Απέφυγε το κάζο ο Βόλος – Απέκλεισε με 4-2 στα πέναλτι τον Πανσερραϊκό στο Κύπελλο

Δυσκολεύτηκε πολύ ο Βόλος για να αποκλείσει τον Πανσερραϊκό από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς οι «κυανέρυρθοι» χρειάστηκε να φτάσουν στη διαδικασία των πέναλτι. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου αγώνα, τίποτα δεν άλλαξε στην παράταση, με αποτέλεσμα η πρόκριση να κριθεί στη… ρώσικη ρουλέτα, τα πέναλτι.

Εκεί ο Βόλος ευστόχησε σε τέσσερα πέναλτι (αστόχησε ο Τσαούσης), με τον Θανάση Γκαραβέλη να αποκρούει δύο πέναλτι, των Κόντσι και Πολύζου, δίνοντας την πρόκριση στους «κυανέρυθρους» στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Πανσερραϊκός, ο οποίος είχε πολύ καλή παρουσία στο παιχνίδι και έβαλε δύσκολα στους παίκτες του Χουάν Φεράντο, αποχαιρέτισε τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι. Ο Μάντζης στο 37’ άνοιξε το σκορ για τον Βόλο, με τον Κόντσι να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 90’, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Πώς έπαιξε ο Βόλος
Ο Χουάν Φεράντο παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1 και με αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές στην ενδεκάδα. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Λύρατζης και το αριστερό ο Τσαούσης. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Διαμαντής και Τσίκα. Στον άξονα έπαιξαν οι Μαξ και Μπαλογιάννης. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Μυστακίδης (αριστερά) και Ατιάτ (δεξιά), με τον Μουνίθ να αγωνίζεται πίσω από τον προωθημένο Μάντζη.

Μέτριο θέαμα στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, δίχως ρυθμό και χωρίς πολλές φάσεις, με τον Βόλο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας (κοντά στο 70%), όμως από την πλευρά του ο Πανσερραϊκός στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, αν σκεφτούμε πως τις δύο ομάδες χωρίζουν τρεις κατηγορίες. Μάλιστα, στον Πανσερραϊκό αγωνίστηκαν στο βασικό σχήμα ο 15χρονος επιθετικός Μασκανάκης και ο 17χρονος αριστερός μπακ Αποστολόπουλος.

Στο πρώτο 15λεπτο ο Πανσερραϊκός έπαιξε ανοιχτά και στο 15’ είχε την πρώτη τελική προσπάθεια, με τον Μασκανάκη να σουτάρει έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Γκαραβέλη.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Βόλου ήλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι και άρχιζαν σιγά-σιγά να παίρνουν μέτρα μέσα στο γήπεδο, δίχως όμως η πίεση να είναι ασφυκτική για την εστία του Τέντζερη.

Οι «κυανέρυθροι» ανέβασαν ρυθμούς μετά το 25’ και στο 29’ απείλησαν για πρώτη φορά το τέρμα του Πανσερραϊκού. Ο Λύρατζης επιχείρησε τη σέντρα, ο Μαξ «τσίμπησε» τη μπάλα μέσα στην περιοχή των Σερραίων, όμως δεν πρόλαβε να πλασάρει, καθώς βγήκε έγκαιρα ο Τέντζερης και έδιωξε τη μπάλα.

Στο 31’ σε δυνατό σουτ του Μουνίθ από το ύψος της περιοχής ο Τέντζερης απέκρουσε τη μπάλα, για να ανοίξει το σκορ για τον Βόλο στο 37’ από μία στατική φάση. Ο Μουνίθ εκτέλεσε κόρνερ και ο Βασίλης Μάντζης με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους «κυανέρυθρους».

Μάλιστα στο 39’ και στο 42’ ο Βόλος απείλησε την εστία του Πανσερραϊκού με δεύτερο τέρμα. Στην πρώτη φάση ο Λύρατζης σούταρε αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή με τον Τέντζερη να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ στη δεύτερη φάση ο Μάντζης δεν έπιασε καλά την κεφαλιά, σε σέντρα του Λύρατζη, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Ισοφάρισε στο 90’ ο Κόντσι
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανσερραϊκός έπαιξε ανοιχτά, προσπάθησε να παίξει επιθετικά, με στόχο το γκολ της ισοφάρισης, ανεβάζοντας παίκτες στην επίθεση, αναλαμβάνοντας μια ελαφρά πρωτοβουλία κινήσεων. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κάποια αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, με εξαίρεση ένα σουτ του Κόντσι στο 54’, με τη μπάλα να χτυπά σε πόδι αμυνόμενου και να καταλήγει κόρνερ.

Ο Φεράντο στο 46’ έριξε στο παιχνίδι τον νεαρό Κυζιρίδη στη θέση του Μυστακίδη που σ’ ένα ακόμη ματς ήταν μέτριος, ενώ στη συνέχεια, στο 59’ πέρασε στο παιχνίδι ο Τσοκάνης στη θέση του Μουνίθ

Στο διάστημα 46’-65’ ο Βόλος δεν είχε να επιδείξει ούτε μία καλή επιθετική προσπάθεια, ωστόσο, στη συνέχεια οι «κυανέρυθροι» ανέλαβαν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 66’ απείλησαν το τέρμα του Πανσερραϊκού με τον Τσοκάνη. Ο μέσος του Βόλου σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά άουτ.

Η επόμενη καλή επιθετική στιγμή σημειώθηκε στο 75’, όταν ο Λύρατζης, από τους πιο δραστήριους παίκτες του Βόλου στο χθεσινό παιχνίδι, επιχείρησε τη σέντρα, με τον Ζέρη να προλαβαίνει και να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ, προ του Τσοκάνη, που ήταν σε επίκαιρη θέση για σουτ μέσα στην περιοχή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βόλος ήλεγξε το παιχνίδι, ενώ στο 83’ οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή επιθετική στιγμή από στατική φάση. Ο Μπαλογιάννης εκτέλεσε κόρνερ, ο προωθημένος Διαμαντής πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Τέντζερη.

Για να φτάσουμε στο 89’ όπου ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι, καθώς οι Σερραίοι στα τελευταία λεπτά έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Κόντσι έπεσε στο χόρτο από μαρκάρισμα του Διαμαντή με τον διαιτητή Μαλούτα να δείχνει την «άσπρη» βούλα. Το πέναλτι ανέλαβε να το εκτελέσει ο Κόντσι, με τον Αργεντινό να νικά τον Γκαραβέλη, ισοφαρίζοντας σε 1-1, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Κόκκινη κάρτα ο Μάντζης
Με την έναρξη της παράτασης και μπροστά στο φάσμα του αποκλεισμού για τον Βόλο, ο Χουάν Φεράντο πέρασε στο παιχνίδι το «βαρύ πυροβολικό» της ομάδας στην επίθεση, τον Χοακίν Τόρες. Ο Αργεντινός, πάντως, παρά την ποιότητά που δεν μπόρεσε να αλλάξει την εικόνα του Βόλου στην επίθεση, παρότι στο 95’ πάσαρε στον Λύρατζη, ο τελευταίος σέντραρε, με τον Μάντζη να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 98’ ο Τόρες από πολύ πλάγια θέση έκανε το σουτ, δίχως όμως ο Τέντζερης να ανησυχήσει, καθώς εύκολα μπλόκαρε τη μπάλα.

Για να φτάσουμε στο 101’ όπου ο Πανσερραϊκός απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Μάντζης δέχθηκε 2η κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Ζέρη και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Πάντως, δύο λεπτά νωρίτερα ο διαιτητής Μαλούτας δεν έδειξε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κόντσι για δυνατό φάουλ πάνω στον Γκαραβέλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ο Τσαούσης στο 107’ έχασε πολύ καλή ευκαιρία για να σκοράρει, με τον νεαρό αριστερό οπισθοφύλακα να σουτάρει μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά έξω από το αριστερό δοκάρι του Τέντζερη.

Στο 116’ ο Λύρατζης έκανε ωραία σέντρα, με τον Μαξ να μην μπορεί να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα, στην τελευταία καλή επιθετική προσπάθεια των «κυανέρυθρων», πριν το παιχνίδι οδηγηθεί στα πέναλτι.

Δύο πέναλτι απέκρουσε ο Γκραραβέλης
Στη διαδικασία των πέναλτι οι παίκτες του Βόλου ήταν πιο εύστοχοι, ευστοχώντας στα τέσσερα από τα πέντε πέναλτι που εκτέλεσαν, ενώ ο Πανσερραϊκός έχασε δύο πέναλτι με τους Κόντσι και Πολύζο. Ο Γκαραβέλης έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε, για να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του.

Η σειρά των πέναλτι: Τσοκάνης 1-0, Τριανταφύλλου 1-1, Τσίκα 2-1, Κόντσι απέκρουσε ο Γκαραβέλης, Τσαούσης άουτ, Κασμερίδης 2-2, Τόρες 3-2, Πολύζος απέκρουσε ο Γκαραβέλης, Λύρατζης 4-2.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς), Καλύβας (Φθιώτιδας)
4ος διαιτητής: Ψυχούλας (Βοιωτίας)
Κόκκινη: 101’ Μάντζης (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Μάντζης, Διαμαντής-Κόντσι

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Λύρατζης, Τσαούσης, Τσίκα, Διαμαντής, Μαξ, Μπαλογιάννης (92’ Τόρες), Ατιάτ (69’ Κορέλας), Μυστακίδης (46’ Κυζιρίδης), Μουνίθ (59’ Τσοκάνης), Μάντζης.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Τέντζερης, Ζέρης, Αποστολόπουλος, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Πολύζος, Γεωργιάδης (77’ Μπάρδας), Ψάλτης (117’ Τριανταφύλλου), Ομπόσο (69’ Παπαβασιλείου), Κόντσι, Μασκανάκης (55’ Ντιαλό).

Φεράντο: Αποκτούν εμπειρίες τα νέα παιδιά
Ο προπονητής του Βόλου, Χουάν Φεράντο, σε δηλώσεις του στην κάμερα της Cosmote TV τόνισε για το παιχνίδι: «Αγωνιστήκαμε στο παιχνίδι με νέα παιδιά, με πολλά νέο πρόσωπα. Αυτοί οι παίκτες μέσα από αυτά τα ματς αποκτούν εμπειρία, δύναμη και προσωπικότητα. Το σημαντικό, πέρα από τις επεμβάσεις του Γκαραβάλη στις εκτελέσεις των πέναλτι, ήταν η παρουσία των νεαρών παικτών της ομάδας.

Αυτό που μας στενοχωρεί είναι η αποβολή του Μάντζη, τον οποίο θα στερηθεί η ομάδα στο παιχνίδι της Κυριακής με τον Παναθηναϊκό, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι’ αυτό».