Άκρως ανταγωνιστικός ο Βόλος με τη Μαλίν

Άκρως ανταγωνιστικός ήταν ο Βόλος στο χθεσινό δυνατό φιλικό με την Μαλίν, το οποίο διεξήχθη στο «Afas Stadion». Οι «κυανέρυθροι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, παρά την ήττα με 2-1 και έδειξαν πως βρίσκονται σε πολύ καλό δρόμο.

Αξίζει να σημειώσουμε, πως η Μαλίν πέρα από μια δυνατή και έμπειρη ομάδα, η οποία αγωνίζεται στην Α’ κατηγορία του Βελγίου, βρίσκεται σε πιο προχωρημένο στάδιο προετοιμασίας, έχοντας δώσει έξι φιλικά, καθώς το πρωτάθλημα στο Βέλγιο θα αρχίσει νωρίτερα από το ελληνικό. Συν τοις άλλοις, ο Βόλος έπαιξε χωρίς τους δύο βασικούς ανασταλτικούς μέσους, Τσοκάνη και Ριένστρα, οι οποίοι αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.

Ο Γκιγέρμο Αμπασκάλ παρέταξε τον Βόλο με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Κούζντρα και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Γκρίλο και Ρομέρο. Στη μεσαία γραμμή, απόντων των τραυματιών Ριένστρα και Τσοκάνη, ο νεαρός Λογαράς έπαιξε ως ανασταλτικός μέσος, με τους Μπαριέντος και Βοϊτφόφσκι να είναι οι άλλοι δύο παίκτες στο κέντρο. Οι Φερνάντες (δεξιά) και Μπαρτόλο (αριστερά) επιχειρούσαν στις πτέρυγες, με τον Φαν Βέερτ να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κυανέρυθροι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, σ’ ένα ματς όπου η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη (51% για τον Βόλο), έχοντας τέσσερα κερδισμένα κόρνερ, έναντι μόλις ενός της Μαλίν.

Ο Βόλος έπαιξε επιθετικό ποδόσφαιρο, πίεσε ψηλά τον αντίπαλο, με τους παίκτες του να βγάζουν αρκετές συνεργασίες στο παιχνίδι.

Οι Βέλγοι κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ στο 29’ με σουτ του Σχούφς, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο δοκάρι του Κλέιμαν και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα.

Από την πλευρά του ο Βόλος, που είχε τέσσερις τελικές προσπάθειες στο πρώτο μέρος, εκ των οποίων οι δύο στον στόχο, στάθηκε άτυχος, καθώς θα μπορούσε να είχε σκοράρει με τον Μπαρτόλο, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός σταμάτησε στο δοκάρι.

Αξίζει να αναφέρουμε, πως στο πρώτο 45λεπτο οι επικίνδυνες επιθέσεις του Βόλου ήταν 22, έναντι 14 της Μαλίν, με τους παίκτες του Γκιγέρμο Αμπασκάλ να παίζουν επιθετικά και να προσπαθούν να δημιουργήσουν κινδύνους για την εστία των Βέλγων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος συνέχισε να αποδίδει πολύ καλό ποδόσφαιρο και η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει. Στο 66’ ο Πάολο Φερνάντες με σουτ έγραψε το 1-1. Ωστόσο, οι Βέλγοι άμεσα, στο επόμενο λεπτό, στο 67’, κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ, με τον Κάιπερς, παίρνοντας πολύ γρήγορα ξανά προβάδισμα στο σκορ.

Στο τελευταίο 20λεπτο, παρά την προσπάθεια των «κυανέρυρθων» το σκορ δεν άλλαξε, με τον Βόλο, πάντως, να κερδίζει τις εντυπώσεις, βάσει της εικόνας που παρουσίασε, έχοντας συνολικά 11 τελικές προσπάθειες (12 είχε η Μαλίν) και οκτώ κερδισμένα κόρνερ, έναντι τριών των Βέλγων. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Βόλο να έχει 53% κατοχή μπάλας.

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Κούζντρα, Γκρίλο, Ρομέρο, Φεράρι, Λογαράς, Μπαριέντος, Φερνάντες, Βοϊτκόφσκι, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Παπαδόπουλος, Ροσέρο, Γκιουλέν, Νίνης, Πουρίτα, Τριανταφύλλου, Τερεζίου, Ακριβόπουλος και Κύρκος.