Άνετος και ωραίος ο Βόλος 2-0 τον Ιωνικό

Στο τρίτο παιχνίδι έδρας, ο Βόλος σημείωσε την πρώτη νίκη στο Πανθεσσαλικό στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν του Ιωνικού με 2-0 πανηγύρισαν το δεύτερο «τρίποντο» στη Σούπερ Λιγκ και έφτασαν τους οκτώ βαθμούς (δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα από τον ΟΦΗ).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ
ΕΥΘΥΜΗΣ Δ. ΧΟΥΤΑΣ

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη του Βόλου με αντίπαλο τον Ιωνικό σε τέσσερα επίσημα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων στη Σούπερ Λιγκ (είχαν προηγηθεί τρεις ισοπαλίες). Ο Βόλος ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, απέναντι σε μια ομάδα που προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Κώστας Μπράτσος δεν έκανε καμία αλλαγή στην ενδεκάδα, σε σχέση με την ομάδα που ξεκίνησε στο περασμένο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη. Τερματοφύλακας ήταν ο Κλέιμαν, με τον Άλχο να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας και τον Λούνα το αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Εσκοβάλ και Σιέλης. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Μπαριέντος. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Πάολο Φερνάντες (δεξιά) και Ντέλετιτς (αριστερά), με τον Μεσκίδα να παίζει πίσω από τον Οζέγκοβιτς, ο οποίος αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ιωνικός αγωνίστηκε με διάταξη 3-4-2-1. Ο Χουτεσιώτης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, ενώ την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Ρομαό, Τσιγκρίνσκι και Αντούνες. Τετράδα στη μεσαία γραμμή ήταν οι Μύγας, Μίλο, Φαντιγκά, Βαλεριάνος, οι Μεντόσα και Κάνιας έπαιξαν πιο μπροστά με προωθημένο τον Μάντζη.

Σκόραρε και πάλι ο Οζέγκοβιτς
Ο Βόλος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και από την αρχή προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του και να ασκήσει πίεση στην άμυνα του Ιωνικού. Στο πρώτο 15λεπτο οι «κυανέρυθροι» ήταν κυρίαρχοι του παιχνιδιού και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, με τον Ογκνιέν Οζέγκοβιτς. Νωρίτερα οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου απείλησαν σε τρεις περιπτώσεις τον τέρμα του Χουτεσιώτη. Στο 2’ ο Πάολο Φερνάντες με απευθείας χτύπημα φάουλ υποχρέωσε τον Χουτεσιώτη σε δύσκολη απόκρουση, βγάζοντας την μπάλα κόρνερ, ενώ στο 6’ μετά από μακρινή διαγώνια πάσα από τα αριστερά, ο Άλχο έκανε ωραία κίνηση, μπήκε στην περιοχή, όμως ο Χουτεσιώτης βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 10’ ήταν η σειρά του Μεσκίδα να βρεθεί σε θέση βολής, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε τον στόχο.

Για να φτάσουμε στο 15’ όπου ο Βόλος άνοιξε το σκορ. Ο Λούνα με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Μεσκίδα στην πλάτη της άμυνας του Ιωνικού, αυτός γύρισε εξαιρετικά την μπάλα, πριν την τελική γραμμή, στον Οζέγκοβιτς και ο Σέρβος με άψογο πλασέ αφού πρόλαβε τον Χουτεσιώτη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Δεύτερο τέρμα του Οζέγκοβιτς στο πρωτάθλημα σε δύο παιχνίδια, με τον 28χρονο φορ να καλύπτει επάξια το κενό που άφησε ο Τομ Φαν Βέερτ, ο οποίος μεταγράφηκε στην ΑΕΚ.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου φρόντισαν να ρίξουν κάπως τον ρυθμό τους, από τη στιγμή που κατάφεραν να πετύχουν τον στόχο τους, ένα γρήγορο γκολ, με τον Ιωνικό να κερδίζει μέτρα μέσα στο γήπεδο. Η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενουμένων σημειώθηκε στο 21’. Ο Μίλο με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κλέιμαν και στην επαναφορά ο εκτεθειμένος Μύγας την έστειλε στα δίχτυα, όντας σε θέση οφσάιντ, με το γκολ να ακυρώνεται σωστά.

Το υπόλοιπο διάστημα και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Βόλος ήλεγχε το παιχνίδι, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον Ιωνικό, αν και οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων είχαν ένα δυνατό σουτ του Μεντόσα με την μπάλα να περνά άουτ. Είχε προηγηθεί ωραία προσπάθεια και πάσα του Μύγα από τα δεξιά.

Γρήγορο γκολ με τον Λούνα στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος κατάφερε πολύ γρήγορα να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο παιχνίδι, με τον Λούνα και να βάλει τις βάσεις για το νικηφόρο αποτέλεσμα. Ο Ισπανός αριστερός οπισθοφύλακας έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και με ωραίο συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Χουτεσιώτη, γράφοντας το 2-0 στο 54′.

Στη συνέχεια ο Ιωνικός προσπάθησε να τα παίξει όλα για όλα με τον Δημήτρη Σπανό να κάνει επιθετικό το σχήμα. Ο Βόλος έπαιξε έξυπνα, δεν κλείστηκε σε καμία περίπτωση και συνέχισε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι, δίχως να απειλείται το τέρμα του Κλέιμαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, δεν υπήρχαν αξιόλογες επιθετικές προσπάθειες και από τις δύο ομάδες, πέρα από το γκολ του Λούνα και ένα σουτ του Οφόσου στο 87’ με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει την μπάλα, αλλά και ένα σουτ του Κούτσια (έκανε ντεμπούτο στο φινάλε του παιχνιδιού), με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει την μπάλα.

Οι «κυανέρυθροι» διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και έφτασαν δίκαια στη νίκη, με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
Βοηθοί: Θανασιάς (Ηπείρου), Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Κίτρινες: Εσκοβάλ, Λούνα-Μάντζης, Αντούνες, Μεντόσα

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Εσκοβάλ, Σιέλης, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Φερνάντες, Ντέλετιτς (80’ Ματίγια), Μεσκίδα (65’ Βίκτορ Φερνάντες), Οζέγκοβιτς (90′ Κούτσιας).
ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Αντούνες, Μεντόσα, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι (73’ Μασάς), Μύγας (80’ λ.τρ. Οφόσου), Ρομαό, Μίλο (49’ Ιωαννίδης), Φαντιγκά (73’ Ελευθεριάδης), Κάνιας, Μάντζης.