Αναμενόμενη ήταν η ήττα της Νίκης από τον Πανσερραϊκό

Αναμενόμενη ήττα με 5-0 υπέστη η Νίκη από τον πιο έτοιμο και πιο ποιοτικό Πανσερραϊκό. Έτσι σήμερα (18.30 CosmoteSport 2) θα παίξει με τον Βόλο στον μικρό τελικό του φιλανθρωπικού τουρνουά στο Πανθεσσαλικό. Μόνο λίγες προπονήσεις έχει στα πόδια της η Νίκη, που πράγμα που φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο του Πανθεσσαλικού. Ο Πανσερραϊκός πιο έτοιμος και πιο ποιοτικός πήρε άνετη νίκη με 5-0 και απόψε (21.00 CosmoteSport 2) θα κοντράρει τη Λαμία στον τελικό. Αντίθετα οι «κυανόλευκοι» θα παίξουν σήμερα (18.30 CosmoteSport 2) με τον Βόλο στον μικρό τελικό.
Το συγκρότημα του Στέφανου Ξηροφώτου παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό στο πρώτο ημίωρο, αλλά στη συνέχεια υπέκυψε φυσιολογικά. Μάλιστα στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκαν αρκετοί ποδοσφαιριστές που τελούν υπό δοκιμήν. Ο Βολιώτης προπονητής επέλεξε το 4-2-3-1 ως εξής: Την εστία υπερασπίστηκε ο Σούλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Οκονομόπουλο, Κούφα, Βλάχο και Χριστόπουλο. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Μαρτίνες και Λίταινας, στα άκρα βρίσκονται οι Βερνάρδος (δεξιά) και Σπυρίδης (αριστερά), με τον Τσιλιγγίρη οργανωτή και τον Τζιώρα σέντερ φορ. Με παρόμοια διάταξη παρέταξε τον Πανσερραϊκό και ο Μιχάλης Γρηγορίου. Τερματοφύλακας ήταν ο Γκουγκεσασβίλι, ενώ στην άμυνα τοποθετήθηκαν οι Κουτσογούλας (δεξιά), Πεταυράκης (αριστερά), Μπέργκστρομ και Καρασαλίδης (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Στάικος, Λιάσος (στον άξονα), Ντέλετιτς και Σαλαζάρ (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Χατζηστραβό «δεκάρι» και τον Μπετανκόρ στην κορυφή της επίθεσης.
Η Νίκη έβαλε δύσκολα στον Πανσερραϊκό μέχρι το 30’, αλλά στη συνέχεια τα «λιοντάρια» άρχισαν να προκαλούν ρήγματα στη βολιώτικη άμυνα. Έτσι στο 30’ ο Μπετανκόρ αστόχησε σε τετ-α-τετ, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Οικονόμπουλου στον Σαλαζάρ, το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι. Την «εσχάτη των ποινών» αξιοποίησε ο Μπετανκόρ, για να έρθει ο Ντέλειτς στο 43’ να διπλασιάσει τα τέρματα του Πανσερραϊκού. Και σ’ αυτή τη φάση οι γηπεδούχοι ζήτησαν οφσάιντ στον σκόρερ, το οποίο δεν υποδείχθηκε.
Στην επανάληψη οι δύο προπονητές άλλαξαν ριζικά τις ενδεκάδες των ομάδων τους. Ο κ. Ξηροφώτος επέμεινε στο 4-2-3-1 με μοναδικό εναπομείναντα από το πρώτο μέρος τον Μαρτίνες. Η σύνθεση ήταν η ακόλουθη: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μυσιρλής ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Κουτσιμπάνας (δεξιά), Ξανθόπουλος (αριστερά), Μπράιαν και Μαρτίνες (σέντερ μπακ). Στο κέντρο έπαιξαν οι Κωστόπουλος, Σαλαμούρας (στον άξονα), Μποριέ και Δούμτσης (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Βοργιατζίδη να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Μαρκ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός βρήκε τρεις φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα με πλασέ του Άλεξιτς (60’), με σουτ του Κατσουλίδη (65’) και με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τομάς (88’). Πάντως σ’ αυτό το διάστημα είχε και η Νίκη τις καλές της στιγμές. Πρώτα στο 56’ ο Μποριέ έκανε ωραία ενέργεια και σέντρα-σουτ από τα δεξιά υποχρεώνοντας τον Γκουγκεσασβίλι σε δύσκολη απόκρουση, ενώ στο 67΄ ο Μαρκ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.
Τη συνάντηση διηύθυνε ο κ. Τασιόπουλος με βοηθούς τους κ.κ. Σφυρή και Αγγελόπουλο. Τέταρτος διαιτητής ήταν ο κ. Παγωνόπουλος.
ΝΙΚΗ (α’ ημίχρονο): Σούλης, Οικονομόπουλος, Χριστόπουλος, Κούφας, Βλάχος, Λίταινας, Μαρτίνες, Βερνάρδος, Σπυρίδης, Τσιλιγγίρης, Τζιώρας.
ΝΙΚΗ (β’ ημίχρονο): Μυσιρλής, Κουτσιμπάνας, Ξανθόπουλος, Μπράιαν, Μαρτίνες, Κωστόπουλος, Σαλαμούρας, Δούμτσης, Μποριέ, Βοργιαζίδης, Μαρκ. (Επίσης αγωνίστηκαν και οι Σταυρόπουλος, Καπέρδος, Τζιάννης).
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γκουγκεσασβίλι, Κουτσογούλας, Πεταυράκης, Μπέργκστρομ, Καρασαλίδης, Στάικος, Λιάσος, Ντέλετιτς, Σαλαζάρ, Χατζηστραβός, Μπετανκόρ. (Στο β’ μέρος έπαιξαν και οι Κατσίκας, Πετρούτσι, Κάπτουμ. Άλεξιτς, Τομάς, Διαμαντής, Μασκανάκης, Σοφιανός, Κατσουλίδης, Βασιλάκος, Σαλβάνος