Ακάθεκτος ο Διαγόρας πέρασε με 1-3 και από την έδρα της Αγίας Άννας

Από νίκη σε νίκη πετά ο Διαγόρας. Η ομάδα του Στεφανοβικείου κέρδισε με 1-3 την Αγία Άννα στις εγκαταστάσεις του Olimpico Sport Club και πλέον μετρά 10 συνεχόμενα «τρίποντα» στο πρωτάθλημα, όλα με τον Μιχάλη Ζιώγα στην τεχνική της ηγεσία.
Απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο, όπως είναι η Αγία Άννα, ο Διαγόρας συνάντησε δυσκολίες το Σάββατο. Ωστόσο, πήρε τη νίκη χάρη στην ποιότητα και την εμπειρία κάποιων παικτών του. Δύο γκολ -το πρώτο και το τρίτο- προήλθαν από εκτελέσεις φάουλ του Τάσου Κυριάκου, με σκόρερ τους Γουτούλη και Λάιο. Ο τελευταίος έβγαλε την ασίστ για το δεύτερο τέρμα, το οποίο πέτυχε ο νεοαποκτηθείς από την Αγία Παρασκευή Κώστας Αλαμάνης.
Στο α’ μέρος ο Διαγόρας πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Στο 10’ απευθείας φάουλ του Κυριάκου έδιωξε με το ένα χέρι σε κόρνερ ο Αϊντίνι. Ο γκολκίπερ της Αγίας Άννας έπεσε σωτήρια στα πόδια του Αλαμάνη στο 19’, ενώ στο 23’ ο Γουτούλης σέντραρε και ο Σπ. Καραπλιάγκος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Η πρώτη καλή επιθετική ενέργεια των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 25’ με το άστοχο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ζαρίφη.

Το 0-1 σημειώθηκε στο 34’ όταν σε φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, ο Κυριάκος εκτέλεσε με ακρίβεια για το κεφάλι του Γουτούλη, ο οποίος παραβίασε την αντίπαλη εστία.
Το συγκρότημα του Νίκου Αθανασιάδη προσπάθησε να αντιδράσει. Σουτ του Ζαρίφη στο 36’ πέρασε άουτ, ενώ ο Β. Βουραζέρης μπλόκαρε αυτό του Στεργιόπουλου στο 39’. Ένα λεπτό αργότερα ο Λάιος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Αλαμάνης μέσα από την περιοχή με σουτ έκανε το 0-2, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, καθώς στο 43’ η κεφαλιά του Βαλωτή πέρασε άουτ.
Στην επανάληψη οι φάσεις ήταν λιγότερες, καθώς ο Διαγόρας έκανε διαχείριση του προβαδίσματος που είχε αποκτήσει. Στο 57’ ο Αϊντίνι εξουδετέρωσε σουτ του Αλαμάνη, για να φτάσουμε στο 65’ και στο 0-3: Ο Κυριάκος εκτέλεσε απευθείας φάουλ, ο τερματοφύλακας απέκρουσε και στην επαναφορά ο Λάιος σκόραρε με κεφαλιά.
Η Αγία Άννα δεν το έβαλε κάτω και κυνήγησε ό,τι καλύτερο μπορούσε στο ματς. Στο 69’ ο Χατζητρακόσιας ανατράπηκε από τον Καλιακούδα και ο διαιτητής Βλάχος έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι. Ο Κ. Τσιουρέλης δεν λάθεψε και από τα 11 μέτρα έγραψε το 1-3.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Θ. Ζάγκας, Στεργιόπουλος, Σκοπός, Πετσιμέρης, Σ. Τσιουρέλης, Χατζητρακόσιας, Ζαρίφης (59’ Σφάκας), Αντωνίου (86’ Ζαφειρίου), Κ. Τσιουρέλης (79’ Αλεξανδρίδης), Σπ. Ζάγκας (87’ Γιοβάνης).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Β. Βουραζέρης, Καραμπούζης, Κουρούμαλος, Πρασσάς, Καλιακούδας, Σπ. Καραπλιάγκος, Λάιος (70’ Μόσιος), Γουτούλης (79’ Ιωάννου), Βαλωτής (68’ Κουβελάς), Κυριάκος (88’ Καραμανλής), Αλαμάνης.