«Ανέστησε» τον Πανσερραϊκό ο Βόλος έχασε 1-0 στο Πανθεσσαλικό

Χωρίς νίκη για πέμπτο παιχνίδι έδρας παραμένει ο Βόλος. Οι «κυανέρυθροι» σ’ ένα κομβικής σημασίας ματς ηττήθηκαν με 1-0 από τον Πανσερραϊκό στο Πανθεσσαλικό στάδιο με γκολ του Μπετανκόρ στο 63’.
Οι παίκτες του Σάββα Πουρσαϊτίδη δεν μπόρεσαν να κάμψουν την πολύ καλή αμυντική λειτουργία των παικτών του Πανσερραϊκού, δεν σκόραραν και μοιραία ηττήθηκαν από μια καλή ομάδα, που ήρθε στον Βόλο για να πάρει τους τρεις βαθμούς. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Πανσερραϊκού επί του Βόλου σε επτά επίσημα παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδος.
Τρεις αλλαγές είχε η ενδεκάδα του Βόλου, σε σχέση με το νικηφόρο παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, η μία αναγκαστική λόγω της τιμωρίας του Γκλάβτσιτς. Τα νέα πρόσωπα ήταν οι Σούντγκρεν, Τσοκάνης και Άλτμαν. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κόβατς, ενώ ο Σούντγκρεν δεξιά και Φεράρι αριστερά ήταν οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Καλογερόπουλος και Κορρέα. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Μπερναντού, με τον Μεντιέτα να έχει ελεύθερο ρόλο πίσω από τον φορ που ήταν ο Κόζτα. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Άλτμαν από τη αριστερή πλευρά και ο Κόμπα από τη δεξιά.
Ο προπονητής του Πανσερραϊκού, Χουάν Φεράντο, παρέταξε την ομάδα του με τον Γκουγκεσασβίλι κάτω από τα δοκάρια, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Χαντάκιας, Μπέργκστρομ και Ντάβιντσον. Οι δύο φουλ μπακ ήταν ο Δεληγιαννίδης από τη δεξιά πλευρά και ο Φαρές από τα αριστερά. Οι Περούτσι και Λιάσος έπαιξαν στον άξονα, ο Τόμας έπαιξε πιο μπροστά τους, με τους Ντέλετιτς και Μπετανκόρ να αγωνίζονται στη γραμμή κρούσης.

Ανοιχτό παιχνίδι στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, το οποίο είχε ρυθμό, με τον Βόλο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, δίχως όμως να μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις το τέρμα του Πανσερραϊκού. Οι φιλοξενούμενοι φρόντιζαν να κλείνουν σωστά τους χώρους και να προσπαθούν να παίξουν με αντεπιθέσεις.
Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 10ο λεπτό. Ο Φαρές βρέθηκε σε θέση βολής από την αριστερή πλευρά, έκανε το δυνατό σουτ, με τον Κόβατς να αποκρούει σε κόρνερ.
Ο Βόλος απάντησε στην ευκαιρία του Πανσερραϊκού με τον Κόμπα στο 19’. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός από τα δεξιά επιχείρησε το σουτ με τον Γκουγκεσασβίλι να του λέει «όχι», αποκρούοντας σωτήρια.
Στη συνέχεια ο Βόλος, ο οποίος πίεζε ψηλά τον Πανσερραϊκό, είχε ένα σουτ του Άλτμαν, με τον Γκουγκεσασβίλι να μπλοκάρει την μπάλα στη δεξιά του γωνία, ενώ ο Τόμας για τον Πανσερραϊκό στο 33’ σούταρε άουτ, με τον Ουρουγουανό να μη βρίσκει στόχο.
Σημαντική ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό χάθηκε στο 41’. Ο Ντέλετιτς πλάσαρε από δύσκολη θέση με τους γηπεδούχους να διώχνουν την μπάλα, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μπετανκόρ νικήθηκε από τους αμυντικούς του Βόλου, για να μείνει το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Μπετανκόρ έδωσε τη νίκη στον Πανσερραϊκό
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός κατάφερε στο 63’ να πετύχει γκολ με τον Χεφτέ Μπετανκόρ, όντας καλύτερος μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο. Στη συνέχεια ο Βόλος μέχρι το 80’ δεν μπόρεσε να απειλήσει το τέρμα των φιλοξενουμένων, με την πίεση να είναι μεγάλη στο τελευταίο δεκάλεπτο και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, δίχως όμως οι «κυανέρυθροι» να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.
Οι παίκτες του Πανσερραϊκού απείλησαν για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 53’ με τον Χαντάκια να πιάνει την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Νέα ευκαιρία για τους Σερραίους ένα λεπτό αργότερα. Ο Μπετανκόρ έφυγε στην κόντρα επίθεση, με τον Καλογερόπουλο να τον καταδιώκει, πλάσαρε, αλλά ο Κόβατς απέκρουσε.
Στο 60’ ο Τόμας με κάθετη πάσα βρήκε τον Ντέλετιτς, ο Σέρβος επιθετικός έκανε το σουτ, ο Κόβατς απέκρουσε σε κόρνερ, σώζοντας την εστία του.
Η ανωτερότητα του Πανσερραϊκού απέφερε καρπούς στο 63’, με την ομάδα του Χουάν Φεράντο να ανοίγει το σκορ. Ο Τόμας πάσαρε στον Ντέλετιτς, ο Σέρβος με κάθετη πάσα βρήκε τον Μπετανκόρ, με τον Ισπανό να πλασάρει άψογα, γράφοντας το 0-1 για τον Πανσερραϊκό.
Ο Βόλος για ένα 20λεπτο δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση. Μετά το 80’ και τις αλλαγές που έκανε ο Σάββας Πουρσαϊτίδης, οι «κυανέρυθροι» απείλησαν το τέρμα του Γκουγκεσασβίλι.
Στο 83’ ο Κόμπα εκτέλεσε φάουλ στην περιοχή, ο Καλογερόπουλος σηκώθηκε ψηλότερα από όλους, αλλά ο Γκουγκεσασβίλι δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και μπλόκαρε την μπάλα.
Ο Πανσεραϊκός στο 86’ σε αντεπίθεση είχε δοκάρι με τον Σαλαζάρ. Ο Κολομβιανός εν κινήσει πλάσαρε με δύναμη, αλλά σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Κόβατς.
Ο Βόλος στο 89’ σκόραρε με τον Κόντε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Οι «κυανέρυθροι» έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 94’ για να ισοφαρίσουν το ματς.
Ο Μεντιέτα έκανε το σουτ ο Γκουγκεσασβίλι απέκρουσε, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο αφύλαχτος Ασεχνούν σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Πανσερραϊκού.
Τελευταία φάση στο παιχνίδι η απόκρουση του Κόβατς στο 98’ στο σουτ του Σαλαζάρ, στην αντεπίθεση που έβγαλε ο Πανσερραϊκός. Έτσι ο Βόλος γνώρισε την πρώτη ήττα με τον Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο του.
Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Μηνούδης (Πιερίας), Τοροσιάδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας)
Κίτρινες: Μεντιέτα, Κόμπα-Λιάσος, Σαλαζάρ, Γκουγκεσασβίλι, Χατζηστραβός
ΒΟΛΟΣ: Κόβατς, Σούντγκρεν, Φεράρι, Καλογερόπουλος, Κορρέα, Τσοκάνης (73’ Κόντε), Μπερναντού, Μεντιέτα, Κόμπα, Άλτμαν (56’ Βιγιαφάνιες), Κόζτα (87’ Ασεχνούν).
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Ζελέν), Μπέργκστρεμ, Ντάβιντσον, Φαρές, Περούτσι, Λιάσος (59’ , Χαντάκιας (83’ λ.τρ. Καρασαλίδης), Ντέλετιτς (74’ Σαλαζάρ), Τόμας (82’ Χατζηστραβός), Μπετανκόρ