«Άλωσε» την Καλαμάτα ο Ολυμπιακός – Με γκολ των Ντούνη και Τσίτα νίκησε με ανατροπή 2-1 τη «Μαύρη Θύελλα»

Πήρε μπρος η μηχανή του Ολυμπιακού Βόλου. Μετά την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα επί της Ιεράπετρας την περασμένη αγωνιστική, χθες οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν ακόμη πιο σπουδαία νίκη, αυτή τη φορά εκτός έδρας επί της μέχρι χθες πρωτοπόρου της Football League Καλαμάτας, την οποία και… γκρέμισαν από την κορυφή.

Το βολιώτικο συγκρότημα επικράτησε με 2-1 με τέρματα των Μάρκου Ντούνη στο 40’ και Θωμά Τσίτα στο 79’. Μάλιστα, η νίκη ήρθε με ανατροπή στο σκορ, καθώς η «Μαύρη Θύελλα» είχε προηγηθεί στο 34’ με τον Βαγγέλη Αλεξόπουλο.

Με τη νέα αυτή επιτυχία, ο Ολυμπιακός έφτασε τους εννέα βαθμούς και υπολείπεται δύο βαθμούς, πλέον, από την κορυφή της βαθμολογίας, την οποία μοιράζονται με 11 βαθμούς τρεις ομάδες (Καβάλα, Ιεράπετρα και Βέροια).
Αξίζει να τονίσουμε, πως αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη των «ερυθρολεύκων» με ανατροπή στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να παραμένει αήττητος εκτός έδρας, με μία νίκη και δύο ισοπαλίες.

Η διάταξη του Ολυμπιακού
Ο Σούλης Παπαδόπουλος παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων» προχώρησε σε δύο αλλαγές. Η μια αναγκαστική, καθώς δεν μπορούσε να προσφέρει τις υπηρεσίες το λόγω τραυματισμού ο Ιμπάν Ράντι, ενώ η δεύτερη ήταν αυτή του Στεφάνοβιτς, ο οποίος κάθισε στον πάγκο. Στο αρχικό σχήμα αγωνίστηκαν οι Λάσκαρης και Γραικός. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιδόπουλος, ενώ στα άκρα της άμυνας έπαιξαν οι Γραικός (δεξιά) και Μπουτζίκος (αριστερά). Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Βοσνακίδης και Φαζός. Στη μεσαία γραμμή οι δύο ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Τσιάρας και Λάσκαρης. Πιο μπροστά από αυτούς έπαιξε ο Σκοπελίτης, ενώ στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κουτσιανικούλης (δεξιά) και Ντούνης (αριστερά). Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Πόζογλου.

Πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλή παρουσία και ήταν η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες για γκολ, απέναντι στην Καλαμάτα που δεν μπορούσε να βρει τρόπους να απειλήσει το τέρμα του Γιδόπουλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να πάρουν τα ηνία του αγώνα και το κατάφεραν. Πίεσαν στο χώρο της μεσαίας γραμμής, κέρδιζαν τις περισσότερες μονομαχίες και προσπαθούσαν να απειλήσουν την εστία της Καλαμάτας, βγαίνοντας με αξιώσεις στην επίθεση. Οι ταχύτατοι Κουτσιανικούλης και Πόζογλου δημιούργησαν πολλά προβλήματα στη αντίπαλη άμυνα, με τους παίκτες της Καλαμάτας να προσπαθούν, αλλά να μη μπορούν να βρουν τα πατήματά τους.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 7’ και ήταν για τον Ολυμπιακό. Ο Πόζογλου εκτέλεσε φάουλ, ο Βοσνακίδης πήρε την κεφαλιά, με τον Στεφανάκο να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 10’ έχασαν σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Σκοπελίτης βγήκε απέναντι από τον Στεφανάκο, αλλά το πλασέ του κατάφερε να αποκρούσει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Στο διάστημα 11’-25’ οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, δεν απειλήθηκαν από την Καλαμάτα και έφτασαν μια «ανάσα» από το 0-1 στο 25’ Ο μπαλιά του Ντούνη, ο Πόζογλου βρέθηκε απέναντι από τον Στεφανάκο, με τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας να αποκρούει τη μπάλα, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Και ενώ ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και πίεζε για το γκολ, κόντρα στη ροή του αγώνα η Καλαμάτα άνοιξε το σκορ στο 34’. Ο Γιδόπουλος έκανε άστοχη έξοδο σε σέντρα του Δήμου, ο Κουιρουκίδης γύρισε την μπάλα με κεφαλιά στον Αλεξόπουλο και αυτός με έναν… κεραυνό μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0 για τη «Μαύρη Θύελλα». Ο Αλεξόπουλος μετά τα τρία γκολ που πέτυχε κόντρα στην ΑΕΛ για το Κύπελλο την περασμένη Τετάρτη, σκόραρε και χθες κόντρα στον Ολυμπιακό.

Μετά το γκολ της Καλαμάτας, ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά, με στόχο το γκολ της ισοφάρισης και κατάφερε να πετύχει το 1-1 έξι λεπτά αργότερα, στο 40’. Ύστερα από ωραία προσπάθεια του Κουτσιανικούλη από τα δεξιά, πάσαρε στον Πόζογλου, αυτός βρήκε τον Ντούνη, με τον τελευταίο να γράφει το 1-1, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα με την φανέλα του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα (είχε σκοράρει και την περασμένη αγωνιστική με την Ιεράπετρα).

Οι γηπεδούχοι στο 44’ είχαν ένα σουτ με τον Οσμανάγκιτς, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από τα δοκάρια του Γιδόπουλου. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους τραυματίστηκε ο Φίλιππος Σκοπελίτης, από δυνατό μαρκάρισμα του Δήμου (είδε την κίτρινη κάρτα), με τον μεσοεπιθετικό των «ερυθρολεύκων» να αποχωρεί με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο, ενώ διακομίστηκε στο νοσοκομείο Καλαμάτας.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Πόζογλου εκτέλεσε φάουλ με τον Λάσκαρη να πιάνει την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
Ενδεικτικό της καλής παρουσίας του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν τέσσερα κόρνερ, έναντι κανενός της Καλαμάτας.

«Χρυσή» αλλαγή ο Τσίτας
Στην επανάληψη η Καλαμάτα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, με στόχο να πιέσει την άμυνα του Ολυμπιακού, ωστόσο, οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου ανταποκρίθηκαν πολύ καλά και δεν επέτρεπαν τους γηπεδούχους να γίνονται απειλητικοί για το τέρμα του Γιδόπουλου. Μάλιστα, στο 63’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 1-2, όταν ο Πόζογλου από το ύψος του πέναλτι με ανάποδο ψαλίδι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στεφανάκο, ο οποίος απέκρουσε τη μπάλα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια η Καλαμάτα είχε δύο καλές στιγμές για να φτάσει αυτό στο 2-1 με τον Οσμάνάγκιτς στο 65’ (κεφαλιά άουτ) και με τον Αλεξόπουλο στο 69’. Ο επιθετικός της «Μαύρης Θύελλας» με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Στεργίδη.

Στο 70’ η Καλαμάτα έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κωνσταντινόπουλου με 2η κίτρινη κάρτα, με τις ισορροπίες να αλλάζουν στο παιχνίδι και με τον Ολυμπιακό να το εκμεταλλεύεται. Στο τελευταίο 20λεπτο οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν μπροστά με στόχο το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη και κατάφεραν να το πετύχουν με τη «χρυσή» αλλαγή του Σούλη Παπαδόπουλου, τον Θωμά Τσίτα. Ο έμπειρος επιθετικός πέρασε στο παιχνίδι στο 75’ και σκόραρε στο 79’. Ο Κουτσιανικούλης έκανε την προσπάθεια, πάσαρε στον Τσίτα και αυτός με άψογο πλασέ έγραψε το 1-2 για τον Ολυμπιακό.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι «ερυθρόλευκοι» στο τελευταίο δεκάλεπτο διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και είχαν δύο ακόμη καλές στιγμές με τον Βασίλη Κουτσιανικούλη. Στο 83’ ο βραχύσωμος επιθετικός πλάσαρε, με τον Στεφανάκο να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ που επιχείρησε πέρασε ψηλά άουτ.

Διαιτητής: Καδδάς (Αχαϊας)
Βοηθοί: Βεργέτης (Αρκαδίας), Οικονόμου (Αχαϊας)
4ος διαιτητής: Αυγερινός (Αρκαδίας)
Κόκκινη: 70’ Κωνσταντινόπουλος (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Δήμος, Κουϊρουκίδης, Ιντζίδης, Κωνσταντινόπουλος-Φαζός, Τσιάρας, Λάσκαρης, Μπουτζίκος, Γιδόπουλος

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Στεφανάκος Δήμος, Κωνσταντινόπουλος, Ζαχαρόπουλος Ιντζίδης, Οσμανάγκιτς, Βουκμίροβιτς  (80’ Καζβιρόπουλος), Στεργίδης, Κουϊρουκίδης (73’ Ράκιτς), Αλεξόπουλος, Μπάμπης (66’ Τζόκιτς).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Λάσκαρης, Σκοπελίτης (46’ λ.τρ. Κόλα), Κουτσιανικούλης, Ντούνης (89’ Ρόκας), Πόζογλου (75’ Τσίτας).