Άνισος αγώνας στον Πτελεό – Ο Ολυμπιακός νίκησε 7-0 τον Πρωτεσίλαο

Ο Δαβίδ (Πρωτεσίλαος), αντιμετώπισε τον Γολιάθ (Ολυμπιακό Βόλου) με τη διαφορά ότι ο ισχυρός επικράτησε και μάλιστα με χαρακτηριστική ευκολία. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας σοβαρά, έκαναν… περίπατο, σημείωσαν επτά τέρματα και με 7-0 έφυγαν νικητές από τον Πτελεό, παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ.
Στους «8» της διοργάνωσης ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη Νίκη στο Πανθεσσαλικό (τυπικά γηπεδούχοι θα είναι οι «ερυθρόλευκοι»), σ’ ένα πρόωρο τελικό. Ο Περικλής Αμανατίδης στο χθεσινό παιχνίδι χρησιμοποίησε όλους τους νεαρούς της ομάδας και τους παίκτες που είχαν μικρό χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα. Τα τέρματα των «ερυθρολεύκων» σημείωσαν οι Ζγκούρι, Ευθυμιάδης, Κόλα, Νόνης, Μαργαρίτης, Καναβός και Πατσής.
Όπως είναι φυσικό, το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τεράστια. Ο Πρωτεσίλαος έκανε φιλότιμη προσπάθεια, απέναντι σε μια ομάδα που διαθέτει επαγγελματίες ποδοσφαιριστές, έπαιξε καθαρά και πάλεψε με όσες δυνάμεις διέθετε.

Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Ο προπονητής του Ολυμπιακού ξεκούρασε ορισμένους ποδοσφαιριστές, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Γιακουμής, Λεάντρο, Οικονομόπουλος, Μπουτζίκος, Ρόκας, Φλίγκος, ο τραυματίας Σαχινίδης και ο ανέτοιμος Καμπλιώνης.
Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παλιούρας, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Παπουτσογιαννόπουλος, Παπαϊωάννου, Νόνης και Σάββας. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ναζίμ και Κόλα, με τους Μαργαρίτη και Σκοπελίτη να επιχειρούν από τα άκρα (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα) και πολλές φορές να συγκλίνουν προς τα μέσα, καθώς ανέβαιναν ψηλά τα μπακ. Ο Ευθυμιάδης ανέλαβε το ρόλο του οργανωτή του παιχνιδιού του Ολυμπιακού, με τον Ζκγούρι να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.
Ο Γρηγόρης Ευθυμιάδης, ο οποίος προερχόταν από τραυματισμό (είχε παίξει 20 λεπτά στο ματς πρωταθλήματος με τον Πιερικό), αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, προκειμένου να αποκτήσει ρυθμό.

Επιθετικός μονόλογος των «ερυθρολεύκων»
Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι είχαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, σ’ ένα μικρών διαστάσεων γήπεδο, με τη μία φάση να διαδέχεται την άλλη μπροστά στην εστία του Τίτα.
Στο πρώτο 15λεπτο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρεις ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Στο 6’ σε σουτ του Σκοπελίτη η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 9’ νέο σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο Τίτας. Στο 11’ το πλασέ του Ναζίμ μέσα από την περιοχή δεν βρήκε το στόχο, με τη μπάλα να περνά έξω από το αριστερό δοκάρι του Πρωτεσίλαου.
Τελικά, το 0-1 ήρθε στο 19’. Ο Ευθυμιάδης έβγαλε τη σέντρα για τον προωθημένο Νόνη, αυτός πάσαρε στον Ζγκούρι, με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό να πλασάρει, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει τον Πρωτεσίλαο σαν… τη γάτα με το ποντίκι, καθώς με χαρακτηριστική ευκολία η μπάλα έφτανε στα καρέ των γηπεδούχων. Στο 25’ ο Ναζίμ απέτυχε να σκοράρει (σουτ άουτ), ενώ το ίδιο έκανε και ο Σκοπελίτης στο 33’. Στο 38’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του
Μαλιαρού, μετά από σουτ του Μαργαρίτη. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Ευθυμιάδης στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-2. Το ημίχρονο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» να σημειώνουν και τρίτο τέρμα στο 43’, όταν μετά από ωραίο συνδυασμό η μπάλα έφτασε στον Κόλα μέσα στην περιοχή, με τον μέσο του Ολυμπιακού να πλασάρει εύστοχα για το 0-3.

Άλλα τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Περικλής Αμανατίδης πέρασε στο παιχνίδι τον νεαρό Καναβό στη θέση του Σάββα, με τον Μαργαρίτη να περνά ως δεξιός μπακ, ο Παπουτσογιαννόπουλος να αγωνίζεται ως αριστερός οπισθοφύλακας, με τον Καναβό να παίζει στα χαφ.
Στη συνέχεια και λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Περικλής Αμανατίδης έριξε στο ματς και τους Λώττα, Σερτζίνιο και Πατσή, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει και πάλι ρυθμούς μετά το 60’. Στο 64’ ο δραστήριος Σερτζίνιο σούταρε, με τον τερματοφύλακα Τίτα να αποκρούει σωτήρια το σουτ του Πορτογάλου, για να γίνει το 0-4 στο 68’. Ο Λώττας επιχείρησε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Νόνης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 71’ ο Πρωτεσίλαος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ και να πετύχει το γκολ της τιμής, όταν ο Παναγιώτου σούταρε με δύναμη, η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, όμως ο Παλιούρας με εντυπωσιακό τρόπο απέκρουσε σε κόρνερ.
Δύο λεπτά αργότερα, στο 73’, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 0-4 με σουτ του Μαργαρίτη. Ο νεαρός μέσος σούταρε μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο 76’ ήταν η σειρά του Καναβού να σκοράρει μετά από πάσα του Λώττα (0-6), ενώ το σκορ έκλεισε ένας άλλος νεαρός, ο Πατσής, ο οποίος αξιοποίησε την μπαλιά του Λώττα.
Σωτήρια απόκρουση πραγματοποίησε στο 78’ ο Τίτας, στο σουτ που επιχείρησε ο Παπουτσογιαννόπουλος, ενώ στο 80’ το σουτ του Καναβού πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σερτζίνιο εκτέλεσε φάουλ, με τη μπάλα να περνά με δύναμη λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τίτα. Ο Πατσής στο 84’ σούταρε άουτ, όμως ένα λεπτό αργότερα σκόραρε, μετά από ασίστ το Λώττα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-7 για τον Ολυμπιακό.

Διαιτητής: Βλάχος
Βοηθοί: Π. Σακκάς, Καφτεράνης
Κίτρινες: Μαλιαρός-Σάββας
ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Τίτας, Μαλιαρός (83’ Χριστοδούλου), Ι. Λάμπος, Λεϊμονής, Απ. Λάμπος, Σιαμανίκος, Κ. Κόρκος (65’ Μαρμαρινός), Θ. Κόρκος, Παναγιώτου, Μουσαμπελίου (74’ Σούτσο), Ακριβούσης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Παλιούρας, Σάββας (46’ Καναβός), Παπουτσογιαννόπουλος, Νόνης, Παπαϊωάννου, Κόλα (58’ Λώττας), Ναζίμ (58’ Πατσής), Μαργαρίτης, Σκοπελίτης, Ευθυμιάδης, Ζγκούρι (58’ Σερτζίνιο).

Ο Πολυχρόνης «σφυρίζει» στο Θησέας-Ολυμπιακός
Ορίστηκαν από την ΚΕΔ/ΕΠΟ οι διαιτητές των αγώνων της 4ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Την αναμέτρηση του Θησέα με τον Ολυμπιακό, η οποία θα διεξαχθεί την προσεχή Κυριακή 21/10 στις 16.00 στο δημοτικό στάδιο του Βελεστίνου, θα διευθύνει ο Φώτης Πολυχρόνης από την ΕΠΣ Πιερίας, με βοηθούς τους Κώστα Βρούζο και Γιώργο Σαλτσίδη από την ίδια Ένωση. Παρατηρητής θα είναι ο Γιάννης Αγγελακόπουλος από την ΕΠΣ Καρδίτσας.
Ο Πολυχόνης είναι στους πίνακες διαιτητών της Γ’ Εθνικής από την περίοδο 2016-17. Συνολικά έχει διευθύνει 16 παιχνίδια, ενώ το φετινό είναι το δεύτερο. Να τονίσουμε, πως ποτέ στο παρελθόν ο Κατερινιώτης διαιτητής δεν έχει «σφυρίξει» σε παιχνίδι του Ολυμπιακού Βόλου.