Αήττητος παραμένει εκτός έδρας ο Βόλος

Αήττητος μακριά από Πανθεσσαλικό στάδιο παραμένει ο Βόλος, δύο στροφές πριν την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Οι «κυανέρυθροι» πήραν το βαθμό της ισοπαλίας από τη Λαμία (2-2) στο «Αθ. Διάκος», καταφέρνοντας δύο φορές να απαντήσουν στα γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι.

Ο Βόλος έφτασε έτσι τους 21 βαθμούς μετά από 11 παιχνίδια, εκ των οποίων οι 11 κερδήθηκαν εκτός έδρας (τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες), σε αντίθεση με τα εντός έδρας ματς, όπου οι «κυανέρυθροι» απέσπασαν 10 βαθμούς σε έξι παιχνίδια (τρεις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες).
Στην αναμέτρηση με τη Λαμία συνεχίστηκε και η παράδοση που θέλει τον Βόλο να μην χάνει στα τελευταία οκτώ παιχνίδια κόντρα στη Λαμία, ανεξαρτήτου έδρας. Οι «κυανέρυθροι» είχαν γνωρίσει τη μοναδική ήττα από την ομάδα της Φθιώτιδας ακριβώς πριν από τέσσερα χρόνια (4/11/2019) με 1-0 και έκτοτε δεν έχασαν ποτέ από τη Λαμία (τέσσερις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες), ενώ αξίζει να αναφέρουμε, πως και το περσινό παιχνίδι των δύο ομάδων στο «Αθ. Διάκος» είχε λήξει ισόπαλο με το ίδιο σκορ, 2-2.
Ο Βόλος δεν μπήκε καλά στο ματς κόντρα στην ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα και βρέθηκε πίσω στο σκορ, καθώς οι «κυανέρυθροι» δεν είχαν ηρεμία στο παιχνίδι τους, δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα, με τη Λαμία να είναι σαφώς καλύτερο στο πρώτο 20λεπτο, να απειλεί την άμυνα του Βόλου και να προηγείται στο σκορ με τον Ντε Βινσέντι στο 10’.
Η ποιότητα του Πάολο Φερνάντες ήταν αυτή που έδωσε τη δυνατότητα στον Βόλο να ισοφαρίσει στο 38’ με ένα πολύ όμορφο γκολ, όμως στο επόμενο λεπτό… χάθηκε η μπάλα από πλευράς γηπεδούχων και με τον Νούνιες πέτυχαν δεύτερο γκολ. Η ανασταλτική λειτουργία των «κυανέρυθρων» δεν ήταν η αναμενόμενη και το πλήρωσαν με δύο τέρματα, από μια ομάδα που μέχρι χθες, παρότι δημιουργούσε ευκαιρίες, είχε πετύχει συνολικά τρία γκολ σε 10 ματς.
Η είσοδος του Μεσκίδα στο δεύτερο ημίχρονο, στη θέση του Νοκέρ που κινήθηκε σε ρηχά νερά, αλλά και του Λούνα, αντί του Ουές, βοήθησαν να βελτιωθεί η εικόνα του Βόλου και η ομάδα να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση με ένα καταπληκτικό γκολ από τον Ζαν Μπαριέντος στο 56’.
Η Λαμία στη συνέχεια προσπάθησε να πετύχει τρίτο τέρμα και να πάρει τη νίκη (είχε δοκάρι στο 59’), όμως ο Μπόρις Κλέιμαν όποτε χρειάστηκε ήταν «κέρβερος» κάτω από τα δοκάρια, με αποκορύφωμα την απόκρουση στο 92’ στο πλασέ του Μποάτσι.