Άνετα ο Άρης 3-0 τον Ατρόμητο

Η δουλειά έγινε και πάει παρακάτω. Χωρίς να αισθανθεί τον αντίπαλο, ο Άρης κέρδισε εύκολα 3-0 τον ακίνδυνο Ατρόμητο, ανέβηκε πάλι στη δεύτερη θέση και πάει… αεράτος στα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο και τον ΠΑΟΚ στη Τούμπα για το πρωτάθλημα.

Πολλά τα νέα πρόσωπα και στο αρχικό σχήμα του Ατρόμητου, σε σχέση με την 11άδα που παρέταξε ο Σάββας Παντελίδης στο προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος, κόντρα στην ΑΕΛ. Θεοδωράκης, Γούτας Τομάσεβιτς, Νάτσος, Νταβιώτης, Εντομβογί, Αγκάγιεφ, οι new entries στην 11άδα των «κυανόλευκων» που δεν έχουν νίκη τον Φεβρουάριο και μόλις μια στα τελευταία οκτώ. Ενας βαθμός με ΑΕΛ, η συγκομιδή της ομάδας των Δυτικών προαστίων και ήττες από Παναθηναϊκό και Απόλλωνα.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με «lockdown» στο μισό γήπεδο στο «Βικελίδης»! Ούτε μηνύματα, ούτε βεβαιώσεις μετακίνησης για τους ποδοσφαιριστές του Ατρομήτου, με τον Άρη να ψάχνει το γκολ από τη…σέντρα της αναμέτρησης. Αυτό άλλωστε ήταν και το ζητούμενο, αφού ακολουθούν δύο ντέρμπ (Ολυμπιακός Κύπελλο, ΠΑΟΚ πρωτάθλημα).

Από τον Σάσα η πρώτη τελική στο ματς. Κεφαλιά του βραζιλιάνου, εκτός εστίας η μπάλα. Την ίδια κατάληξη είχε και η δεύτερη τελική, πάλι από πλευράς γηπεδούχων με το σουτ του Μπρούνο να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωράκη.

Η τρίτη ήταν και… φαρμακερή! «Κεραυνός» του Γκάνεα από τα 25 μέτρα στο 21′, «άγαλμα» ο Θεοδωράκης, η μπάλα στις… αράχνες και 1-0 ο Άρης!

To γκολ χαλάρωσε τους γηπεδούχους, έχασαν τη συνοχή τους, ο Ατρόμητος βγήκε από το «καβούκι» του, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στη καλύτερη του στιγμή μέχρι την ανάπαυλα, το σουτ του Νταβιώτη πέρασε λίγο άουτ.

Διαχείριση, συντήρηση και το μυαλό στον Ολυμπιακό αρχικά και στον ΠΑΟΚ, φαίνεται πως είχαν στο μυαλό τους οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς την… φούρια του πρωτου 45λεπτου, η επανάληψη, για τους «κιτρινόμαυρους» που ναι μεν ήθελαν το δεύτερο γκολ για να κλειδώσουν το τρίποντο, αλλά δεν το έψαξαν με την ίδια… θέρμη που αναζήτησαν το πρώτο.
Μέχρι και τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, καμία φάση άξια αναφοράς είτε από τους μεν (Άρης), είτε από τους δε (Ατρόμητος).

Η σεμνή τελετή τελειώνει στο 65′. Οι δύο κορυφαίοι του Άρη Γκάνεα – Σάσα συνεργάζονται, ο πρώτος «σερβίρει» με σέντρα, ο βραζιλιάνος σκοράρει με το κεφάλι και 2-0 στο «Βικελίδης». Διαδικαστικού χαρακτήρα το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στο 80′ ο Άρης ανοίγει κι άλλο την έκταση του σκορ. Πρωταγωνιστές δύο ποδοσφαιριστές που ήρθαν από τον πάγκο. Ο Μάνος «κερνάει» και ο Σίλβα από κοντά «γράφει» το τελικό 3-0!

AΡΗΣ: Κουέστα, Γκάνεα, Σούντγκρεν (79′ Σάκιτς), Δεληζήσης, Ρόουζ, Τζέγκο, Σάσα (80′ Κάτσε), Γκάμα, Μπρούνο (69′ Σίλβα), Μπερτόγλιο (64′ Μάνος), Μήτρογλου (64′ Μαντσίνι).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Θεοδωράκης, Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο (77′ Ούμπιδες), Τομάσεβιτς, Νάτσος, Χαρίσης, Μουνίθ, Νταβιώτης, Αγκάγιεφ (66′ Ραμπέγιο), Εντομβογί (46′ Κωτσόπουλος, 70′ Μάτιτς).