Άνετη πρόκριση του Βόλου στο Κύπελλο Ελλάδος

Ο Βόλος έβγαλε την υποχρέωση και προκρίθηκε άνετα στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος. Επιβλήθηκε με 3-0 του Απόλλωνα Κρύας Βρύσης, ύστερα από καλή εμφάνιση και παίζοντας με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα που παρέταξε ο υπηρεσιακός τεχνικός Λευτέρης Καλογήρου.
Δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα ο Βόλος στο παιχνίδι. Από πολύ νωρίς οι «κυανέρυθροι» πήραν το προβάδισμα στο σκορ και κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να πετύχουν τα τρία γκολ. Στο 9’ ο Ασεχνούν με κεφαλιά στο χώρο της μεσαίας γραμμής βρήκε ωραία τον Κόζτα να φεύγει μόνος στην επίθεση, με τον Ούγγρο φορ να πλασάρει εύστοχα απέναντι από τον Ντομουκτσίδη, γράφοντας το 0-1.
Στο 28’ ο Ασεχνούν από το ύψος της περιοχής σούταρε με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ. Ο Βόλος συνέχισε να χάνει ευκαιρίας και στο 40’ σημείωσε το 0-2. Ο Ασεχνούν πάσαρε στον Κόζτα και ο Ούγγρος επιθετικός πλάσαρε από τα δεξιά μέσα από την περιοχή, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, στο 42’, ο Βόλος πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Βιγιαφάνιες έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Νίκος Δόσης με κεφαλιά πέτυχε το 0-3 για τους «κυανέρυθρους». Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι είχε χαμηλό τέμπο, οι παίκτες του Βόλου δεν έδειξαν την ίδια διάθεση να συνεχίσουν να επιτίθενται, κάνοντας διαχείριση του αγώνα και έτσι το σκορ δεν άλλαξε.
Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας).
Βοηθοί: Σάββας (Σερρών), Κολλιάκος (Αθηνών).
4ος διαιτητής: Δρακίδης (Ξάνθης).
Κίτρινη: Τριανταφύλλου.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΡ. ΒΡΥΣΗΣ: Ντομουκτσίδης, Πλατσιώτας, Κοτσίνης (69’ Γραμματικού), Ιωσηφίδης, Γιαλαμούδης, Ξανθόπουλος (69’ Βασιλειάδης)Καράμπελας, Τζίμας (69’ Χαβιαρόπουλος), Τσερίκου, Ταουσιάνης (59’ Χατζηαλεξιάδης), Γιόνδης (50’ λ.τρ. Τσάνι).
ΒΟΛΟΣ: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Σμέλερς, Τριανταφύλλου, Κορρέα (46’ Ασλανίδης), Τσοκάνης, Δόσης, Κόμπα (73’ Μπερναντού), Βιγιαφάνιες (62’ Λυκουρίνος), Ασεχνούν (46’ Νταϊλάνι), Κόζτα (62’ Κόντε).