Αγνώριστος ο Βόλος έχασε 2-0 από τον ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό

Αγνώριστος ο Βόλος γνώρισε την ήττα σήμερα το απόγευμα στο Πανθεσσαλικό στάδιο με 2-0 από τον ΟΦΗ, με τους Κρητικούς να είναι πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όπου άνοιξαν το σκορ και είχαν τέσσερα δοκάρια και ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα στο β’ μέρος, πήραν ένα τεράστιο «διπλό».

Ο Βόλος έχασε για τρίτο σερί ματς στο Πανθεσσαλικό, ενώ παραμένει χωρίς νίκη για πέντε παιχνίδια.

Μετά το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, ο Βόλος έκανε το χειρότερό του πρώτο ημίχρονο απέναντι στον ΟΦΗ, με τους «κυανέρυθρους» να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, τα λάθη ήταν, επίσης, πολλά στο ανασταλτικό κομμάτι, με αποτέλεσμα ο ΟΦΗ να το εκμεταλλευτεί.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και ήταν η ομάδα η οποία είχε τέσσερα δοκάρια με τους Πασαλίδη και Μεγιάδο στο 7’, Λάμπρου στο 16’ και Τοράλ στο 38’.

Οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 12’. Ο Τοράλ με πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Κλέιμαν, γράφοντας το 0-1.

Ο Βόλος δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση μετά το γκολ που δέχθηκε και μάλιστα ο ΟΦΗ ήταν αυτός που έφτασε πολύ κοντά σε δεύτερο γκολ, χάνοντας κι άλλες κλασικές ευκαιρίες για γκολ.

Ο Βόλος είχε μια εκτέλεση φάουλ στο 10’ με τον Ορόζ, με τον Βάτερμαν να αποκρούει, αλλά και δύο καλές στιγμές στο φινάλε του ημίχρονου με τους Ρεγκατίν και Φαν Βέερτ.

Πέτυχε και δεύτερο γκολ ο ΟΦΗ στο β’ μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ κατάφερε πολύ γρήγορα να πετύχει δεύτερο γκολ στο παιχνίδι και να βάλει γερές βάσεις για το νικηφόρο αποτέλεσμα. Στην πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια στη επανάληψη, ο Μαρινάκης στο 50′ επιχείρησε τη σέντρα, οι αμυντικοί του Βόλου έδιωξαν ασθενώς την μπάλα, αυτή έφτασε στον Τοράλ, ο οποίος με δυνατό σουτ έγραψε το 0-2, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Ο Βόλος έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 57’, χάνοντας σημαντική ευκαιρία με τον Μπαρτόλο. Ο Αργεντινός αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βάτερμαν, που απέκρουσε σωτήρια.

Στο β’ μέρος το ματς δεν είχε τον ίδιο καλό ρυθμό, ο ΟΦΗ προσπαθούσε να «παγώσει» το παιχνίδι και τα κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι φρόντιζαν κυρίως να μην αφήνουν κενούς χώρους στα μετόπισθεν

Στο 68’ ο Βόλος έχασε σημαντική ευκαιρία να μειώσει το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στα καρέ του ΟΦΗ, ο Πασαλίδης έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο στο 76’. Ο Φεράρι από τα αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Φαν Βέερτ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του ΟΦΗ.

Ο Βόλος δεν σκόραρε για πρώτη φορά φέτος στη Σούπερ Λιγκ, ο ΟΦΗ κράτησε το μηδέν στην άμυνα (καλύτερη άμυνα εκτός έδρας) και έφυγε με το «διπλό» από το Πανθεσσαλικό.

Μάλιστα, παραμένει αήττητος εκτός έδρας και με 15 βαθμούς ξεπέρασε τον Βόλο στη βαθμολογία.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Μπαξμπάουμ (Αν. Αττικής), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Φερνάντες-Μαρινάκης, Καμάου
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Ρομέρο, Φεράρι, Γκιουλέν (87’ Τερεζίου), Ρινέρ, Τσοκάνης, Νίνης (46’ Φερνάντες), Ορόζ (78’ Ροσέρο), Ρεγκατίν, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.
ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Πασαλίδης (71’ Διαμάντης), Βούρος, Μεγιάδο, Γκαγιέγος, Τοράλ (78’ Σελίμοβιτς), Καμάου (65’ Γρίβας), Λάμπρου (78’ Στάικος), Βαν Ντούινεν (78’ Καστάνιος).