Άνετα η Νίκη επικράτησε με 3-0 του Πιερικού στην Κατερίνη

Η Νίκη Βόλου επικράτησε άνετα με 3-0 κόντρα στον Πιερικό στην Κατερίνη και πήρε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2.
Στο 7ο λεπτό ο Πιερικός αναγκάστηκε να παίξει με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Γιαλαμίδη για ανατροπή στον Ροχάνο λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.
Η Νίκη Βόλου ήταν καλύτερη και πίεζε περισσότερο. Στο 19’ ένα σουτ του Πάνου πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 27’ οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμη καλή στιγμή. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσουκαλάς έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Γαλάνη.
Η πίεση της Νίκης έφερε τελικά αποτέλεσμα στο 33’. Ο Γκαρσία με μονοκόμματο σουτ έγραψε το 1-0. Τα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν κι άλλες καλές φάσεις αλλά ως το τέλος του ημιχρόνου έμεινε το 1-0.
Στο 47’ ο Πιερικός είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία. Ο Ζαφειράκης έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μπάγιτς. Στο 65’ η κεφαλιά του Καρβούνη πέρασε ελάχιστα από το αριστερό δοκάρι της Νίκης. Παρά την πίεση του Πιερικού το δεύτερο γκολ ήταν για την Νίκη ξανά.
Στο 67’ ο Τζοβάρας έκανε συρτή σέντρα από δεξιά και ο Παναγιωτίδης με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0. Στο 71’ έγινε το 3-0 για τους φιλοξενούμενους με συρτό σουτ του Βλαχομήτρου ύστερα από αντεπίθεση.
Πιερικός: Γαλάνης, Μηλιώτης (72′ Τοπαλίδης), Καγκελίδης (82′ Παπουτζίδης), Καρβούνης, Παντελιάδης, Εμπουσί, Σουντάρ, Γιαλαμίδης, Ίτσιος, Ζαφειράκης (82′ Καρανάτσιος), Χαντζάρας.
Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Πάνος (59′ Παναγιωτίδης), Τζοβάρας, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Βλαχομήτρος, Μιράντα, Λούκας Γκαρσία, Ροχάνο.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Γαλάνης, Μηλιώτης, Καγκελίδης (Παπουτζίδης 81′), Καρβούνης, Παντελιάδης, Εμπουσί, Γιαλαμίδης, Ίτσιος (Μπουόλι 60′), Ζαφειράκης (Καρανάτσιος 81′), Χαντζάρας (Κριμιτζάς 60′)
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Πάνος (Παναγιωτίδης 60′),Τζοβάρας, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης (Τσιμπούκας 80′), Τσουκαλάς (Μέτσε 80′), Βλαχομήτρος (Βασιλείου 73′), Μιράντα, Γκαρσία (Κάσσος 73′), Ροχάνο.