Ανάμικτα συναισθήματα – Νίκησε ο Αλμυρός, ισοπαλία για Θησέα, έχασε ο Διαγόρας

Μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα, ήταν ο απολογισμός των ομάδων της Μαγνησίας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Ο Γ.Σ. Αλμυρού επιβλήθηκε με 2-0 του Οικονόμου Τσαριτσάνης στο στάδιο «Αθ. Ραγάζος», ο Θησέας αν και προηγήθηκε με 0-2, ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις σε 2-2 από τον ΑΟ Σελλάνων στο Προάστιο Καρδίτσας, ενώ ο Διαγόρας ηττήθηκε με 3-1 στο Στεφανοβίκειο από την Α.Ε. Καρίτσας με 3-1.

Γ.Σ. Αλμυρού-Οικονόμος 2-0
Σημειώνοντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ο Γ.Σ. Αλμυρού πήρε τη νίκη με 2-0 στο ματς με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης. Οι παίκτες του Στέλιου Αρσένου ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό τους και έφτασαν δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το καλό ξεκίνημα του ΓΣΑ στο παιχνίδι είχε ως αποτέλεσμα σχετικά γρήγορα το σκορ ανοίξει. Το χρονόμετρο σημάδευε το 20ο λεπτό, όταν ο Αναστασίου με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αγιασιώτης ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Βουρδάκης από τον Μπάμη. Μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Αλμυρού θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και τρίτο τέρμα, ωστόσο, το σουτ του Βουρδάκη σταμάτησε στο δοκάρι του Νούσια.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΓΣΑ διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, μπορεί ο αντίπαλος να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ, που θα την έβαζε και πάλι στο ματς.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Πολυμέρου, Γ. Πατσής, Αγγελής (75’ λ.τρ. Μπέικος), Παπακώστας, Κυριάκος, Αγιασιώτης, Λάμπος, Ζενούνης, Δερμιτζάκης (80’ Αϊδής), Αναστασίου (89’ Τζαφλέρης), Βουρδάκης (84’ Δήμος).

ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ: Νούσιας, Σ. Πατσής (88′ Δραγατσίκης), Γαλάνης, Καρλιάμπας, Μάρκο, Μπάμης, Δραχαλίβας (72’ Ντούφας), Αργύρης (46’ Χρυσοστόμου), Μουλτσιάς (46’ Γκαμπέτας), Μπαλογιάννης, Τόλιος.

Διαγόρας-Καρίτσα 1-3
Το πρώτο παιχνίδι του Διαγόρα μπροστά στους φιλάθλους του για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας δεν συνοδεύτηκε από ένα θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Στεφανοβικείου ηττήθηκε με 3-1 από την Α.Ε. Καρίτσας, η οποία παρουσιάστηκε καλύτερη στο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Μιχάλη Ζιώγα, αλλά και την εμπειρία που διέθεταν οι φιλοξενούμενοι, έναντι των ποδοσφαιριστών του Διαγόρα.

Στο πρώτο μέρος ο Διαγόρας κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, καθώς ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 20’ ο Ζιάκας με σουτ έγραψε το 1-0 μέσα σε αποθέωση. Ωστόσο, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 42’, η Καρίτσα ισοφάρισε με τον Χρήστο Αλεξίου.
Στο 49’ ο Ζαφειρίδης δεν άφησε να πάει χαμένη η ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, μετά από λάθος στην άμυνα του Διαγόρα και από κοντά πέτυχε το 1-2. Γρήγορα ήρθε και το τρίτο τέρμα για τους φιλοξενούμενους από τον Χρήστο Αλεξίου και πάλι με κεφαλιά στο 66’, για να διαμορφωθεί το τελικό 1-3.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καραμπούζης, Σπαθής, Πρασσάς, Λάιος, Σπ. Καραπλιάγκος (76’ Δίντσης), Αλεξίου (85’ Κ. Καραπλιάγγος), Κουβελάς, Παπαγεωργίου (46’ Καλύβας), Ζιάκας (69’ Τανός), Αλαμάνης.

Α.Ε. ΚΑΡΙΤΣΑΣ: Ράντος, Ζαφειρίδης (65’ Οικονόμου), Λαγδάρης, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Τροΐρης, Συράκος (84’ Μήτρακας), Δημητρουλόπουλος, Βουκομάνοβιτς (76’ Γκίκας), Κυρτέγος, Χρ. Αλεξίου (91’ Παπαϊωάννου).

Α.Ο. Σελλάνων-Θησέας 2-2
«Αυτοκτόνησε» ο Θησέας στο Προάστιο. Κρατούσε τη νίκη στα χέρια του στο παιχνίδι με τον ΑΟ Σελλάνων, καθώς προηγήθηκε με 0-2, για να δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις (2-2), αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς.
Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας της Αγριάς, καθώς με τη συμπλήρωση επτά λεπτών στο παιχνίδι είχε καταφέρει να σημειώσει δύο τέρματα. Στο 5’ ο Βλάχος με σουτ έγραψε το 0-1, ενώ στο 7’ ο Κοτζαθανάσης με πλασέ πέτυχε το 0-2 σε αντεπίθεση του Θησέα και μετά από ασίστ του Πέτση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟ Σελλάνων μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μείωσε το σκορ σε 2-1 με εκτέλεση φάουλ του Λούγκου. Ο Θησέας προσπάθησε να πετύχει τρίτο τέρμα, χάνοντας ορισμένες καλές ευκαιρίες για γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Λούγκου στο 68’. Τελικά το 2-2 σημειώθηκε στο 95’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λούγκου, μπερδεύτηκαν Κεφαλάς και Γιαουπλάρι, ο Αρχοντής το εκμεταλλεύτηκε και από κοντά σημείωσε το γκολ, δίνοντας το βαθμό της ισοπαλίας στον ΑΟ Σελλάνων.

Α.Ο. ΣΕΛΛΑΝΩΝ: Σταυράκης, Τζάνης, Καλφούντζος (43′ λ.τ. Μπακρατσάς), Αρχοντής, Χάδιαρης, Παπαγεωργίου (70′ Τζουμάκης) , Λούγκος, Μπιτέλης, Μετούσι, Διπλάρης (56’ Κοντός), Τζέκος.
ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος, Γιαουπλάρι, Ιακωβίδης, Κοτζαθανάσης (61′ Μπόρας), Πέτσης, Χατζησταμάτης (70′ Σιώμος), Βλάχος (72′ Γαλανόπουλος), Οικονόμου, Ιωαννίδης (80′ Ερ. Βαν Ντε Γουίχε).