρά, πάσαρε στον Κότος, με τον Ισπανό μεσοεπιθετικό να γράφει με πλασέ μέσα από την περιοχή το 0-2. Αυτό ήταν το τέταρτο φετινό γκολ του Κότος στη Σούπερ Λιγκ 2.

Ολική ανατροπή από τον ΟΣΦΠ Β’ στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν διαφορετικό στου Ρέντη. Ο ΟΣΦΠ Β’ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας ευνοϊκό τον αέρα, με τον Ιμπαγάσα να περνά στο ματς τον Πινακά. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο πρώτο ημίωρο του β’ μέρους να πετύχουν τρία γκολ και να γυρίσουν το παιχνίδι.
Στο 55’ ο ΟΣΦΠ Β’ κέρδισε πέναλτι. Ο Κόλα ανέτρεψε τον Μαρίνο μέσα στην περιοχή, ο ίδιος παίκτης ανέλαβε να το εκτελέσει, ο Βούγιοβιτς απέκρουσε, όμως ο Σουρλής πρόλαβε να μπει πρώτος στην περιοχή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 1-2.
Γρήγορα οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Καρμπόβνικ βρήκε ωραία τον Σουρλή και αυτός με σουτ έγραψε το 2-2 στο 65’. Στο επόμενο λεπτό σε σουτ του Κωστή ο Βούγιοβιτς μπλόκαρε την μπάλα.
Η ολική ανατροπή στο σκορ για τον ΟΣΦΠ Β’ ήρθε στο 72’. Ο Κίτσος έκανε τη σέντρα και ο Πινακάς με ωραίο σουτ έγραψε το 3-2, το οποίο έμελλε να μείνει μέχρι τέλους.

Διαιτητής: Δραγάτης (Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Καραθανάσης, Καλλής (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Τζολάκης

ΟΣΦΠ Β’: Τζολάκης, Ξενιτίδης, Καρμπόβνικ, Τσέλιος (46’ Πινακάς), Καλογερόπουλος (88’λ.τρ. Κεραμίδας), Κουτσίδης (46’ Ντόι), Νίκολιτς (80’ Σαμπουτζής), Μαρίνος, Κίτσος, Κωστή, Σουρλής.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Βούγιοβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Χατζής (λ.τρ. 66’ Πέλκας), Στάμου, Κόλα, Μάνγκα, Ντιαμπί (57’ Κόκας), Κότος, Ξύδας (32’ Γκαργκαλατζίδης), Κατσούκης, Κουντουριώτης (66’ Ντος Σάντος)