Ανδρωνάς: Θα παλέψουμε για το θετικό αποτέλεσμα

Μετά το εντός έδρας 0-0 με τον Αμβρυσσέα στο εξ αναβολής παιχνίδι της προηγούμενης Τετάρτης, η Δήμητρα θα «εκστρατεύσει» αύριο στα Ψαχνά για να αναμετρηθεί με τον τοπικό Ηρακλή (5 μ.μ.).

Οι «πράσινοι» ήθελαν τη νίκη στο ματς με τον Αμβρυσσέα, αλλά δεν τα έβαψαν… μαύρα με το «Χ», όπως φαίνεται και από τη δήλωση του προπονητή τους Μιχάλη Ανδρωνά: «Λένε πως… ένα ματς που δεν μπορείς να το κερδίσεις, πρέπει να φροντίσεις τουλάχιστον να μην το χάσεις. Αυτό νομίζω ότι ίσχυσε στην περίπτωση του αγώνα μας με τον Αμβρυσσέα.

Μπήκαμε δυνατά στο πρώτο εικοσάλεπτο. Πιέσαμε ψηλά διότι θέλαμε να πετύχουμε ένα γρήγορο γκολ και μετά να κάνουμε την ανάλογη διαχείριση στο παιχνίδι. Όμως εκνευριστήκαμε πολύ με ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις και αποσυντονιστήκαμε. Θεωρώ ότι στη φάση του Τζοβάρα, που δέχθηκε αγκωνιά μέσα στην περιοχή και βρέθηκε αιμόφυρτος στο έδαφος έπρεπε να δοθεί πέναλτι, ενώ για εντελώς ασήμαντες αφορμές «κιτρινίστηκε» όλη μας η άμυνα στο πρώτο ημίχρονο.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Αμβρυσσέα να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου να χάσει ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες. Θα μπορούσε στο σημείο αυτό να έχει προηγηθεί, αλλά ευτυχώς ο Σταυράκης ήταν σε καλή ημέρα και η εστία μας έμεινε ανέπαφη.

Στην επανάληψη ισορροπήσαμε, με την είσοδο και του Μεντί και όλα έδειχναν ότι αν κάποια ομάδα πετύχαινε γκολ θα έπαιρνε και τους τρεις βαθμούς. Εμείς είχαμε τη διπλή ευκαιρία στο 69ο λεπτό, αλλά μετά μείναμε με 10 παίκτες λόγω της πολύ αυστηρής αποβολής του Τσιάτσιου. Όπως, λοιπόν, εξελίχθηκαν τα πράγματα, η ισοπαλία δεν είναι κακό αποτέλεσμα».

Όσον αφορά την αυριανή εξόρμηση στα Ψαχνά, ο κ. Ανδρωνάς θα χρειαστεί να κάνει αλχημείες στον καταρτισμό της ενδεκάδας, αφού είναι τιμωρημένοι Τσιάτσιος (για την αποβολή του στο ματς με τον Αμβρυσσέα) και Θωμαΐδης (συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες κάρτες), ενώ ίσως προφυλαχθούν κάποιοι εκ των Στεφανή, Φαράντου, Δημητρίου διότι έχουν από τρεις κάρτες και ακολουθεί το εξαιρετικής σημασίας παιχνίδι με τον Γ.Σ. Αλμυρού, στο οποίο η παρουσία τους κρίνεται απαραίτητη.