Ανώδυνη ήττα για τον Βόλο 1-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι

Με ήττα ολοκλήρωσε το φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ ο Βόλος, χάνοντας με 1-0 στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο, για την 7η αγωνιστική των πλέι άουτ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των “κυανέρυθρων” στο μίνι πρωτάθλημα, οι οποίοι τερμάτισαν στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Για τον Χαβιέρ Ούμπιντες του Ατρομήτου ήταν μια ξεχωριστή μέρα, «Αυλαία» για έναν μεγάλο ποδοσφαιριστή όπως του αρμόζει. Με τις τιμές αρχηγού… ομάδας και γκολ το οποίο έδωσε και τη νίκη στον Ατρόμητο, κρέμασε τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια ο Αργεντινός μέσος.

Με νέα πρόσωπα τους Γιαννιώτη, Αθανασίου, Νταβιώτη και τον Ούμπιντες βασικό στο τελευταίο παιχνίδι του Αργεντίνου που αποφάσισε να κρεμάσει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια μετά από 20 χρόνια καριέρας, τα οκτώ στην ομάδα του Περιστερίου.

Τελευταίο κοουτσάρισμα και για τον υπηρεσιακό τεχνικό Κώστα Μπράτσο. Αρκετές αλλαγές και στην 11άδα των “κυανέρυθρων”. Παπαδόπουλος, Λογαράς, Μπουένο, Κιάκος, Nτεντάκης τα νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα.

Πίεση ψηλά από τους φιλοξενούμενους και πρόβλημα στην ανάπτυξη για τους Περιστεριώτες. Ο Βόλος απείλησε στο 4′ με τον μακρινό σουτ του Μπουένο που περνάει άουτ.

Οι γηπεδούχοι απαντούν στο 8′ με την κεφαλιά του Γιακουμάκη να μην βρίσκει για εκατοστά στόχο.

Ο Ατρόμητος προσπαθεί ανεπιτυχώς να δημιουργήσει από τα πλάγια με τον Γιακουμάκη κυρίως, αλλά και τον νεαρό Αθανασίου, ο Βόλος με Μπαριέντος και Μπαρτόλο, επιδιώκει να περάσει μπάλες επίσης χωρίς επιτυχία στην περιοχή του Γιαννιώτη.

Με εξαίρεση του φάση του 43′ όταν ο Μπουένο βρήκε εξαιρετικά τον Μπαρτόλο αλλά ο τελευταίος δεν έκανε καλό κοντρόλ, με τον πορτιέρε του Ατρομήτου να μπλοκάρει. «Βιδωμένο» στο 0-0 το πρώτο 45λεπτο.

Άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος με τον Ενσικουλού να «σερβίρει» δύο φορές στον Ραμπέγιο, αλλά ο Χιλιανός την πρώτη (57′) να αστοχεί αν και ανενόχλητος και τη δεύτερη (60′) να τον νικάει με εξαιρετική απόκρουση ο Παπαδόπουλος.

Ο Ατρόμητος δικαιούται το γκολ και το βρίσκει στο 62′. Πέναλτι σε χέρι του Γκρίλο και ο Ούμπιντες στο τελευταίο γκολ της καριέρας του, δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Kάπου εκεί τελειώνει και το ματς. Τελευταία στιγμή που μένει το… standing ovation στον Χαβιέρ Ούμπιδες τη στιγμή της αλλαγής του, στις καθυστερήσεις του αγώνα. Μη μπορώντας να κρατήσει τα δάκρια του, ο Ούμπιντες αποχωρίζεται το περιβραχιόνιο, χειροκροτείται από συμπαίκτες και αντιπάλους και αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 58′ Σάλομον
AΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σ. Παντελίδης): Γιαννιώτης, Αθανασίου (82′ Γκαλβάο), Γούτας, Στρουγγής, Σάλομον, Ούμπιδες, Ραμπέγιο (69′ Μουνίθ), Γιακουμάκης, Ενσικουλού (68′ Χριστοδουλόπουλος) , Μανούσος , Νταβιώτης (69′ Νάτσος).
ΒΟΛΟΣ (Κ. Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Λογαράς (63′ Τέκιο), Φεράρι, Μήτογλου, Γκρίλο, Τσοκάνης, Ντεντάκης (58′ Κρητικός), Μπαριέντος (87′ Σάντσες), Μπαρτόλο, Μπουένο, Κιάκος (46′ Ριένστρα).