Αλώβητος ο Μαγνησιακός, πέρασε νικηφόρα από τη Σούρπη

Αλώβητος σε μία πολύ δύσκολη έδρα έμεινε ο Μαγνησιακός. Το συγκρότημα του Θάνου Θεοδώρου πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς της Α’ ΕΠΣΘ επικρατώντας 0-1 του Αίαντα στο γήπεδο της Σούρπης. Το γκολ που χάρισε το σπουδαίο «διπλό» στους «κυανόλευκους» του Βόλου σημείωσε στο 12’ ο Βουρδάκης.

Ελάχιστες ομάδες μπορούν να περάσουν νικηφόρα από το «σπίτι» του Αίαντα και γι’ αυτό η Σαββατιάτικη επιτυχία του Μαγνησιακού έχει ιδιαίτερη σημασία. Για να τα καταφέρει χρειάστηκε να έχει και την τύχη με το μέρος του, αφού οι γηπεδούχοι σημάδεψαν δύο φορές τα δοκάρια του Ράπτη στο β’ μέρος. Όμως, είναι γεγονός πως η τύχη πηγαίνει συνήθως με τους δυνατούς και ο φετινός Μαγνησιακός είναι πολύ δυνατός.

Ο Αίας είχε την πρώτη τελική στο ματς, με την ανάποδη κεφαλιά του Νικογιάννη στο 7’ που δεν βρήκε στόχο. Αντίθετα, ο Μαγνησιακός βρήκε δίχτυα στη δική του πρώτη ευκαιρία. Ήταν στο 12ο λεπτό όταν ο Βλάχος έκανε μία κούρσα από το χώρο του κέντρου. Βγήκε στα δεξιά και έκανε το γύρισμα, με τον Βουρδάκη να βρίσκεται στο δεύτερο δοκάρι και να γράφει από κοντά το 0-1.

Στο 16’ το σουτ του Κατσαβριά κατέληξε άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά ο Μαγνησιακός πλησίασε σε δεύτερο γκολ με την σκαστή κεφαλιά του Σιώμου που μπλόκαρε ο Γκόγκος. Στο 21’ ο Βουρδάκης παραλίγο να πετύχει δεύτερο γκολ, αλλά το κοντινό του σουτ πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μιχάλη Ανδρωνά κυνήγησε με πάθος την ισοφάριση, ενώ ο Μαγνησιακός έκανε διαχείριση του προβαδίσματός του, χωρίς περιττά ρίσκα. Στο 50’ ο Αίας «άγγιξε» την ισοφάριση όταν ο Μακανίκας πλάσαρε από τα αριστερά, με τον Βέρτζο να διώχνει με τάκλιν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στο 57’ σουτ του Δημητρίου προσέκρουσε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού.

Στο 64’ ο Μαγνησιακός θα μπορούσε να «τελειώσει» το παιχνίδι όταν ο Βουρδάκης βρέθηκε απέναντι από τον Γκόγκο και πλάσαρε, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε με τα πόδια. Τρία λεπτά αργότερα είχαμε το δεύτερο δοκάρι του Αίαντα σε σουτ του Φαράντου. Επίσης, στο 70’ ο Ράπτης κράτησε το 0-1 μπλοκάροντας σουτ του Δημητρίου.

ΑΙΑΣ: Γκόγκος, Βούλγαρης (68’ Κομπούρας), Μπιρμπίλης, Ξηροκώστας (83’ Χριστέλος), Στεφανής, Μπιρτσάι, Φαράντος, Νικογιάννης (17’ λ.τρ. Παπανικολόπουλος), Κατσαβριάς (68’ Παπουτσής), Δημητρίου, Μακανίκας.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Δημητριάδης (60’ Χρηστίδης), Παπαδόπουλος, Σιάτρας, Βέρτζος, Αγιασιώτης (60’Κρανιάς), Βουρδάκης, Βλάχος (45’+1’ λ.τρ. Λούρος), Σιώμος (74’ Ροδίτης), Οικονόμου, Ζάχος (74’ Ξιώνης).