Άνετη πρόκριση για Ρήγα – Συνέτριψε 1-6 τον Μαγνησιακό στο «Κιούπι»

Με αρκετά καλή απόδοση στο β’ μέρος ο Ρήγας Φεραίος σάρωσε με 1-6 τον Μαγνησιακό στο «Κιούπι» και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Κυπέλλου ΕΠΣΘ, όπου θα φιλοξενήσει τον Διαγόρα. Κορυφαίος στο ματς ο Δημήτρης Σέττος με δύο γκολ, μία ασίστ και κερδισμένο πέναλτι.
Ο Ρήγας έφτασε δίκαια στην επιτυχία, αφού ποιοτικά είναι ανώτερος του Μαγνησιακού. Οι παίκτες του Κώστα Σταματίου έδειξαν εξαιρετικά ατομικά στοιχεία, αλλά είναι γεγονός ότι χρειάζονται και άλλο χρόνο μέχρι να αποκτήσουν την κατάλληλη χημεία.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να είναι ανταγωνιστικοί και μάλιστα ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς. Σουτ του Καραγιώργου στο 7’ πέρασε άουτ, ενώ ο ίδιος στο 18’ κέρδισε πέναλτι από τον Απ. Καλαϊτζίδη, το οποίο αξιοποίησε ο Κατσαρός στο επόμενο λεπτό (1-0).
Από εκεί και πέρα ο Ρήγας πήρε τα «ηνία» και γρήγορα έφερε το ματς στα ίσα με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Νασιακόπουλος στο 25’ (1-1). Η «εσχάτη των ποινών» δόθηκε για χέρι του Κουζιώκα σε σουτ του Σέττου.
Το 1-2 έγινε στο 4’1 όταν Νασιακόπουλος και Σέττος άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα αποδιοργανώνοντας την άμυνα των γηπεδούχων. Ο Σέττος έκανε το γύρισμα και ο Μιχολίτσης με αριστερό πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη ο Ρήγας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος θέλοντας να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση. Είχε ευκαιρίες με τους Σέττο (49’, 62’), Γάρο (59’, 61’), Ν. Καλαϊτζίδη (69’) και Γουτούλη (71’), πριν φτάσει στο 1-3. Σκόρερ ήταν ο Σέττος στο 73ο λεπτό με ατομική ενέργεια και σουτ από το ύψος της περιοχής στη δεξιά γωνία του Α. Βλαχόπουλου.
Στο 80’ ο Νασιακόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Ιωάννου με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1-4. Οι Βελεστινιώτες δεν σταμάτησαν εκεί και στα τελευταία λεπτά πέτυχαν δύο ακόμη τέρματα. Στο 87’ ο Σέττος εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και με άνεση σημείωσε το 1-5. Όσο για το τελικό 1-6 διαμορφώθηκε στο 88’ μετά από μπαλιά ακριβείας του Κατσούλα και ωραίο σουτ πάνω στην κίνηση του Γουτούλη.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Α. Βλαχόπουλος, Δήμου (46’ Κουλοχέρης), Βασιλείου, Μαλεσάγκος, Κουζιώκας (75’ Λιβανός), Κολημήτρας, Κρανιάς, Κατσαρός (78’ λ.τρ. Πολυδόπουλος), Καραγιώργος, Φ. Βλαχόπουλος (46’ Ευαγγέλου), Θεοδωρόπουλος.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Απ. Καλαϊτζίδης, Ζατσάι, Ιωάννου, Ζωγράφος, Ράπτης, Σουγκάρης (81’ Κακάνης), Γάρος (81’ Στ. Μπακάλης), Ν. Καλαϊτζίδης, Μιχολίτσης (54’ Γουτούλης), Νασιακόπουλος (88’ Κατσούλας), Σέττος.