«Ανάσανε» η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου – Επικράτησε 66-51 του Αριστοτέλη στο ΕΑΚ

«Ανάσανε» βαθμολογικά ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 66-51 του Αριστοτέλη Φλώρινας στο ΕΑΚ. Η βολιώτικη ομάδα ήταν ανώτερη ειδικότερα στο β’ ημίχρονο και παρά τη χαλάρωση στο τέλος πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.
Με καθυστέρηση άρχισε η χθεσινή συνάντηση, αφού άργησε να ολοκληρωθεί ο αγώνας χάντμπολ που φιλοξενούνταν στο ΕΑΚ Βόλου. Η εξέλιξη αυτή φαίνεται πως επηρέασε τους καλαθοσφαιριστές των δύο ομάδων, οι οποίοι μπήκαν «παγωμένοι» στο παρκέ. Για του λόγου το αληθές 5.10 πριν το τέλος του α’ δεκαλέπτου το σκορ ήταν… 0-2 μ’ ένα καλάθι του Τσιώγκα. Αυτός που «έσπασε το ρόδι» από πλευράς γηπεδούχων ήταν ο Ίλτσογλου με τρίποντο. Στο β’ μισό της περιόδου οι δύο ομάδες συνήλθαν κάπως, αλλά συνέχισαν να είναι άστοχοι από την περιφέρεια. Το 9-12 της πρώτης περιόδου αποτελεί αδιάψευστο μάρτυρα.

Σκληρή «μάχη» έγινε στη δεύτερη περίοδο με τον Ολυμπιακό να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα (18-12 με τρίποντο του Σκαμάγκα). Παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» αδυνατούσαν να ξεφύγουν, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 22-22 στο 19’. Η βολιώτικη ομάδα αντέδρασε και με τέσσερις αναπάντητους πόντους έκλεισε το α’ ημίχρονο με 26-22.

Οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να είναι νευρικές και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ωστόσο στο 24’ δόθηκε «χρυσή» ευκαιρία στους Βολιώτες να ξεφύγουν, όταν ο Μαρμαρινός χρεώθηκε με ανιταθλητικό φάουλ και δύο τεχνικές ποινές, με συνέπεια να αποβληθεί. Ο Μπόγδανος αξιοποίησε τις πέντε από τις έξι ελεύθερες βολές που εκτέλεσε συνολικά, για να συμπληρώσει το… επτάποντο του Ολυμπιακού στη συγκεκριμένη επίθεση ο Ευτυχίδης με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια (34-26). Ο Μπουσκολίτης με «βόμβα» από τα 6.75μ. έδωσε για πρώτη φορά διψήφια τιμή στη διαφορά (39-28 στο 27’), η οποία έφτασε και στο +17 (49-32 στο 30’).

Στα τελευταία λεπτά της γ’ περιόδου ο Γ. Βλιώρας χρησιμοποίησε τα πιο νέα παιδιά στο ρόστερ (Χροναίος, Σπανόπουλος, Μπούρας) κάτι που επανέλαβε και στην τέταρτη κι εκείνα τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο. Με σφιχτή άμυνα έκλεισαν τους διαδρόμους προς το βολιώτικο καλάθι και το σκορ πήγε στο +18 (50-32 στο 32’)

Δύο σερί τρίποντα του Τζιώγκα κι ένα κλέψιμο που οδήγησε σε θεαματικό κάρφωμα του Καραδήσογλου έριξαν τη διαφορά στους 12 (52-40 στο 34’). Οι «ερυθρόλευκοι» έμοιαζαν… κολλημένοι στους 52 πόντους, με τον Ίλτσογλου να τους «ξεκολλάει» με τρίποντο (55-40 στο 36’). Το συγκρότημα της Φλώρινας μείωσε εκ νέου στους 9 (55-46 στο 38’), γεγονός που εκνεύρισε τον κ. Βλιώρα που κάλεσε ξανά τους παίκτες του στον πάγκο για οδηγίες.

Ο Τσιώγκας συνέχισε τον… χαβά του και με πέντε ακόμη πόντους έριξε τη διαφορά στο -5 (56-51 1.44 πριν το τέλος). Ο Ολυμπιακός πήγε να βγάλει τα… μάτια του στο τέλος με δύο χαμένες βολές του Ευτυχίδη, αλλά ο Ίλτσογλου με τη βοήθεια του Μούμογλου κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και μαζί το φάουλ. Ο έμπειρος γκαρντ, που ήταν και ο κορυφαίος, εμφανίστηκε απόλυτα ψύχραιμος από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» (6/6) εξασφαλίζοντας ουσιαστικά το ροζ φύλλο για την ομάδα του (63-51). Το τελικό 66-51 διαμορφώθηκε με 1/2 βολές του Μπόγδανου και ωραίο καλάθι του νεαρού Σπανόπουλου μέσα από τη ρακέτα χαρίζοντας μια πολύτιμη νίκη στον Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 9-12, 26-22, 49-32, 66-51.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Μπεκρής 1, Μπούρας, Ίλτσογλου 21 (3), Καραμήτσος 1, Μπόγδανος 19, Σπανόπουλος 2, Β. Μπουσκολίτης 7 (1), Σκαμάγκας 3 (1), Ευτυχίδης 7 (1), Μούμογλου 2, Χροναίος 3.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛ. (Καλανταρίδης): Τσιώγκας 13 (3), Τσιάμης 9 (1), Παπαγρηγορίου 2, Γκόνος 3, Γκουτζιομήτρος 8, Μαυρίδης 2, Σαββίδης 6, Ε. Ντρίζα, Καραδήσογλου 8, Τ. Ντίζα, Μαρμαρινός.