Ακάθεκτος ο Ολυμπιακός Β. στο γυναικείο βόλεϊ

Ακάθεκτος ο Ολυμπιακός Βόλου συνεχίζει τη νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών της ΕΣΠΕΚΕΛ. Οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν δίκαια με 3-0 σετ του Γ.Σ. Βόλου και φιγουράρουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς, αφού μετρούν τέσσερις «καθαρές» νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Μόλις ένα σετ έχουν χάσει σε αυτά τα τέσσερα ματς δείχνοντας την ανωτερότητά τους.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός Βόλου στον πρώτο του αγώνα για το 2022, συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε την προηγούμενη χρονιά. Με την καθοδήγηση του Περικλή Ξύδη οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν του Γυμναστικού Συλλόγου Βόλου με 3-0 σετ, σε ένα ματς πλούσιο σε όμορφες φάσεις.

Η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου ενισχυμένη με τα νέα της αποκτήματα της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου Παπαθανασίου Σοφία, Μανικάκη Χριστίνα και Σταμάτη Μαρία απέδωσε πολύ ωραίο βόλεϊ και έδωσε υποσχέσεις για την συνέχεια του πρωταθλήματος που συνεχίζεται για την «ερυθρόλευκη» ομάδα το επόμενο Σάββατο 29/1/2022 στην Φαλάνη όπου θα αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα. Με μία ακόμη επιτυχία θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρωτιά στον 3ο όμιλο, ανεξαρτήτως του αποτελέσματος της τελευταίας αγωνιστικής στη Σκόπελο.

Από την άλλη πλευρά, ο Γ.Σ. Βόλου κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια στο παιχνίδι έχοντας παραταχθεί με δύο παγκορασίδες στην αρχική του εξάδα. Στην ομάδα γνώριζαν ότι αποτελούσαν το αουτσάιντερ, αλλά πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις. Επόμενος αγώνας από τον οποίο θα εξαρτηθεί κατά πολύ η 2η θέση που οδηγεί στην επόμενη φάση είναι σε δύο εβδομάδες για τον Γ.Σ. Βόλου, όταν θα υποδεχθεί τη Σκόπελο.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, μεταξύ των δύο βολιώτικων ομάδων, στα δύο πρώτα σετ οι φιλοξενούμενες ήταν σχετικά κοντά στο σκορ, όμως ο Ολυμπιακός είχε καλύτερες επιλογές σε κρίσιμα σημεία και τα κατέκτησε με 25-19 και 25-17. Στο τρίτο σετ από την αρχή η ομάδα του κ. Ξύδη είχε το προβάδισμα και γενικότερα τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας στο 25-14 και στο τελικό 3-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Ξύδης): Ξύδη, Μανικάκη, Πανταζή, Παπαθανασίου, Γκλαβίνη, Κάστανου, Μάντσιου, Μανικάκη, Ζαλώνη, Στεργιοπούλου, Γκισγκίνη, Σταμάτη, Γκόντα, Μαργαρίτη.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός Βόλου (4αγ.) 12, Σκόπελος (3αγ.) 5, Γ.Σ. Βόλου (4αγ.) 4, Γ.Σ. Φαλάνης (3αγ.) -3.

Έκοψε πίτα ο Γ.Σ. Βόλου
Πριν τον αγώνα του Σαββάτου και σε μία οικογενειακή και λιτή εκδήλωση η ομάδα γυναικών του Γ.Σ. Βόλου έκοψε την πρωτοχρονιάτικη βασιλόπιτα παρουσία της εφόρου Κικής Χατζημητροφάνους και του προπονητή Απόστολου Γιόλα. Οι τυχερές ήταν οι Βαργιάμη Ανθή, Τζοβάρα Γιώτα και Ντίμπρα Άννυ.

Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε για τον Γ.Σ. Βόλου ότι η ομάδα των Παγκορασίδων του πήρε στα «χαρτιά» το μας με τον Φιλαθλητικό Αμπελώνα που δεν προσήλθε. Επόμενος αγώνας θα είναι σε δύο εβδομάδες με αντίπαλο τη Νίκη.