Άνετη νίκη για Ρήγα Φεραίο – Επιβλήθηκε 5-1 του Πυράσου με χατ τρικ του Ν. Καλαϊτζίδη

Η έκτη στη σειρά νίκη του Ρήγα Φεραίου στο πρωτάθλημα ήταν και η πιο εύκολη. Η ομάδα του Κώστα Σταματίου ήταν πολύ ανώτερη του Πυράσου τον οποίο κέρδισε με 5-1 στο στάδιο του Βελεστίνου. Χατ τρικ πέτυχε ο Νίκος Καλαϊτζίδης (8’, 36’ πεν., 45’+2 πεν.), ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν και οι Καραγιάννης (71’), Σουγκάρης (80’). Ο συνήθης… ύποπτος Δημήτρης Ζιώγας σημείωσε το γκολ της ομάδας της Νέας Αγχιάλου (54’).

Ένας ποδοσφαιριστής που δεν σκοράρει συχνά, αλλά σε κάθε αγώνα κάνει εξαιρετική δουλειά στο χώρο της μεσαίας γραμμής ήταν ο πρωταγωνιστής για τον Ρήγα Φεραίο. Ο λόγος για τον Νίκο Καλαϊτζίδη, που στη 15η του συμμετοχή στο πρωτάθλημα κατάφερε να βρει δίχτυα και μάλιστα τρεις φορές. Μπορεί οι δύο να ήταν από τη βούλα του πέναλτι, αλλά και αυτό θέλει απόλυτη ψυχραιμία και αυτοσυγκέντρωση από τον εκτελεστή.

Λογαριασμό με τη φανέλα του Ρήγα άνοιξε χθες και ο νεοαποκτηθείς Αποστόλης Καραγιάννης, ενώ ένας άλλος παίκτης που αποκτήθηκε στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο, ο Βασίλης Ρακής, έκανε ντεμπούτο και είχε μία ασίστ (στο τέταρτο γκολ) στο ενεργητικό του.

Η ποιοτική διαφορά του Ρήγα Φεραίου με τον Πύρασο στην φετινή σεζόν είναι μεγάλη και αποτυπώνεται και από τον βαθμολογικό πίνακα. Το χθεσινό 5-1 ήρθε φυσιολογικά, αφού το συγκρότημα του Βελεστίνου κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Μάλιστα η έκταση του σκορ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη αν σε πολλές περιπτώσεις οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν επιπολαιότητα, κάνοντας από μόνοι τους τα εύκολα-δύσκολα.

Το παιχνίδι ήταν ένας συνεχής επιθετικός μονόλογος του Ρήγα. Η πρώτη τελική καταγράφηκε στο 2’ με το άστοχο σουτ του Καρακίτσιου, ενώ το 1-0 έγινε στο 8’ σε μία περιπετειώδη φάση. Ο Γουτούλης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση. Ο Μάνος έκανε κακό υπολογισμό και δεν απομάκρυνε, με τον Ιωάννου να επιχειρεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Αυτή βρήκε σε κεφάλι αμυνόμενου και προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά ο Νίκος Καλαϊτζίδης πήρε το… ριμπάουντ και από κοντά άνοιξε το σκορ.

Ο Καρακίτσιος μαρκάρεται από τον Δ. Καραδήμα

Στο 11’ ο Σουγκάρης έκανε τη σέντρα και ο Καραγιάννης με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Ακολούθησαν άλλες πέντε ευκαιρίες των γηπεδούχων με πρωταγωνιστή τον Γάρο. Ο αρχηγός το Ρήγα σούταρε στο 19’ και ανάγκασε τον Μάνο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Νέο σουτ επιχείρησε στο επόμενο λεπτό χωρίς να βρει στόχο, ενώ στο 22’ παραλίγο να σκοράρει, αφού το σουτ που έκανε ήταν καλό και είχε κατεύθυνση προς την εστία. Όμως, ο Μάνος είπε «όχι», αποκρούοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 27’ ο Καραγιάννης έβγαλε τον Γάρο σε θέση τετ α τετ. Όμως ο τελευταίος καθυστέρησε χαρακτηριστικά και ανακόπηκε από τους αμυνόμενους. Άλλη μια ευκαιρία είχε ο Γάρος στο 28’, που είδε το πλασέ του να περνά λίγο άουτ.

Στο 36’ ο Γουτούλης ανατράπηκε από τον Αποστόλου και ο διαιτητής Αθηναίος έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Ο Ν. Καλαϊτζίδης «νίκησε» τον Μάνο από τα 11 μέτρα και έγραψε το 2-0.

Σουτ του Σουγκάρη στο 44’ έφυγε άουτ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ μέρους ο Ρήγας κέρδισε ακόμη ένα πέναλτι, όταν ο Θεοδωρόπουλος ανέτρεψε εντός περιοχής τον Καραγιάννη. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 45’+2 ο Ν. Καλαϊτζίδης, που ήταν ξανά ψύχραιμος, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-0 και κάνοντας ο ίδιος χατ τρικ.

Ο Δημήτρης Ζιώγας είναι εδώ και χρόνια ένας δεινός εκτελεστής και το έδειξε και χθες, όταν με όμορφο γυριστό σουτ στο 54’ μείωσε σε 3-1. Διπλή ευκαιρία με τους Καραγιάννη και Γάρο απώλεσε στο 57’ ο Ρήγας, ενώ στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Ιωάννου πέρασε άουτ. Το 4-1 ήρθε στο 71’ μετά από πάσα του Ρακή και εύστοχο πλασέ του Καραγιάννη. Όσο για το 5-1, διαμορφώθηκε στο 80’ με το όμορφο σουτ του Σουγκάρη από το ύψος της περιοχής. Αυτό ήταν και τελικό αποτέλεσμα, αφού στο 89ο λεπτό ο Μάνος έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Κουκουτσέλου.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Ανατολής, Κακάνης (67’ Χότζα), Αλμασίδης, Γκίνης, Ιωάννου, Σουγκάρης, Γάρος (59’ Κουκουτσέλος), Ν. Καλαϊτζίδης, Καραγιάννης, Γουτούλης (46’ Κατσούδας), Καρακίτσιος (46’ Ρακής).

ΠΥΡΑΣΟΣ: Μάνος, Γκόλιας (85’ Λανάι), Μπαράκου, Σταντσούρης, Αποστόλου, Τσάμης (64’ Νιφόρος), Ρομάριο, Κικίδης (41’ λ.τρ. Θεοδωρόπουλος), Ζιώγας, Ρεφουγιάτι (46’ Κερατίδης),  Δ. Καραδήμας.

Κεντρική φωτό: Ο Ν. Καλαϊτζίδης γράφει το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι