«Άλωσε» την Αγριά ο Γ.Σ. Αλμυρού – Πήρε τη νίκη με 83-80 και διατηρήθηκε μόνος στη 2η θέση

Ο Γ.Σ. Αλμυρού άλωσε την έδρα της Αγριάς σε πολύ μεγάλο παιχνίδι, ο Ίωνας συνέτριψε την Ανάληψη, ενώ στη Λάρισα ηττήθηκαν ο ΓΣ Βόλου από τον Αετό, η ΑΕΒΔ από τον Κεραυνό και η Σκιάθος από τον Μύτικα.  Αναλυτικά τα παιχνίδια της 14ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Αγριά-Γ.Σ. Αλμυρού 80-83

Ο Παπούλιας ήταν ο παίκτης των τελευταίων δευτερολέπτων, ο Γώγουλας είχε απίθανη εμφάνιση με 6/6 τρίποντα, Βαλαμούτης, Μαμούρας και Βλήτσιος βοήθησαν πολύ, ενώ για τους γηπεδούχους, τους Καλογερόπουλο-Μητρουλά, συνέδραμαν οι Καραθάνος, Δραγατζίκης στη μεγάλη αλλά ανολοκλήρωτη αντεπίθεση.

Ο Γ.Σ. Αλμυρού με 5/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και 8/16 στο ημίχρονο, είχε πάντα το προβάδισμα. Το 6-8 έγινε 6-13 κι έκτοτε η διαφορά κυμαίνονταν από τους έξι έως τους δεκατέσσερις πόντους, 29-43 λίγο πριν τη λήξη του 2ου δεκαλέπτου. Ο Καλογερόπουλος με 11 πόντους και ο Μητρουλάς με τρία τρίποντα, κράτησαν στο σκορ την Αγριά που ήταν πίσω με 31-43 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, διάστημα που ο Παπούλιας είχε επίσης 11 και ο Γώγουλας 4/4 σουτ έξω από τα 6,75.

Με δύο σερί καλάθια του Μαμούρα και τρίποντο του Βαλαμούτη (ο οποίος είχε από πέντε πόντους σε πρώτη, τρίτη και τέταρτη περίοδο), οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 31-50 κι αργότερα 35-56 που ήταν η μέγιστη διαφορά τους. Ο Γώγουλας έκανε το 38-59 στο 25:33 αλλά με σερί 8-0, μείωσε το σύνολο του Γ. Βλιώρα,  με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 50-63.

Στη 4η περίοδο βοήθησε στο σκορ ο Δραγατζίκης ο οποίος σημείωσε 10 πόντους. Με βολές δικές του, η Αγριά έκανε το 59-69, όταν ο Βλήτσιος καθηλώθηκε με τέσσερα φάουλ στον πάγκο, ο Καλογερόπουλος μείωσε αλλά ο Βαλαμούτης είχε καθοριστικό εύστοχο σουτ. Ο Δραγατζίκης πέτυχε τρίποντο και ο Βαλαμούτης «απάντησε» ξανά με τον ίδιο τρόπο, 64-74 στο 36:14. Με 6-0, η διαφορά έπεσε στους πέντε όταν ο Γώγουλας με μεγάλο τρίποντο έδωσε …αέρα στον Αλμυρό με 69-77 στο 38:13.

Ο Καλογερόπουλος το 71-77 και ο Δραγατζίκης με γκολ-φάουλ το 74-77 στο 39:09. Ο Παπούλιας πέτυχε δύο βολές και ο Μητρουλάς ευστόχησε σε μακρινό σουτ για το 77-79 στο 39:28. Στην επόμενη κρίσιμη επίθεση, η μπάλα κόντεψε να μείνει στα χέρια του Παπούλια, αλλά λίγο πριν εκπνεύσει ο χρόνος, την πέταξε υπό πίεση από τα έξι μέτρα με το ένα χέρι και πέτυχε απίθανο δίποντο που ίσως έκρινε την αναμέτρηση.

Η Αγριά ωστόσο μείωσε με τρίποντο του Μαλαματίνη, 80-81 ενώ απέμεναν 12 δευτερόλεπτα. Έγινε φάουλ στον Παπούλια που αποδείχθηκε ψύχραιμος στις βολές για το 80-83, ενώ στην τελευταία επίθεση, το τρίποντο του Μητρουλά ήταν άστοχο. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμού ο Κοντάκης για την Αγριά και ο Θέος για την ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου.

Δεκάλεπτα: 16-25, 31-43, 50-63, 80-83

ΑΓΡΙΑ (Βλιώρας): Καζεπίδης 2 (1/1δ., 0/3τρ., ριμπ. 2-0), Καλογερόπουλος 18 (3/4β., 6/14δ., 1/3τρ., ριμπ. 4-2), Καραμανλής 10 (2/2β., 1/6δ., 2/3τρ., ριμπ. 3-0), Μαλαματίνης 5 (1/3δ., 1/4τρ., ριμπ.3-1), Κοψιαλής 2 (1/2δ., 0/2τρ., ριμπ. 3-4), Καραθάνος 10 (3/3β., 2/4δ., 1/1τρ., ριμπ. 1-2), Δραγατζίκης 12 (3/4β., 3/8δ., 1/6τρ., ριμπ. 1-1), Μητρουλάς 21 (2/2β., 2/5δ., 5/16τρ., ριμπ. 8-1).

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 7 (2/5δ., 1/5τρ., ριμπ. 2-0), Τοκατλίδης (0/1δ., 0/1τρ., ριμπ. 1-1), Μαμούρας 10 (0/2β., 5/6δ., 0/1τρ., ριμπ. 3-0), Παπούλιας 23 (7/8β., 5/12δ., 2/8τρ., ριμπ. 9-0), Παπακωνσταντίνου (0/1τρ., ριμπ. 1-0), Βλήτσιος 8 (4/5δ., 0/1τρ., ριμπ. 7-2), Γώγουλας 18 (6/6τρ., ριμπ. 3-1), Χατζής, Βαλαμούτης 17 (4/9δ., 3/4τρ., ριμπ. 5-0).

Ίωνας-Ανάληψη 84-55

Πολύ εύκολα όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, ο Ίωνας επιβλήθηκε της Ανάληψης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στην πρώτη περίοδο, αλλά σταδιακά έχασαν την επαφή με το σκορ. Στο ημίχρονο η ομάδα του Λ. Πρέκα προηγήθηκε με 17 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο ξεκίνημα του γ’ δεκαλέπτου με τρία σερί τρίποντα από Παυλόπουλο, Ευτυχίδη. Ντεμπούτο για τον Ίωνα έκανε ο 13χρονος Ραμάι, ενώ για την Ανάληψη απόντες ήταν οι Στάμος, Λουκίδης.

Τέλος, ο Ίωνας συνέχισε την πολύ ωραία πρωτοβουλία του αναφορικά με τις βραβεύσεις παλαιών αθλητών και παραγόντων του βολιώτικου μπάσκετ και το Σάββατο τίμησε τον Γιάννη Καραγιώργο ο οποίος ύστερα από μεγάλη καριέρα, αποσύρθηκε από την ενεργό δράση το καλοκαίρι του 2018.

Δεκάλεπτα: 21-16, 41-24, 69-36, 84-55

ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης 3 (1), Φωτιάδης 10 (2), Ραμάι, Τζήμας 9 (2), Ευτυχίδης 11 (2), Φαρμάκης, Φοινικόπουλος, Μπεκρής 21, Βασιλείου 7, Κωτούλας 4, Παυλόπουλος 7 (2), Ευθυμίου 12.

ΑΝΑΛΗΨΗ (Στεφ. Τύμπας): Πρέκας 5 (1), Μπακίρης 1, Γαλανάκης 2, Αλεξίου 12 (1), Κουτσονοβάκης 4, Κωλέτσης 3, Ευαγγελινός 20 (1), Βούλγαρης 8.

Αετός Πλατ.-Γ.Σ. Βόλου 64-61

Το ματς κύλησε με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, να έχουν εναλλάξ μικρές διαφορές και ο Γ.Σ. Βόλου ξέφυγε με εννιά πόντους στην 3η περίοδο. Όμως δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και στο τέλος ηττήθηκε. Με το σκορ στο 60-61, δέχθηκε καλάθι από τον Μαργαριτόπουλο, ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Αναστασιάδη, «βγήκε» η άμυνα από τους Βολιώτες, αλλά στην επίθεση ο ίδιος παίκτης σούταρε πάλι χωρίς επιτυχία έξω από τα 6,75. Ο Κρικώνης με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ ο Ζαρογιάννης -που τελείωσε το ματς με 28 πόντους- από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Δεκάλεπτα: 17-14, 29-32, 46-42, 64-61

ΑΕΤΟΣ ΠΛΑΤ. (Σάκκαρης): Λευκαδίτης 10, Λάγγουρας 3, Σπανός 10, Γεωργόπουλος, Μαργαριτόπουλος 10 (3), Γκουντελάκης 10, Κρικώνης 21 (2).

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Αναστασιάδης 5 (1), Ζήσης 10 (3), Μούτσιος, Χατζόπουλος 5, Ντάκης 3 (1), Σταθούρος 3 (1), Τετζεράκης, Κουρουπάκης 1, Παλάσκας 6, Ζαρογιάννης 28 (1).

Κεραυνός-ΑΕΒΔ 74-64

Η ΑΕΒΔ παρέμεινε κοντά στο σκορ, ωστόσο έχασε τη συγκέντρωσή της στην τρίτη περίοδο δεχόμενη αρκετά καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ο Κεραυνός πήρε διψήφια διαφορά που διατήρησε χωρίς προβλήματα μέχρι το τέλος του αγώνα. Θετική εμφάνιση για ακόμη μία αγωνιστική από τον νεαρό Ζαμπέτογλου που ακολούθησε στο σκοράρισμα τον Ματζουράνη, ενώ βοήθησε επίσης ο Νίκολης.

Δεκάλεπτα: 16-18, 34-35, 51-42, 74-64

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λιάκος): Καρατάσιος 10, Λιάκος, Πανάγος 21 (1), Χαχόπουλος 3, Σπυρόπουλος 9 (1), Σταυροθεόδωρος 14, Μουστέλης 4, Τάκουλας 11 (2), Νασίκας.

ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος-Κατσαφούρης): Κουρατίδης, Μπανιάς 4, Ζαμπέτογλου 12 (4), Ντελής 4, Ματζουράνης 20, Νίκολης 9 (2), Χαρχαρής, Βλάχος, Γκουντόπουλος 9, Καλιντζέος 6.

Μύτικας-Σκιάθος 47-39

Το καλό ξεκίνημα του Γ.Σ. Σκιάθου δεν προμήνυε τι θα ακολουθούσε. Οι νησιώτες προηγήθηκαν 0-9 στο 4ο λεπτό, αλλά το ημίχρονο έληξε 31-14, δηλαδή πέτυχαν 5 πόντους στα υπόλοιπα 16 λεπτά με πολλά λάθη και πολλά χαμένα σουτ κάτω από το καλάθι. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά έπεσε μέχρι τους οκτώ και το σκορ έγινε 40-30 στο 30′, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στους επτά, 46-39 όταν όμως το ματς είχε μπει στο τελευταίο του λεπτό. Ο Γ.Σ. Σκιάθου κράτησε τη διαφορά από τον α’ γύρο, ωστόσο έχει πλέον μία νίκη λιγότερη από τον Μύτικα κι έπεσε στην τελευταία θέση.

Δεκάλεπτα: 11-11, 31-14, 40-30, 47-39

Γ.Σ. ΣΚΙΑΘΟΥ (Κρίτσαλος-Χαρανάς): Τσιμπλιαράκης 4, Λεκάι 7 (2), Κρίτσαλος 2, Ζαφείρης 4, Χαρανάς 8 (2), Σβίγκος 5 (1), Ι. Μουτζούρης, Σανιδάς 9, Τζούμας.

Αιολικός-Σπάρτακος 55-70

Παρά την απουσία του τραυματία Σαμαρά, η νεανική ομάδα του Αιολικού κοίταξε …στα μάτια τον αήττητο Σπάρτακο. Κατά τη διάρκεια του γ’ δεκαλέπτου το σκορ ήταν 40-40, αλλά στα τελευταία λεπτά «μίλησε» η εμπειρία των φιλοξενουμένων που δυσκολεύτηκαν μεν, έφυγαν όμως με τη νίκη από τη Ν. Ιωνία.

Δεκάλεπτα: 14-22, 34-38, 47-55, 55-70

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Ζαρνακούπης 5 (1), Κουτσούκης, Παλάσκας 2, Σούλης 16 (3), Λογοδότης 10 (2), Κολτσιδόπουλος 3 (1), Παπανικολάου, Μπούρας 7 (1), Βαγιόπουλος 12, Δαρτιώτης, Στρέζος.

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ (Καλέτσιος): Μπανάτσας 12 (2), Αθανασόπουλος 21 (1), Γοργόλης 2, Καφάσης 5, Κουρτίδης, Αγαπίου 8 (1), Καραδήμος, Καλέτσιος Δ. 12 (1), Πάσχος 8, Φαρμάκας 2.

Αετός-ΓΣ Βόλου 64-61