Απίστευτο θρίλερ στον Αλμυρό – Με πέναλτι του Ηλιόπουλου στο 95’ ο ΓΣΑ κέρδισε 2-1 την Αταλάντη

Απίστευτο ποδοσφαιρικό θρίλερ παίχθηκε χθες το απόγευμα στο στάδιο Αλμυρού «Αθανάσιος Ραγάζος». Ο ΓΣΑ είχε δεχθεί την ισοφάριση από την Αταλάντη στο 84’ και όλα έδειχναν ότι θα έχανε δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στη Γ’ Εθνική. Όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Δημήτρη Ηλιόπουλο. Ο 30χρονος επιθετικός κέρδισε πέναλτι και ο ίδιος διαμόρφωσε το 2-1 για τους γηπεδούχους στο 95’, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Μπορεί να «λυτρώθηκε» στις καθυστερήσεις, αλλά η νίκη ήταν υπερπολύτιμη για τον Γ.Σ. Αλμυρού. Το συγκρότημα του Αλέξανδρου Κούρτογλου διατηρήθηκε πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού, ενώ ανέβηκε και στην 7η θέση, ξεπερνώντας τη χθεσινή του αντίπαλο.

Μάλιστα αξίζει να αναφέρουμε ότι αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη για τους «κυανόλευκους» μετά τις 16 Νοεμβρίου. Τότε είχαν επικρατήσει 3-2 του Ηρακλή Λάρισας, ενώ ακολούθησαν πέντε ματς στο «Αθανάσιος Ραγάζος» χωρίς «τρίποντο». Ο ΓΣΑ ηττήθηκε από Μετέωρα, Διαγόρα, Ατρόμητο Παλαμά, ενώ έφερε «Χ» με τους Πιερικό και Α.Ο. Σελλάνων.

Στη χθεσινή αναμέτρηση ο Γυμναστικός παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Λέτσο, ακραίοι αμυντικοί ήταν οι Λάμπος (δεξιά), Αγγελής (αριστερά) και στόπερ ο Παπακώστας με τον Κυριάκο. Οι Ζαφειρίδης και Καναβός ήταν οι ανασταλτικοί μέσοι, έχοντας μπροστά τους στον άξονα τον Γαρυφαλλόπουλο. Δεξιός εξτρέμ ήταν ο Βαγενάς και αριστερός ο Δερμιτζάκης, ενώ στην κορυφή της επίθεσης τοποθετήθηκε ο Ηλιόπουλος.

Το παιχνίδι είχε κομβική σημασία για τις δύο ομάδες και κυρίως για τους γηπεδούχους, αφού έπρεπε επιτέλους να εκμεταλλευτούν τον παράγοντα έδρα απέναντι σε μία ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του κ. Κούρτογλου μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με το «μαχαίρι στα δόντια» και επέβαλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα. Μόλις στο 2’ ο Δερμιτζάκης εκτέλεσε κόρνερ, ο Καπετάνος δεν απομάκρυνε και ο Κυριάκος έκανε το σουτ. Αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας της Αταλάντης απέκρουσε, ο Ηλιόπουλος πήγε να σκοράρει και με νέα προσπάθεια ο Καπετάνος παραχώρησε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων κατάφερε να σώσει το γκολ σε προσπάθεια του Βαγενά, αλλά αυτό ήρθε λίγο αργότερα. Στο 10ο λεπτό ο Βαγενάς έβγαλε τη σέντρα και ο Δερμιτζάκης με κεφαλιά «ψαράκι» έγραψε το 1-0.

Αυτό ήταν και το σκορ για το α’ ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μέχρι την ανάπαυλα δύο καλές στιγμές. Στο 23’ δύο παίκτες της Αταλάντης περίμεναν να εκμεταλλευτούν τη σέντρα του Κωστίκα, αλλά ο Καναβός έδιωξε τη μπάλα, ενώ στο 37’ το σουτ του Τσακανίκα πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, ο ΓΣΑ έψαξε το δεύτερο γκολ με το οποίο θα «κλείδωνε» τη νίκη του. Στο 68’ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Γαρυφαλλόπουλος αστόχησε από κοντινή απόσταση, ενώ στο 75’ ο Δερμιτζάκης έβγαλε τον Ηλιόπουλο σε θέση τετ α τετ, αλλά ο τελευταίος πλάσαρε άουτ.

Η Αταλάντη δεν είχε απειλήσει στο β’ ημίχρονο, αλλά στο 84’ έφτασε στην ισοφάριση με το εύστοχο πλασέ του Χαϊκάλη, ύστερα από γύρισμα του Λυτάκη. Το σοκ ήταν μεγάλο για τους Αλμυριώτες που κινδύνευαν άμεσα με νέο «στραβοπάτημα» στην έδρα τους. Ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω. Στο 86’ ο Ηλιόπουλος αστόχησε από την μικρή περιοχή, αλλά ο ίδιος στις καθυστερήσεις έκανε μία εκπληκτική ενέργεια και ανετράπη μέσα στην περιοχή.

Το χρονόμετρο σημάδευε το 95ο λεπτό όταν ο ίδιος ο Ηλιόπουλος έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και με μεγάλη ψυχραιμία «νίκησε» τον τερματοφύλακα Καπετάνο. Το 2-1 ήταν γεγονός και φυσικά πανηγυρίστηκε πολύ έντονα από τους γηπεδούχους. Μετά τη λήξη του αγώνα αποβλήθηκε ο Λυτάκης των φιλοξενούμενων για διαμαρτυρία.

Κόκκινη: Λυτάκης (μετά τη λήξη)
Διαιτητής: Αγγελούλης (ΕΠΣ Λάρισας)
Βοηθοί: Στάικος, Παραφέστας (ΕΠΣ Λάρισας)

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Λέτσο, Λάμπος, Αγγελής, Παπακώστας, Κυριάκος, Καναβός, Ζαφειρίδης, Γαρυφαλλόπουλος (71’ Βουρδάκης), Δερμιτζάκης, Βαγενάς, Ηλιόπουλος.
ΑΤΑΛΑΝΤΗ: Καπετάνος, Μαργαρίτης, Αλ. Μαλισσόβας (81’ Πάππος), Κουτσούμπας, Μακρόπουλος, Λυτάκης, Τσακανίκας (46’ Χαϊκάλης), Αντωνόπουλος (73’ Λαμπρόπουλος), Δουβαράς (73’ Δήμος), Κ. Μαλισσόβας, Κωστίκας.