Άλμα παραμονής για Γ.Σ. Αλμυρού μετά τη νίκη επί του Διγενή – Ήττα για τον Θησέα, κέρδισε ο Διαγόρας

Δύο ήττες και μία ήττα, ήταν ο απολογισμός των ομάδων της Μαγνησίας που μετέχουν στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Ο Θησέας, μετά από ένα νικηφόρο σερί πέντε αγώνων, ηττήθηκε στην Αγριά με 4-3 από τον Ηρακλή Λάρισας. Σημαντική νίκη εκτός έδρας πέτυχε ο Γ.Σ. Αλμυρού επί του Διγενή Νεοχωρίου με 3-0, ενώ με το ίδιο σκορ ο Διαγόρας επικράτησε της Ποταμιάς στο Στεφανοβίκειο.

Θησέας-Ηρακλής Λ. 3-4
Άδικη ήττα μετά από πέντε αγωνιστικές για τον Θησέα Αγριάς, ο οποίος έχασε με 3-4 στην έδρα του. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές στο παιχνίδι, αλλά οι αποφάσεις του διαιτητή, Νίκου Κουτρουμάνου από την ΕΠΣ Καρδίτσας ήταν καθοριστικές. Αυτό, διότι ανέχθηκε το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, ενώ δεν έδωσε δύο καθαρά πέναλτι σε Βλάχο (80’) και Μπόρα (91’).

Ο Βλάχος άνοιξε το σκορ (1-0) στο 20’ για να ισοφαρίσει ο Ζαφειρίου στο 29’ σε 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 30’ με τον Κοτζαθανάση, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Τάρτα στο 33’. Στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 57’ ο Κακαβίτσης έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (3-4) στον Ηρακλή Λάρισας, όμως, ο Ερρίκος Βαν Ντε Γουίχε ισοφάρισε σε 3-3 στο 65’ για τους «πράσινους». Το τελικό 3-4 διαμόρφωσε, ο Τάρτας, στο 76’.

ΘΗΣΕΑΣ: Ν. Βαν Ντε Γουίχε, Δημητριάδης, Νιαώτης, Ιακωβίδης, E. Βαν Ντε Γουίχε (63’ Διαμαντόπουλος), Γαλανόπουλος (74’ Οικονόμου), Λίτσος (46’ Πέτσης), Μπόρας, Βλάχος, Κοτζαθανάσης, Ιωαννίδης (59’ Σιώμος).
ΗΡΑΚΛΗΣ Λ.
: Παπαγιάννης, Αθανασιάς, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τάρτας, Νεμπεγλέρας, Χριστίδης (78’ Τζακάλι), Σκαφίδας, Νάστας (70’ Γκιουρσάνης), Ζαφειρίου (84’ Κρίτσας), Κακαβίτσης (90’ Μούτσιος).

Διγενής-Γ.Σ. Αλμυρού 0-3
Σημαντική εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί του Διγενή στο γήπεδο της Οιχαλίας σημείωσε ο Γ.Σ. Αλμυρού και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή στην Γ’ Εθνική κατηγορία. Στο 12’ ο Βουρδάκης με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ για τον Αλμυρό. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το παιχνίδι και στο 83’ έφτασαν στο 0-2 με προβολή του Ηλιόπουλου, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 89’ με σουτ έκλεισε το σκορ, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

ΔΙΓΕΝΗΣ: Ψωμιάδης, Δ. Τεντολούρης (58’ Διβανές), Αυγουστάτος, Γούτσιος, Μωραΐτης, Σταμέκος, Ε. Αλεξίου (88’ Κερασιώτης), Μανώλης, Α. Τεντολούρης, Δ. Αλεξίου (66’ Λαγαδινός), Κοντογιώργος.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Λέτσο, Στογιανίδης, Λάμπος, Παπακώστας, Κυριάκος, Αγιασιώτης (86’ Αΐδης), Βουρδάκης (70’ Δήμος), Καναβός, Γαρυφαλλόπουλος, Βαγενάς, Ηλιόπουλος (90’ Νικογιάννης).

Διαγόρας-Ποταμιά 3-0
Ο Διαγόρας επικράτησε με 3-0 της Ποταμιάς στο Στεφανοβίκειο και ελπίζει σε παραμονή στην κατηγορία, παρότι το έργο του είναι δύσκολο.
Ο Διαγόρας άνοιξε τελικά το σκορ στο 21ο λεπτό με πλασέ του Ζενούνη. Στο 44’, ο ίδιος παίκτης με γυριστό σουτ έγραψε το 2-0. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι ανώτεροι και πέτυχαν και τρίτο τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Σιγαλάκο. Στο 92’ ο Κυριάκος επεδίωξε να πάρει δεύτερη κάρτα, διότι είχε συμπληρώσει επτά στο πρωτάθλημα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καραμπούζης (72’ Σιγαλάκος), Μπλέντι, Καλλιακούδας, Δίντσης, Αλεξίου, Κουβελάς (61’ Τανός), Ζενούνης (72’ Πρασσάς), Αναστασίου (61’ Αλαμάνης), Κυριάκος, Ζιάκας.
ΠΟΤΑΜΙΑ: Ανδρούτσος, Γιαννακόπουλος (80’ Τσούκας), Παρασκευόπουλος, Ζαραβέλης, Φαρμάκης, Ηλιάδης, Νούλας (46’ Ζαλοκώστας), Κατσαρής, Χρυσικός (75’ Ρέπας), Σταμούλης (70’ Ματζιούτας), Πλεξίδας.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής:

Οικονόμος-Μετέωρα 0-1 (22’ Δάσσιος)
Θησέας-Ηρακλής Λ. 3-4  (20’ πεν. Βλάχος, 30’ Κοτζαθανάσης, 65’ Ε. Βαν Ντε Γουίχε-29’ Ζαφειρίου, 33’, 76’ Tάρτας, 57’ πεν. Κακαβίτσης)
Ατρόμητος Παλ.-Πιερικός 0-2 (67’ Περογαμβράκης, 73’ Μακρής)
Διγενής Ν.-Γ.Σ. Αλμυρού 0-3 (12’ Βουρδάκης, 83’, 90’ Ηλιόπουλος)
Α.Ε. Καρίτσας-Α.Ο. Σελλάνων 2-0 (31’ Αλεξίου, 43’ Κυρτέγος)
Αταλάντη-Δίας Δίου 1-0  (82’ Πάππος)
Διαγόρας-Ποταμιά 3-0 (21’, 44’ Ζενούνης, 92’ Σιγαλάκος)