Ακόμη βάζει γκολ ο Ολυμπιακός Βόλου…

Ακόμη βάζει γκολ ο Ολυμπιακός. Σ’ ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε κριτική οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν με 6-0 τον Οπούντιο Μαρτίνου, στο ΕΑΚ «Τάκης Συνετόπουλος» στη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη τους στο πρωτάθλημα. Με 36 βαθμούς το βολιώτικο συγκρότημα ανέβηκε στην 5η θέση, δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.
Από δύο γκολ σημείωσαν οι Καμπλιώνης και Σέττος και από ένα οι Διβανές και Κόκας. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και δύο δοκάρια, καθιώς και πολλές χαμένες ευκαιρίες για να σημειώσουν κι άλλα τέρματα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με στόχο ένα γρήγορο γκολ. Άσκησε πίεση στην άμυνα του Οπούντιου, παίζοντας με δύο φορ (Χρήστου και Σέττο) και στα πρώτα επτά λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρεις ευκαιρίες για γκολ. Στο 3’ ο Καμπλιώνης δεν μπόρεσε με διπλή προσπάθεια να πλασάρει τον Ανδρούτσο, ενώ στο 5’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Χρήστου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά ο Καμπλιώνης έβγαλε σέντρα για τον Χρήστου, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να πιάνει νέα κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 7’ ο Γελαδάρης σέντραρε, ο Σέττος πιεζόμενος έστειλε με σουτ τη μπάλα άουτ.
Στη συνέχεια υπήρξε ένα «νεκρό» δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις, για να πάρει και πάλι μπρος η ομάδα μετά το 20’. Οι «ερυθρόλευκοι» για 25 λεπτά ήταν διαρκώς στην επίθεση, πέτυχαν δύο γκολ και έχασαν κι άλλες κλασικές ευκαιρίες
Στο 21’ ο Καμπλιώνης εκτέλεσε κόρνερ και ο Νόνης με προβολή μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Ανδρούτσου. Στο 26’ ο Σέττος πάσαρε στον Χρήστου μέσα στην περιοχή, αυτός πλάσαρε τον Ανδρούτσο, με τον Μουστάκα να διώχνει τη μπάλα, πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος.
Το πολυπόθητο γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 29’. Ο Σέττος έβγαλε τετ α τετ τον Χρήστου με τον Ανδρούτσο, ο τερματοφύλακας του Οπούντιου απέκρουσε, ο Καμπλιώνης κέρδισε τη μπάλα και χωρίς να δυσκολευτεί έγραψε το 1-0.
Γρήγορα έγινε και το 2-0, με τους «ερυθρόλευκους» να… καθαρίζουν την υπόθεση νίκη. Ήταν το 36ο λεπτό, όταν ο Σέττος με δυνατό συρτό σουτ έξω από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το πρώτο γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα.
Στο 37’ λίγο έλειψε να γίνει το 3-0, με τον Ρόκα να πιάνει το σουτ, τον Ανδρούτσο να αποκρούει σωτήρια και στη συνέχεια της φάσης ο Σέττος έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ, σε σέντρα του Κόκα.

Άλλα τέσσερα γκολ στο β’ μέρος
Στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι «καταιγιστικός» για 25 λεπτά, μέχρι το 70’, σημειώνοντας τέσσερα τέρματα. Κάθε φάση… μύριζε γκολ, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν μεγάλα κέφια. Στο 48’ ο Χρήστου σούταρε μέσα από τη περιοχή με τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 50’ έγινε το 3-0. Ο Καμπλώνης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει (δεύτερο προσωπικό τέρμα στο παιχνίδι).
Στο 51’ ο Σέττος σούταρε, η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυνόμενου του Οπούντιου και πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Ανδρούτσου, κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Καμπλιώνης με τον Χρήστου να παίρνει την κεφαλιά και τη μπάλα να καταλήγει άουτ.
Ευκαιρία από αυτές που δεν χάνονται για τον Ολυμπιακό είχαμε στο 53’. Ο Σέττος δεν μπόρεσε, αρχικά, να νικήσει τον Ανδρούτσο, η μπάλα στρώθηκε στον Σάββα και αυτός μόνος μέσα από τη μικρή περιοχή… κατάφερε να στείλει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Οπούντιου.

Στο 55’ ο Σάββας έβγαλε τετ α τετ τον Διβανέ, αυτός ξεπέρασε και τον τερματοφύλακα και με πλασέ έγραψε το 4-0. Ο Ολυμπιακός δεν ανέκοψε τον ρυθμό του και στο 60’ έγινε το 5-0. Ο Δήμος Κόκας με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Λάκης Μπακάλης έριξε στο ματς και τους νεαρούς Αγγελή, Πατσή και Ζάχο, για να έρθει και έκτο γκολ στο 68’. Ο Διβανές έβγαλε τον Σέττο σε θέση βολής, μόνο απέναντι από τον Ανδρούτσο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο τελευταίο 20λεπο ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό του και είχε μόνο δύο καλές φάσεις για γκολ. Στο 86’ ο Σέττος πλάσαρε άουτ μέσα από την περιοχή, μόνος απέναντι από τον Ανδρούτσο, ενώ στο 92’ ο νεαρός Ζάχος με γυριστό σουτ μέσα από τη περιοχή δεν βρήκε στόχο.