Αγωνιώδες φινάλε στο ντέρμπι – Ο Γ.Σ. Αλμυρού επικράτησε 71-70 του Γ.Σ. Βόλου

Ο Αλμυρός πέρασε από την έδρα του ΓΣ Βόλου, ενώ με νίκες συνέχισαν Ίωνας και Αγριά κόντρα σε Αιολικό και Ανάληψη αντιστοίχως στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 ΕΣΚΑΘ. Αναβλήθηκε ο αγώνας Σκιάθος-ΑΕΒΔ λόγω απαγορευτικού απόπλου από το Βόλο προς το νησί.

ΓΣ Βόλου-Αλμυρός 70-71
Ο Κοντοστάθης ήταν ο …ήρωας για την ομάδα του Στεργιόπουλου όταν «έκαιγε» η μπάλα με δύο τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο (όταν το σκορ είχε γίνει 67-63), ενώ ο κορυφαίος του ΓΣ Βόλου, Ζήσης αποδείχθηκε μοιραίος στο φινάλε. Ο Γ.Σ. Αλμυρού διατήρησε πολύ μικρό προβάδισμα στην α’ περίοδο καθώς ο Παπούλιας σημείωσε τους 12 από τους 15 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα (12-15 στο 10′).
Με διαδοχικά τρίποντα στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου, ο αγώνας πήρε καλύτερο ρυθμό, ο Ζήσης βοήθησε στο σκοράρισμα του ΓΣ Βόλου και ο Ζαρογιάννης με μπάζερ-μπίτερ έγραψε το 32-31 στο ημίχρονο. Στα πρώτα έξι λεπτά της γ’ περιόδου είχαμε επιμέρους σκορ 11-14 με δύο τρίποντα για τους γηπεδούχους και 4/6 από τον Αλμυρό που σε αυτό το κομμάτι του αγώνα, βρήκε λύσεις με άλλους παίκτες εκτός του Παπούλια. Ισόπαλο σκορ 49-49 στο διάλειμμα μεταξύ τρίτης και τέταρτης περιόδου.

Ο Χατζόπουλος με τρίποντο το 61-61 και ο Ζήσης (που είχε 11π. στο δ’ δεκάλεπτο) με τον ίδιο τρόπο το 64-61 όταν ο ΓΣΒ έτρεξε σερί 8-0. Ο Αλμυρός μπλόκαρε στη ζώνη των γηπεδούχων και το σκορ διαμορφώθηκε 67-63 στο 38′ με μία βολή του Ζαρογιάννη, ο οποίος προχθές δεν είχε καλή απόδοση όπως στα προηγούμενα ματς. Ο Κοντοστάθης έδωσε …φιλί ζωής με σουτ έξω από τα 6,75 στο 38:21 και στην επόμενη επίθεση έβαλε ακόμη ένα μεγάλο σουτ στο 38:45, σε μία φάση που οι διαιτητές αρχικά ξεγελάστηκαν θεωρώντας την μπάλα έξω, αλλά μετά τις διαμαρτυρίες και ύστερα από συνεννόηση με τη γραμματεία, μέτρησαν το τρίποντο (κάτι παρόμοιο είχε γίνει στο α’ ημίχρονο σε σουτ του Κουρουπάκη αφού το διχτάκι στο ένα στεφάνι ήταν χαλασμένο).
Ο Ζήσης αστόχησε σε τρίποντο, ο Παπούλιας εκβίασε το καλάθι χάνοντας την μπάλα και ο ΓΣΒ είχε επίθεση στα 39”. Ο Ζήσης πήρε ξανά το σουτ, δίποντο από τις βολές, που ήταν άστοχο, ο Παπούλιας με μία βολή το 67-70 στο 39:53. Οι φιλοξενούμενοι, για να μην ρισκάρουν τρίποντο, έκαναν φάουλ στον Αναστασιάδη που αστόχησε όμως και στις δύο βολές και ο Βλήτσιος σφράγισε τη νίκη με μία βολή καθώς ο Αναστασιάδης πέτυχε τρίποντο σε …νεκρό χρόνο που ήταν όμως δίχως αντίκρυσμα.

Δεκάλεπτα: 12-15, 32-31, 49-49, 70-71
Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος): Κορτέσης 4 (2/3δ., 0/1τρ., ριμπ.1-1), Αναστασιάδης 6 (0/2β., 0/2δ., 2/6τρ., ριμπ.1-0), Ζήσης 24 (1/2β., 4/8δ., 5/12τρ., ριμπ.4-0), Χατζόπουλος 13 (4/5β., 3/7δ., 1/4τρ., ριμπ.6-1), Ντάκης, Σταθούρος 2 (1/2δ., ριμπ.1-1), Τετζεράκης (ριμπ.1-0), Κουρουπάκης 6 (3/3δ., ριμπ.4-1), Παλάσκας 2 (1/6δ., ριμπ.4-1), Ζαρογιάννης 13 (4/8β., 3/12δ., 1/1τρ., ριμπ.7-2).
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 11 (1/2δ., 3/4τρ., ριμπ.5-0), Μαμούρας 5 (0/2β., 1/5δ., 1/2τρ., ριμπ.1-1), Παπούλιας 23 (2/4β., 9/17δ., 1/3τρ., ριμπ.8-2), Ράπτης 2 (1/4δ., 0/2τρ., ριμπ.1-0), Παπακωνσταντίνου (0/1τρ.,ριμπ.0-1), Βλήτσιος 10 (1/2β., 3/3τρ., ριμπ.6-0), Θέος 10 (0/1β., 2/6δ., 2/4τρ., ριμπ.3-1), Γώγουλας (0/1δ., 0/2τρ., ριμπ.5-1), Βαλαμούτης 10 (2/2β., 1/4δ., 2/4τρ., ριμπ.3-2).

Ανάληψη-Αγριά 75-104
Η Αγριά είχε καταπληκτική πρώτη περίοδο όταν σημείωσε 32 πόντους με πολλά καλάθια στον αιφνιδιασμό και «έχτισε» πάνω σε αυτή στη διαφορά για να φθάσει σε εύκολη νίκη. Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην άμυνα, πλησίασαν μόνο μέχρι τους έξι στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και δεν απείλησαν παραπάνω, με την ψαλίδα του σκορ να ανοίγει πολύ στα τελευταία λεπτά. Η Ανάληψη που συνήθως βάζει μεταξύ 50 και 60 πόντων, είχε την καλύτερη επίδοσή της φέτος στην επίθεση, ενώ η Αγριά με τους 104 πόντους σημείωσε ρεκόρ πόντων σε έναν αγώνα του πρωταθλήματος για την τρέχουσα σεζόν (αφού μόνο ο Σπάρτακος είχε φθάσει τους 102 σε ένα ματς). Ντεμπούτο με καλάθι στο τέλος για τον 13χρονο Αλκίνοο Μπακίρη της Ανάληψης.
Δεκάλεπτα: 17-32, 42-51, 57-75, 75-104
ΑΝΑΛΗΨΗ (Τύμπας): Πρέκας 4, Αλκ. Μπακίρης 2, Γαλανάκης, Αλεξίου 9 (1), Κουτσονοβάκης 5, Κωλέτσης, Ευαγγελινός 19 (3), Κ. Μπακίρης 8, Λουκίδης 16 (1), Στάμος 12.
ΑΓΡΙΑ (Βλιώρας): Καζεπίδης 10, Καλογερόπουλος 19 (2), Καραμανλής 4, Κοντάκης 8 (2), Θεοδώρου 4, Κοψιαλής 8 (1), Καραθάνος 7 (1), Δραγατζίκης 11, Κοντογιάννης 6, Μητρουλάς 27 (4).

Αιολικός-Ίωνας 58-73
Ο Παυλόπουλος φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με δέκα πόντους στην α’ περίοδο (12-19) και τη σκυτάλη πήρε στη συνέχεια ο Μπεκρής που είχε 11. Με ένα δικό του τρίποντο κι άλλα δύο από τους Ευτυχίδη, Κουμπούνη, η διαφορά άνοιξε και έφθασε στα επίπεδα του 26-42 όταν ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Με δύο ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 στο ξεκίνημα του γ’ δεκαλέπτου, ο Ίωνας ξέφυγε ακόμη περισσότερο, η μέγιστη διαφορά του έφθασε στους 27 και στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, ο Αιολικός κατάφερε να μειώσει.
Δεκάλεπτα: 12-19, 26-42, 37-60, 58-73
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Ζαρνακούπης 4, Λογοδότης 7, Σαμαράς 21 (1), Παλάσκας, Σούλης 12 (3), Γεωργατζής, Κολτσιδόπουλος 2, Παπανικολάου 8, Μπούρας, Βαϊόπουλος 2, Δαρτιώτης 2, Στρέζος.
ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης 3 (1), Φωτιάδης 9 (2), Γουσιόπουλος, Τζήμας 11 (1), Ευτυχίδης 5 (1), Κωτούλας, Πάσχος, Μπεκρής 15 (1), Βασιλείου 6, Γεωργόπουλος 6, Παυλόπουλος 18 (2), Φοινικόπουλος.

Γ.Σ. Βόλου-Γ.Σ. Αλμυρού 70-71
Σπάρτακος-Κεραυνός 89-61