Άνετη νίκη για ΝΠΣ Βόλος – Επικράτησε με 4-1 του Αιγνιακού σε εξ αναβολής παιχνίδι

Επέστρεψε στις νίκες ο ΝΠΣ Βόλος, ύστερα από δύο αγωνιστικές, με τους «κυανέρυθρους» να επικρατούν με 4-1 του ουραγού Αιγινιακού, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ.
Μετά τη νίκη του αυτή, ο ΝΠΣ Βόλος αποσπάστηκε έξι βαθμούς από τη 2η της κατάταξης Κέρκυρα, ενώ εκμεταλλεύτηκε και την ισοπαλία του Απόλλωνα Λάρισας με τα Τρίκαλα εκτός έδρας (1-1), επίσης σε εξ αναβολής παιχνίδι.
Από πολύ νωρίς οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις προθέσεις τους, με σουτ του Μάντζη να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι στο 2ο λεπτό. Μετά από κάποιες ακόμη χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, ήρθε το γκολ από τον Ντεντάκη στο 16ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Καρρίκι.
Ακολούθησε το γκολ του Δημόπουλου στο 30’, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πίτου Γκαρσία και τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 34’, σε αντεπίθεση ο Ηλιόπουλος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από σέντρα του Λούκας. Με το 3-0 πήγε στο ημίχρονο ο ΝΠΣ Βόλος και επέστρεψε αρκετά πιο χαλαρός με τον Παπαδόπουλο να μειώνει το σκορ σε 1-3 στο 52’. Το σκορ έκλεισε στο 67ο λεπτό με τον Φράγκο, ο οποιός εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο Κόκκορης από τον Γιαλαμούδη. Στο τελευταίο ημίωρο με πρωταγωνιστή τον Γκαγιάρδος ο Αιγινιακός προσπάθησε να πιέσει και να μειώσει ακόμη περισσότερο το σκορ, αλλά δεν το κατάφερε.
Διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Φράγιος, Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Καραγκιόζης, Προκυνητόπουλος (46’ Ζαννάκης), Γιαλαμούδης, Πετρούσης, Στάνιτς, Βελκόσκι, Πιαστόπουλος, Ζήσης (70’ Παπάζογλου), Παπαδόπουλος, Κούστα (46’ Έππας), Γρανάδος.
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Δημόπουλος, Καρρίκι, Πέντα, Πίτου Γκαρσία (60’ Κόκκορης), Δόρης, Λούκας (46’ Φράγκος), Μάντζης (46’ Πίσπας), Ηλιόπουλος.

Ο Πανυτσίδης «σφυρίζει» με Αήττητο
Ορίστηκαν από την ΚΕΔ/ΕΠΟ οι διαιτητές των αγώνων της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Φούτμπολ Λιγκ. Την αναμέτρηση του ΝΠΣ Βόλος με τον Αήττητο Σπάτων, η οποία θα διεξαχθεί την Κυριακή 3/2 στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης (15.00) θα διευθύνει ο Κωνσταντίνος Πανυτσίδης από την ΕΠΣ Κοζάνης, με βοηθούς τους Αλέξανδρο Μπαλιάκα και Κωνσταντίνο Βρούζο από την ίδια Ένωση. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Άγγελος Αγγελάκκης από την ΕΠΣ Μακεδονίας, ενώ παρατηρητής θα είναι ο Σαράντος Ζερβός από την ΕΠΣ Αθηνών.