Ακόμη βάζουν γκολ οι Νέοι της ΕΠΣΘ – Συνέτριψαν με 7-0 την Ευρυτανία στο Βασδέκειο

Στην Ευρυτανία ξέσπασαν οι Νέοι της ΕΠΣΘ Θεσσαλίας (Κ16). Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στον 7ο όμιλο του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων, πανηγύρισαν τη νίκη με το ευρύ 7-0. Οι Δήμος και Κολώνιας πέτυχαν από δυο γκολ, ενώ σκόρερ χρίστηκαν και οι Κωστής, Κάβουρας, Αναστασίου
Η χθεσινή ήταν η δεύτερη νίκη επί του ιδίου αντιπάλου, αλλά αυτή τη φορά ήλθε πολύ πιο εύκολα σε σχέση με το 4-3 του παιχνιδιού που είχε διεξαχθεί στο Καρπενήσι. Στο Βασδέκειο υπήρχε μόνο μία ομάδα που έκανε ό,τι ήθελε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ως ελαφρυντικό το ότι παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες.
Για την ΕΠΣΘ ο τεχνικός Αντώνης Μάνδαλος παρέταξε το ακόλουθο σχήμα: Τερματοφύλακας ο Καθηνιώτης. Δεξί μπακ ο Αφεντίτσας, αριστερό ο Μαλαμούλης και στόπερ οι Κωστής και Ντόντα. Αμυντικά χαφ ήταν οι Παπαδήμας και Παπασακελλαρίου, ενώ ο Αναστασίου ήταν ο επιτελικός μέσος. Ο Δήμος έπαιξε από τα δεξιά στη μεσοεπιθετικη γραμμή και ο Κολώνιας είχε τον αντίστοιχο ρόλο από τα αριστερά. Τέλος, στη θέση του σέντερ φορ χρησιμοποιήθηκε ο Μπαλλάς.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή της προθέσεις τους κλείνοντας τους Ευρυτάνες στα καρέ τους. Στο 4’ ο Δήμος έκανε την ατομική προσπάθεια και του σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας Νικοπολίδης μπλόκαρε. Το ίδιο έκανε και στο σουτ που επιχείρησε ο Παπασακελλαρίου στο 6ο λεπτό, ενώ στο αμέσως επόμενο είχαμε το σουτ του Δήμου, όπου η μπάλα κόντραρε, βρήκε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Μπαλλάς πήρε την κεφαλιά και οι αμυνόμενοι έδιωξαν πάνω στη γραμμή.
Η πίεση των παικτών της ΕΠΣΘ συνεχίστηκε και στο 14’ πραγματοποιήθηκε το 1-0 με το εύστοχο πλασέ του Δήμου. Το 2-0 έγινε από τον ίδιο παίκτη στο 33’, ύστερα από ασίστ του Αφεντίτσα. Τα υπόλοιπα πέντε γκολ σημειώθηκαν στο β’ 40λεπτο (στους Νέους οι αγώνες διαρκούν 80 λεπτά). Ο Κωστής με κεφαλιά στο 47’ έκανε το 3-0, ενώ στο 50’ ο Κάβουρας με προβολή ανέβασε τον δείκτη στο 4-0. Στο 56’ είχαμε το πέμπτο γκολ για την ΕΠΣ Θεσσαλίας με τον Αναστασίου, ενώ το τελικό 7-0 διαμορφώθηκε με δύο τέρματα του Κολώνια στο 60’ και στο 65’.
Διαιτητής: Κουκούλης (Λάρισας)
Βοηθοί: Παραφέστας, Μπουρονίκος (Λάρισας).
ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Καθηνιώτης, Αφεντίτσας, Μαλαμούλης, Κωστής, Ντόντα, Παπαδήμας, Δήμος, Παπασακελλαρίου, Μπαλλάς, Αναστασίου, Κολώνιας. Έπαιξαν και οι: Αναστασόπουλος, Ματθαίου, Κάβουρας, Αναγνώστου, Καλτσώνας.
ΕΠΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ: Νικοπολίδης, Σβερώνης, Π. Μπίκας, Δροσίνης, Τσιάρας, Τριανταφυλλόπουλος, Κάππας, Γ. Κελεσίδης, Β. Μπίκας, Τσιούκας, Καραντάνας.
* Στον άλλο αγώνα είχαμε ΕΠΣ Εύβοιας-ΕΠΣ Φθιώτιδας 1-1 (70’ Μήτρου-23 αυτ. Δέδες).