Ανατροπή στο 91′ η Νότια Κορέα και πρόκριση μαζί με την Πορτογαλία

Φοβερή ανατροπή και πρόκριση για τη Νότια Κορέα, η οποία ως το 90′ ήταν ισόπαλη 1-1 με την Πορτογαλία. Ένα λεπτό μετά όμως ο Χουάνγκ Χι-Τσαν έκανε το 2-1, χάριζε τη νίκη στους ασιάτες και μαζί τη μεγάλη πρόκριση για τη φάση των «16» στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ!

Να αναφέρουμε πως τα λεπτά που ακολούθησαν μετά το τέλος του παιχνιδιού ήταν δραματικά για τους νικητές, καθώς έπρεπε να τελειώσει και το άλλο παιχνίδι του 8ο ομίλου, αυτό ανάμεσα στη Γκάνα και την Ουρουγουάη, το οποίο είχε διαφορά 6-7 λεπτών. Βλέπετε η ομάδα της Λατινικής Αμερικής ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 και αν σημείωνε και τρίτο τέρμα τότε την πρόκριση θα έπαιρνε η παρέα του Σουάρεζ και όχι οι Ασιάτες.

Εν τέλει τίποτα δεν άλλαξε και η ομάδα των Ιν-Μπέομ (αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά) και Ουί-Τζο (πέρασε στο ματς στο 81′) ήταν εκείνη που πανηγύρισε έξαλλα τη μεγάλη νίκη-πρόκριση!

Στους «16» η Νότια Κορέα θα αντιμετωπίσει τη Βραζιλία (στις 5 Δεκεμβρίου), ενώ η Πορτογαλία θα παίξει με την Ελβετία (στις 6 Δεκεμβρίου).

Η Εθνική Νότιας Κορέας Οι Ασιάτες ισοβάθμησαν με την Ουρουγουάη στους 4 βαθμούς, αλλά σημείωσαν περισσότερα γκολ στον όμιλο (4-4, έναντι 2-2 των Ουρουγουανών) και πήραν εκείνοι το «εισιτήριο» για τα νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

Οσον αφορά την τελική βαθμολογία του 8ου ομίλου η Πορτογαλία τερμάτισε πρώτη με 6 βαθμούς, 2η όπως είπαμε με 4 η Κορέα, 3η η Ουρουγουάη επίσης με 4 και τελευταία η Γκάνα με 3.

Στο «Education City Stadium» της πόλης Αλ-Ραγιάν, η Πορτογαλία άνοιξε το σκορ από νωρίς καθώς το 1-0 έγινε μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Πέπε βρήκε εξαιρετικά το Ντιόγο Νταλότ στη δεξιά πτέρυγα, αυτός απέφυγε υπέροχα τον αντίπαλό του και την κατάλληλη στιγμή γύρισε προς τον Ρικάρντο Όρτα που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 για τους Ίβηρες.

Οι Νοτιοκορεάτες άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν «στροφές» και στο 27’ έφτασαν στην ισοφάριση, όταν από κόρνερ από τα αριστερά η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Ρονάλντο και «στρώθηκε» στον Γιούνγκ-Γκουόν Κιμ, ο οποίος με προβολή πρόλαβε τον Ντιόγο Κόστα κι έκανε το 1-1.

Οσο ο αγώνας κυλούσε η ομάδα του Πάουλο Μπέντο κυνηγούσε όλο και περισσότερο το δεύτερο γκολ, την ώρα που εκείνη του Φερνάντο Σάντος κατέβαζε ταχύτητα. Μάλιστα όταν στο 65′, ο πρώην τεχνικός των ΑΕΚ, Παναθηναϊκού, ΠΑΟΚ και Εθνικής ομάδας, απέσυρε τον Κριστιάνο Ρονάλντο, εκείνος δυσανασχέτησε.

Εν τέλει η Κορέα δικαιώθηκε στο 90+1′. Ο Σον έκανε ένα τρομερό σόλο και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε προς τον Χε-Τσανγκ Χουάνγκ, ο οποίος δεν αστόχησε χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Μετά το φινάλε του ματς τόσο οι παίκτες όσο και οι φίλαθλοι της Νότιας Κορέας περίμεναν καρτερικά με τα κινητά στο χέρι παρακολουθώντας την εξέλιξη του άλλου αγώνα του ομίλου. Οταν αυτός ολοκληρώθηκε και διαπίστωσαν ότι προκρίθηκαν και μαθηματικά πλέον, δεν χρειάζεται να αναφέρουμε το τι επακολούθησε…

Νότια Κορέα (Πάουλο Μπέντο): Κιμ Σονγκ-Γκιού, Γιν-Σου Κιμ, Γου-Γιάνγκ Γιούνγκ, Χουάνγκ Ίνμπεομ, Σον Χέουνγκ-Μιν, Γκουέ-Σουνγκ Τσο (90’+3’ Τσο Γιού-Μιν), Λι Γάε-Σουνγκ (66’ Xε-Τσαν Χουάνγκ), Κιμ Μουν Χουάν, Κανγκ-Ιν Λι (81’ Χουάνγκ Ουί-Τζο), Γιούνγκ-Γκουόν Κιμ (81’ Γιούν-Χο Σον), Κουνγκ-Γον Γουόν.
Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ντιόγο Κόστα, Νταλότ, Πέπε, Αντόνιο Σίλβα, Κανσέλο, Ρούμπεν Νέβες (65’ Λεάο), Ματέους Νούνιες (65’ Παλίνια), Βιτίνια (81’ Καρβάλιο), Ζοάο Μάριο (81’ Μπερνάρντο Σίλβα), Κριστιάνο Ρονάλντο (65’ Αντρέ Σίλβα), Ρικάρντο Όρτα.