Άνετα ο ΠΑΟΚ 0-2 την Λίνκολν

Με νίκη ξεκίνησε την προσπάθεια του στους ομίλους του Europa Conference League ο ΠΑΟΚ, αφού επικράτησε της Λίνκολν στο Γιβραλτάρ με 2-0 χάρη στα γκολ των Άκπομ και Μιτρίτσα.

Ο ΠΑΟΚ δεν εντυπωσίασε αλλά έπαιξε… όσο έπρεπε για να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στην πρεμιέρα του ομίλου του Europa Conference League.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου ανακάτεψε την τράπουλα, προχωρώντας σε σημαντικές αλλαγές με το μυαλό και στο κυριακάτικο ματς για το πρωτάθλημα στην Τρίπολη απέναντι στον Αστέρα.

Στο τέρμα επέστρεψε ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης, ενώ στην άμυνα θα ξεκίνησαν οι Τέιλορ, Κρέσπο, Μιχάι και Σίντκλεϊ.

Στη μεσαία γραμμή, θα είναι το δίδυμο Κούρτιτς-Εσίτι και στην επίθεση οι Μουργκ, Μιτρίτσα, Μπίσεσβαρ και Ακπομ. Ο τελευταίος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 16′ βγήκε τετ-α-τετ, όμως ο Σολέρ κατάφερε να σταματήσει τον επιθετικό του Δικεφάλου.

Στη συνέχεια όμως ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός και με πολλά λάθη έδωσε χώρο στον αντίπαλο του. Στο 26′ σουτ του Καραγιέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Στο 36′ και στο 37′ χρειάστηκαν οι επέμβασεις του Αλέξανδρου Πασχαλάκη να κρατήσουν ανέπαφη την εστία του ΠΑΟΚ. Ωστόσο αρά το γεγονός ότι ο δικέφαλος, δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, τελικά κατάφερε να πετύχει το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Άκπομ. Ο Αγγλος φορ ουσιαστικά εξιλεώθηκε για τη χαμένη ευκαιρία του στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Ο Τέιλορ γύρισε τη μπάλα από δεξιά προς την εστία και ο Άκπομ ακολούθησε τη φάση και με πλασέ άνοιξε το σκορ, για το 0-1

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και στο 56′ ο Μίτριτσα σημείωσε το 2-0. Έπειτα από κόρνερ του Μουργκ, η μπάλα βρήκε αρχικά στο δοκάρι, στη συνέχεια έφτασε στον Μιτρίτσα και αυτός σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των ασπρόμαυρων.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στη συνέχεια ανέβασε και άλλο την απόδοση του έχασε ευκαιρίες με τον νεαρό Κωνσταντέλια να μπαίνει και να δείχνει καλά σημάδια.

Λίνκολν: Σολέρ, Τοσκάνο, Λόπες, Τσιπολίνα, Βάισμαν, Ανόν (Ρονάν 61’), Ρόσα, Τορίγια (Τσιπολίνα 67’), Καραλέρο (Σέρτζαντ 81’), Αραΐσα (Πίκοκ 81), Γκόμεζ (Όκραν 61’)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Κρέσπο (Μιχαηλίδης 43’), Μιχάι, Τέιλορ, Εσίτι, Κούρτιτς, Μιτρίτσα (Κωνσταντέλιας 73’), Μουργκ (Βιεϊρίνια 83’), Μπίσεσβαρ (Σφιντέρσκι 73’), Άκπομ (Κούτσιας 82’).