Αμείωτες οι δράσεις του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου – Τα μέλη του συμμετείχαν σε πολλούς αγώνες τον Ιούλιο

Με εντυπωσιακούς ρυθμούς συνέχισε και σε όλο τον Ιούλιο τη δράση του ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου. Παρά τις υψηλές θερμοκρασίες, τα μέλη του μετείχαν σε πολλούς αγώνες ανά την Ελλάδα.
Μεγάλη εκδρομή στη Στυλίδα πραγματοποίησε ο Σύλλογος και έτρεξε στο 1ο Stylida City Race. Εντυπωσιακό ήταν αυτό που πέτυχε η γυναικεία ομάδα του ΣΔΥΒ. Είχε επτά συμμετοχές και έξι αθλήτριές του ανέβηκαν στο βάθρο κατακτώντας κύπελλο. Η Κατερίνα Καραντζιά ήταν η μεγάλη νικήτρια του αγώνα, ενώ η Χριστίνα Χατζηγιαννίδου ακολούθησε 2η. Στις ηλικιακές κατηγορίες, πρώτες ήταν η Κατερίνα Putz και η Ηρώ Καρασμάνογλου, δεύτερη η Νεραντζούλα Πραγματευτή, τρίτη η Έλλη Τασιά, ενώ η Βούλα Μακεδόνα ήταν 4η.
Ανάλογη ήταν η επιτυχία του ανδρικού τιμ, με τον Ζήση Τσουρέλη να κατακτά τη νίκη στον αγώνα. Στις κατηγορίες ο Κώστας Τσεκερίδης ήταν 1ος, ο Ηλίας Πατσαρούχας 3ος, ο Νίκος Ορφανός 4ος. Στον αγώνα των 3 χιλιομέτρων ο Γιάννης Κλόκας κατέκτησε την 4η θέση στη γενική κατάταξη. Οι θέσεις των μελών του ΣΔΥΒ:
10.600 μέτρα: 1. Ζήσης Τσουρέλης, 11. Νίκος Ορφανός, 12. Κώστας Τσεκερίδης,
15. (1η γυν.) Κατερίνα Καραντζιά, 22. (2η) Χριστίνα Χατζηγιαννίδου, 23. Ηλίας Πατσαρούχας, 24. Αντώνης Κόπανος, 25. Κώστας Βέργας, 30. Θανάσης Κοντογιάννης, 41. Σάκης Κράβαρης, 42. Δημήτρης Μπιντάκας, 48. (4η) Κατερίνα Putz, 52. Μπάμπης Μπάρδας, 68. Γιάννης Καζανίδης, 77. (9η) Ηρώ Καρασμάνογλου, 78. (10η) Νεραντζούλα Πραγματευτή, 79. (11η) Έλλη Τασιά, 82. Θωμάς Μαλιαχόβας, 92. (18η) Βούλα Μακεδόνα.

Αθλητές του συλλόγου στο 1o Ορεινό Άρκτος Trail

3 χιλιόμετρα: 4. Γιάννης Κλόκας, 47. (9η) Μάρω Χαδίνη.
Συνοδοί της αποστολής ήταν πο Κώστας Παλάντζας, Σπύρος Τρύφωνος, Νικόλας Τρύφωνος.
Με 7 δρομείς έτρεξε ο ΣΔΥΒ στον 9ο Αγώνα Ορεινού Τρεξίματος Ξηρολιβάδου απόστασης 14 χιλιομέτρων. Ο απολογισμό του: Θέσεις 26 ως 28 Αμβρόσιος Δημητριάδης, Τόλης Κουτσουμπές, Χρήστος Χασάπης με κοινό τερματισμό, 133. Γιώργος Αλμπανούδης, 206 (17η γυναικών και 3η στην κατηγορία) Βάσω Τασιώνη, 242. Χαράλαμπος Γιώτας, 292. (37η) Ευμορφία Ντόβα.
Στον Κοκκινοπηλό Ελασσόνας και τον «8ο Faethon Olympus Marathon 2019 – Απόστολος Τσουρέκας», Χρήστος Τσιτσιγιάννης τερμάτισε 28ος. Πολύ καλό αγώνα πραγματοποίησε στα Τζουμέρκα ο Στέργιος Κουσκουρίδας. Ο δρομέας του ΣΔΥ Βόλου έτρεξε στα 8 χιλιόμετρα στο «2nd Vidra’sTrail – 2ος ορεινός δρόμος στο μονοπάτι της Βίδρας» και τερμάτισε 7ος, ενώ βραβεύθηκε 3ος στην ηλικιακή κατηγορία.

Το 9ο Zagori Mountain Running περιλάμβανε αγώνες 80 και 44 χιλιομέτρων την πρώτη ημέρα, 21 και 10 χιλιομέτρων την δεύτερη και προσέλκυσε τετραψήφιο αριθμό trailrunners. Στον αγώνα των 80 χιλιομέτρων ο Απόστολος Μπαρμπούλης τερμάτισε 123ος με χρόνο 16 ώρες 41’20.
Στον αγώνα 44χλμ χρειάστηκαν 5 ώρες, 23 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα για να έλθει 8ος ο Χρήστος Αγνουσιώτης. Ο Δημήτρης Οικονόμου με χρόνο 7 ώρες 56’26 κατέλαβε την 127η θέση, ενώ ήταν 10ος στην κατηγορία άνω των 50 ετών.
Παρά την καταπόνηση της προηγούμενης μέρας, ο Χρήστος Αγνουσιώτης έτρεξε και στον αγώνα των 21 χιλιομέτρων. Τερμάτισε 11ος με 2.01.52 μεταξύ των 506 συμμετεχόντων.
Με 545 δρομείς έγινε ο αγώνας 10 χιλιομέτρων. Την 22η θέση με χρόνο 56’18 πήρε ο Στέργιος Κουσκουρίδας (3ος στην ηλικιακή κατηγορία) και 32ος με 58’01 ήταν ο Θωμάς Μαλιαχόβας.
Στη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη τερμάτισε ο δρομέας του ΣΔΥ Βόλου Αμβρόσιος Δημητριάδης στον 3ο Ορεινό Αγώνα Προφήτη Ηλία 7,5 χιλιομέτρων που έγινε στην Ασβεστόπετρα Κοζάνης.

Η οικογένεια Μακρυγιάννη έτρεξε στο Καρπενήσι

Στη Δολίχη Ελασσόνας πραγματοποιήθηκε το ο Δόλιχος Δρόμος. Το ξεκίνημα των αγώνων έγινε με τη διαδρομή των 4.500 μέτρων, και μαζί έγινε και το ξεκίνημα των διακρίσεων καθώς ο Γιάννης Κλόκας ήταν νικητής στη γενική κατάταξη. Ακολούθησε ο Κώστας Παλάντζας 6ος, ο Βασίλης Ζαφειρίου και η Μαρία Μακροθανάση. Στη συνέχεια διεξήχθη ο αγώνας των 10.500 μέτρων, και μάλιστα πολλοί δρομείς έτρεξαν και σε αυτή την απόσταση ενώ προηγουμένως είχαν τρέξει και στη μικρότερη. Νικήτρια στον αγώνα στη γενική κατάταξη των γυναικών αναδείχθηκε η Κατερίνα Καραντζιά. Μαζί της τερμάτισε ο Κώστας Παλάντζας. Τέταρτη ακολούθησε η Μαρία Μακροθανάση. Στις απονομές η διοργάνωση επιφύλασσε στον ΣΔΥΒ τιμητική βράβευση με ονομαστικό κύπελλο.

Στο τελευταίο Σαββατοκύριακο του μήνα οι αθλητές του ΣΔΥΒ έτρεξαν σε ακόμη τέσσερις διοργανώσεις, με πιο εντυπωσιακή τη συμμετοχή που υπήρξε στο Καρπενήσι, καθώς το «Karpenissi Energy Run 2019» μετατράπηκε σε οικογενειακή υπόθεση: Η Αγγέλα Αντωνίου με χρόνο 40.48 τερμάτισε 2η στη γενική κατάταξη γυναικών στον αγώνα των 7 χιλιομέτρων και ανέβηκε για πρώτη φορά σε βάθρο σε αγώνα. Προηγουμένως ο σύζυγός της Ηλίας Μακρυγιάννης κατέλαβε τη 10η θέση με 35.24, ενώ ο γιος τους Γιάννος στη παιδική διαδρομή του διάθλου duathlon Kids (τρέξιμο και ποδήλατο) πήρε τη 2η θέση στην κατηγορία 8-9 ετών με χρόνο 26.09.
Με τη συμμετοχή τριών δρομέων έγινε το απόγευμα του Σαββάτου το αγωνιστικό ξεκίνημα του Σαββατοκύριακου για τον ΣΔΥΒ στον 3ο Ορεινό Αγώνα δρόμου Αγίας Παρασκευής Πεπονιάς Κοζάνης απόστασης 5.500 μέτρων. Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης (1ος στην ηλικιακή κατηγορία), ο Τόλης Κουτσουμπές και η Ευμορφία Ντόβα έτρεξαν στον αξιόλογο αυτό αγώνα που διοργάνωσαν ο Πολιτιστικός Σύλλογος Πεπονιάς και οι Δρομείς Νεάπολης.

Την επόμενη μέρα, στους πρόποδες του Βερμίου μέσα σε ένα κατάφυτο δάσος από οξυές, δρυς και καστανιές, έγινε το 1o Ορεινό Άρκτος Trail με αφετηρία και τερματισμό το Παραδοσιακό Χωριό Αρκοχώρι Νάουσας στα 580 μέτρα υψόμετρο. Ο ΣΔΥ Βόλου μετείχε με 7 δρομείς, τρεις εκ των οποίων μάλιστα την προηγούμενη μέρα είχαν αγωνιστεί και στον αγώνα της Πεπονιάς Κοζάνης. Οι διακρίσεις συνεχίστηκαν και σε αυτόν τον αγώνα, έτσι 2ος αναδείχθηκε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης και 3ος ο Τόλης Κουτσουμπές σε κοινό τερματισμό με συναθλητή από το Κιλκίς. Αναλυτικά η παρουσία του συλλόγου:

Ο Στέργιος Κουσκουρίδας στο Νευροκόπι

22 χιλιόμετρα: 106. (5η) Βάσω Τασιώνη 2.05.55.
11 χιλιόμετρα: 2. Αμβρόσιος Δημητριάδης 48.25, 3. Τόλης Κουτσουμπές 49.01, 9. Θωμάς Μαλιαχόβας 55.44, 48. Λίνος Βίγκλας 1.15.28, 49. (8η) Μαρία Μακροθανάση 1.16.10, 80. (16η) Ευμορφία Ντόβα 1.34.34.
Ο Στέργιος Κουσκουρίδας είναι ένας από τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου που σχεδόν κάθε βδομάδα δίνει το «παρών» σε αγώνα, πολύ συχνά και σε μακρινές περιοχές της χώρας μας. Αυτή τη φορά έφτασε στο Κάτω Νευροκόπι Δράμας, έτρεξε και διακρίθηκε στο Nevrokopi Trail καθώς τερμάτισε 15ος με 1 ώρα 10’05 (στην κατηγορία 6ος). Ο αγώνας ήταν απόστασης 13 χιλιομέτρων και έγινε στα πλαίσια των Πολιτιστικών & Αθλητικών εκδηλώσεων «Ακρίτεια 2019″.
Ένα μίνι πάρτι οργάνωσαν την Τετάρτη 24 Ιουλίου μέλη του ΣΔΥ Βόλου στην παραλία του Ιάσωνα στις Πλάκες. Η βραδιά ήταν κάτι παραπάνω από υπέροχη και η εκδήλωση συνοδεύθηκε από τους ήχους του ακορντεόν του Στάθη Καραδημητρίου. Μάλιστα ακολούθησε πλήρης μεταμεσονύκτιος καθαρισμός του χώρου από τα απορρίμματα που μαζεύονται στην παραλία.

Οι εγγραφές για τους επόμενους αγώνες
Οι εγγραφές συνεχίζονται για τους εξής αγώνες και γίνονται προς διευκόλυνση των μελών του συλλόγου στο κατάστημα Aspirina Δημητριάδος 160:
8o Skiathos Trail Run 2019 Στα μονοπάτια του Παπαδιαμάντη, 22 Σεπτεμβρίου. Ημιμαραθώνιος και 10 χιλιόμετρα (ποσό συμμετοχής 10 ευρώ για κάθε αγώνα), παιδικοί αγώνες δωρεάν. Λήξη εγγραφών 17/9. Θα οργανωθεί εκδρομή από τον ΣΔΥ Βόλου.
13ος Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων, 21-22 Σεπτεμβρίου. Διήμερη εκδρομή με λεωφορείο. Αποστάσεις 30, 10 και 5 χιλιόμετρα με ποσό συμμετοχής αντίστοιχα 12, 10 και 8 ευρώ.
8ος Αγώνας Δρόμου «Τρέχω για την Κατερίνη», 13 Οκτωβρίου. Απόσταση 8 χιλιόμετρα, δωρεάν συμμετοχή και πλήθος παροχών για τους 2.000 δρομείς. Θα γίνει εκδρομή με λεωφορείο.