Ακάθεκτοι οι Παίδες της ΕΠΣΘ – Σάρωσαν με 5-0 την Ευρυτανία και προπορεύονται στον 7ο όμιλο

Σκορ και θέαμα προσέφεραν οι Παίδες (Κ14) της ΕΠΣ Θεσσαλίας στο παιχνίδι με το αντίστοιχο συγκρότημα της ΕΠΣ Ευρυτανίας, που διεξήχθη στο Βασδέκειο για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων (7ος όμιλος). Το τελικό σκορ ήταν 5-0, με τον Ζαρίφη να πετυχαίνει «χατ τρικ», ενώ από ένα γκολ σημείωσαν οι Νταβλαμάνος και Καραγιαννόπουλος.
Με τη χθεσινή της επιτυχία η ομάδα της ΕΠΣ Θεσσαλίας εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τη Εύβοια. Όπως δείχνει και το τελικό αποτέλεσμα η νίκη ήλθε αρκετά εύκολα για το συγκρότημα του Αντώνη Μάνδαλου, ο οποίος χρησιμοποίησε 17 ποδοσφαιριστές.
Στην αρχική ενδεκάδα, κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κοκκώνης. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Καρβέλης και το αριστερό ο Δημουλάκης, ενώ οι Τρίχας και Μπέκος ήταν οι δύο σέντερ μπακ. Οι Κωστούλας και Κύρκος αποτέλεσαν το δίδυμο των ανασταλτικών χαφ, με τον Σταυραντώνη να παίζει μπροστά τους στον άξονα, έχοντας οργανωτικό ρόλο. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Μπασαγιάννης και από τα αριστερά ο Ζαρίφης, ενώ στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Νταβλαμάνος.
Οι Κασιούρας, Καραγιαννόπουλος, Κατσαρός, Σακατζής, Οροκλός, Κουφογεώργος έπαιξαν στο β’ μέρος και ο μόνος που έμεινε στον πάγκο ήταν ο τερματοφύλακας Καποτάς, διότι ήταν βασικός στα προηγούμενα παιχνίδια.

Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική, αφού η διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής. Η ΕΠΣΘ μπήκε δυνατά στο ματς και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 4’ ο Ζαρίφης άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 8’ έγραψε το 2-0 με σουτ εκτός περιοχής.
Από εκεί και πέρα υπήρχε ένας… καταιγισμός ευκαιριών από τους γηπεδούχους. Στο 21’ ο Δημουλάκος έκανε την κοντινή κεφαλιά, αλλά αστόχησε καθώς έβαλε λάθος το σώμα του. Δύο λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων Τριανταφυλλόπουλος μπλόκαρε το σουτ του Μπέκου, ενώ στο 35’ (τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, αφού τα ματς των Παίδων διαρκούν 70 λεπτά) απέκρουσε σε κόρνερ σουτ του Κύρκου. Ο τελευταίος είχε επιχειρήσει να σκοράρει και στο 26’, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.
Για ένα εικοσάλεπτο στο β’ μέρος η ΕΠΣΘ καθήλωσε τους αντιπάλους της. Στο 39’ ο νεοεισελθών Καραγιαννόπουλος είχε κεφαλιά που πέρασε άουτ. Στο 40’ ο Κύρκος έκανε το γύρισμα και ο σωστά τοποθετημένος μέσα στην περιοχή Νταβλαμάνος, έγραψε το 3-0 με προβολή. Στο αμέσως επόμενο λεπτό το πλασέ του Καραγιαννόπουλου βρήκε στόχο και έτσι ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 4-0.
Με διπλή προσπάθεια ο Τριανταφυλλόπουλος μπλόκαρε στο 43’ το σουτ του Ζαρίφη και οκτώ λεπτά αργότερα εξουδετέρωσε προσπάθεια του Νταβλαμάνου. Όμως στο 53’ δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 5-0. Η φάση ξεκίνησε από τον Νταβλαμάνο, που προσπάθησε και να την τελειώσει με πλασέ. Η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς την εστία, με τον Ζαρίφη να σιγουρεύει το γκολ, προωθώντας τη στα δίχτυα από πολύ κοντά.

Διαιτητής: Μπουρουζίκας (Λάρισας).
Βοηθοί: Δεδικούσης, Μπουρονίκος (Λάρισας).
ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Κοκκώνης, Καρβέλης, Δημουλάκης, Τρίχας, Μπέκος, Κωστούλας, Μπασαγιάννης, Κύρκος, Νταβλαμάνος, Σταυραντώνης, Ζαρίφης. Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι: Κασιούρας, Καραγιαννόπουλος, Κατσαρός, Σακατζής, Οροκλός, Κουφογεώργος.
ΕΠΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ: Τριανταφυλλόπουλος, Κρασιάς, Γραβιάς, Δροσίνης, Κελεσίδης, Γυφτομήτρος, Τσιγαρίδας, Σερπάνος, Σταμούλης, Πιστιόλης, Μουρτογιάννης. Επίσης, έπαιξαν και οι: Κουδουνάς, Μαντέκας, Γιαννιώτης.
* Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η ΕΠΣ Εύβοιας νίκησε με 3-2 την ΕΠΣ Φθιώτιδας.