Άντεξε 82′ λεπτά ο Βόλος, έχασε 1-0 από τον Ολυμπιακό

Για 82′ λεπτά  ο Βόλος ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στον Ολυμπιακό στο Πανθεσσαλικό. Στο λεπτό εκείνο ο Ματιέ Βαλμπουενά σκόραρε για τους “ερυθρόλευκους” και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 1-0. Ο Βόλος στάθηκε πολύ καλά, απέναντι στους πρωταθλητές Ελλάδας και κοίταξε τον Ολυμπιακό στα μάτια.

Ο Βόλος ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, δέχθηκε πίεση στην επανάληψη και με τις αλλαγές που έκανε ο Μαρτίνς, μία από αυτές ήταν και ο Βαλμπουενά, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη.

Μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο μέρος

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και στο πρώτο 10λεπτο ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, δίχως όμως να μπορεί να απειλήσει το τέρμα του Κλέιμαν.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 10’. Ο Μασούρας έστρωσε στον Καρβάλιο, ο οποίος έπιασε άστοχο σουτ από το ημικύκλιο. Μετά το 15’ ο Βόλος άρχισε σιγά-σιγά να ισορροπεί το παιχνίδι, πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να πατήσει περιοχή και να απειλήσει το τέρμα του Βαλτσίκ.

Στο 21’ οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά το τέρμα του Ολυμπιακού. Ο Ρεγκατίν κέρδισε από τα αριστερά τη μάχη με τον Μπα, γύρισε για τον Φαν Βέερτ, ο οποίος έκανε τσαφ μπροστά από την εστία και δεν μπόρεσε να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Βόλος επέμενε και στο 24’ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Σε γύρισμα του Φερνάντεθ από τα αριστερά, ο Βατσλίκ έβαλε το πόδι του και πρόλαβε τον Φαν Βέερτ που είχε οπλίσει και ήταν έτοιμος να πλασάρει και να σκοράρει.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ υποτονικός, με τον Βόλο να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και να προσπαθεί να γίνει απειλητικός για την αντίπαλη εστία.

Πάντως, στο 27’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία να πετύχει γκολ. Οι Πειραιώτες έκλειψαν την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Αγκιμπού Καμαρά έστειλε με πλασέ την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν και στη συνέχεια της φάσης ο Μασούρας αστόχησε σε ανυπεράσπιστη εστία.

Στο διάστημα 30’-45’ το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τον Ολυμπιακό να έχει δύο τελικές προσπάθειες. Στο 32’ σε σέντρα του Λαλά από τα δεξιά ο Μπουχαλάκης πήρε την κεφαλιά, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει την μπάλα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το σουτ του Καρβάλιο βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα του Βόλου, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός στην επανάληψη, σκόραρε ο Βαλμπουενά

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες έκαναν από μία αλλαγή. Για τον Βόλο στη θέση του Νίνη πέρασε ο Μπαρτόλο, ενώ για τον Ολυμπιακό ο Ονιεκούρου αντικατέστησε τον Μασούρα. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να ασκήσει πίεση για το τέρμα του Κλέιμαν. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων (ο Βόλος έψαχνε τη στιγμή του στις αντεπιθέσεις), ωστόσο, δεν μπορούσαν να απειλήσουν σοβαρά το τέρμα του Κλέιμαν.

Στο 58’ ο Ελ Αραμπί έκανε το σουτ, δίχως όμως να ανησυχήσει τον Κλέιμαν, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα την μπάλα, για να ακολουθήσει μία μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο στο 60’. Ο Φεράρι από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα και ο προωθημένος Ρομέρο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Βαλτσίκ.

Στο 66’ ο Αγκιμπού Καμαρά βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα εκτός εστίας. Στο 70’ ο Μαντί Καμαρά έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κλέιμαν να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 72’. Από σέντρα του Ρέαμπτσιουκ από τα αριστερά, ο Ονιεκούρε έστρωσε την μπάλα στον Βαλμπουενά, που έκανε το σουτ, με τον Κλέιμαν να αποκρούει σωτήρια. Στο επόμενο λεπτό το δυνατό σουτ του Σισέ έξω από την περιοχή δεν βρήκε στόχο, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 76’ ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα-σουτ από τα αριστερά με την μπάλα να περνά άουτ.

Τελικά, το γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 82’. Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Τικίνιο έγινε κάτοχος της μπάλας στα δεξιά, στη συνέχεια συνεργάστηκαν Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά και ο Γάλλος με ένα πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν, γράφοντας το 0-1.

Ο Βόλος απείλησε στο 87’ με ισοφάριση, όταν ο Φεράρι από τα αριστερά έκανε τη σέντρα, με τον Φαν Βέερτ να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Σπουδαία ευκαιρία έχασε ο Ολυμπιακός στο 90’ για να πετύχει δεύτερο γκολ, με τον Τικίνιο να σουτάρει μέσα από την περιοχή, με τον Κλέιμαν να κάνει εντυπωσιακή, όσο και σωτήρια απόκρουση. Στο 91’ νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με τον Εμβιλά να σουτάρει άουτ.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), Μεϊντάνας (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Κίτρινες: Άλχο, Φαν Βέερτ
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Φεράρι, Γκιουλέν, Ρομέρο, Τσοκάνης (71’ λ.τρ. Κορέα), Σοάρες, Φερνάντες, Ρεγκατίν (81’ Σιέλης), Νίνης (46’ Μπαρτόλο), Φαν Βέερτ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βαλτσίκ, Λαλά (77’ Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Σισέ, Μπουχαλάκης (64’ Εμβιλά) , Μ. Καμαρά, Μασούρας (46’ Ονιεκούρου), Καρβάλιο (64’ Βαλμπουενά), Α. Καμαρά (77’ Τικίνιο), Ελ Αραμπί.