Αήττητος ο Γ.Σ. Αλμυρού – Κόντρα στον Πιερικό πέτυχε την τέταρτη φετινή του νίκη

Η εξαιρετική πορεία του Γ.Σ. Αλμυρού στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας συνεχίζεται. Οι «κυανόλευκοι» παραμένουν αήττητοι ύστερα από επτά αγωνιστικές, καθώς κατάφεραν να φύγουν νικητές από την Κατερίνη, επικρατώντας με 1-0 του Πιερικού.
Αυτή ήταν η δεύτερη εκτός έδρας νίκης του Αλμυρού στο πρωτάθλημα (μετά την επιτυχία επί του Οικονόμου στην Τσαριτσάνη) και η τέταρτη συνολικά τη φετινή χρονιά.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Αλμυρός ήλεγχε το παιχνίδι και στάθηκε άτυχος, καθώς δύο φορές η μπάλα σταμάτησε στα δοκάρια του Πιερικού. Στο 12’ από το πόδι του Χατζηδίμπα (παίκτη του Πιερικού) και στο 38’ μετά από κεφαλιά του Βανγκέλι.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Αλμυρός κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Ήταν το 47ο λεπτό, όταν ο Γκίκας με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1, που έκρινε και το παιχνίδι. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν οι Στέφανος Κραγιόπουλος και Αλεξανδρής, μετά απο αψιμαχία που είχαν μεταξύ τους.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Πατσιογιώργος, Αλ. Καρτσαμπάς, Χατζηδίμπας, Τσούχας, Θ. Καρτσαμπάς, Κυπαρίσσης, Μηλιώτης (46’ Στ. Κραγιόπουλος), Βερνάρδος, Δαδάκος (46΄ Σεχολάρι), Κωτσιαρίδης Κραγιόπουλος Μαν..
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Σταυράκης, Αλεξανδρής, Μπαρούτας, Παπακώστας, Βανγκέλι, Δημηνάς (82΄Καλαμίδας), Τσελεπής (65΄Χατζής), Στουρνάρας, Τζιοβάρας, Τσιώλης (77΄ Δημητρίου), Γκίκας (72΄Τιμπλαλέξης).

Πολύτιμο «τρίποντο» για τον Θησέα
Έκανε το χρέος του ο Θησέας. Σ’ ένα παιχνίδι όπου η νίκη ήταν μονόδρομος απέναντι στον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας, η ομάδα του Λάκη Μπακάλη επιβλήθηκε με 2-0, παίζοντας για πρώτη φορά φέτος στη φυσική της έδρα, το γήπεδο της Αγριάς.
Αυτή ήταν η τρίτη νίκη των «πράσινων» στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας (δεύτερη εντός έδρας), με τους Κοτζαθανάση και Βλάχο να σημειώνουν τα δύο τέρματα.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 6’ με εκτέλεση φάουλ του Κοτζαθανάση, με το γκολ αυτό να δίνει ψυχολογία στους παίκτες της ομάδας της Αγριάς. Στο δεύτερο ημίχρονο το συγκρότημα της Αγριάς κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα με τον Βλάχο στο 55’ (πλάσαρε εύστοχα τον Γαλάνη). Στο 88’ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Κατσαμάγκα.
ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Καψιώτης, Μπόρας, Γιαουπλάρι, Βαν Ντε Γουίχε, Κοτζαθανάσης (75’ Ζάχος), Πέτσης (82’ Σφάκας), Αγιασιώτης (68’ Χατζησταμάτης), Βλάχος (89’ Γαλανόπουλος), Οικονόμου, Δημητριάδης.
ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Γαλάνης, Χαλκίδης, Δερμίσης, Αποστολίδης, Τσιμπούκας, Κατσαρός (55’ Δ. Ίτσιος), Ναρίνογλου, Παγωνίδης, Κατσαμάγκας, Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης (46’ Καραφέριος).

Ολυμπιακός και Νίκη προχώρησαν με νίκες την 7η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Την βαθμολογική κούρσα οδηγεί ο Ολυμπιακός που συνέτριψε 5-0 τον Απόλλωνα Μακρυχωρίου, ενώ 2η παραμένει η Νίκη που διέλυσε στην Καρδίτσα την Αναγέννηση με 6-1.
Η Στυλίδα πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Φωκικού με 2-0, ενώ ισοπαλίες είχαμε στο Α.Ο. Σελλάνων-Αστέρας Ιτέας (1-1) και Μετέωρα-Οικονόμος 0-0. Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Ολυμπιακός Β.-Απόλλων Μ. 5-0
(14’ Φλίγκος, 39’ Ναζίμ, 40’ Λώττας, 55’ Μπουτζίκος, 77’ Σερτζίνιο)
Α.Ο. Σελλάνων-Αστέρας Ιτέας 1-1