Αγχωτική πρεμιέρα για Παναθηναϊκό, 1-0 τον Ιωνικό

Δημιουργικά τα βρήκε «σκούρα» ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Ιωνικό. Έτσι η πρεμιέρα του στο Πρωτάθλημα αποδείχθηκε ιδιαίτερα αγχωτική, όμως στο τέλος κατόρθωσε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Λόγω μιας όμορφης ενέργειας του Σπόραρ που κέρδισε πέναλτι και της εύστοχης εκτέλεσης του Αϊτόρ.

Το «τριφύλλι» δε βρήκε χώρους απέναντι στους Νικαιώτες που ήταν άψογα διαβασμένοι. Τελικά τη διαφορά την έκανε η ατομική ποιότητα, με τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο μέρος να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ χωρίς να απειλείται ούτε μια φορά από τη στιγμή που έκανε το 1-0.

Ο Τσέριν ήταν ο παίκτης που πήρε τις περισσότερες δημιουργικές πρωτοβουλίες για τον Παναθηναϊκό, τη στιγμή που ο Σπόραρ έδειξε και πάλι πως είναι απειλή σε κάθε φάση. Ο Αϊτόρ πέρα απ’ το γκολ-πέναλτι, είχε και την κάθετη στον Σλοβένο στη φάση απ’ όπου προήλθε η παράβαση.

Ο Γιοβάνοβιτς επέλεξε να δώσει φανέλα βασικού στα χαφ στον Κουρμπέλη και δεν έκρυψε εκπλήξεις αναφορικά με τη διάταξη. Όσο για τον Σπανό, γέμισε τον άξονά του δίνοντας βοήθειες κυρίως στη δεξιά του πλευρά, αριστερά στην επίθεση των «πράσινων».

Με τον τρόπο αυτό οι φιλοξενούμενοι «μπλόκαραν» τον Παναθηναϊκό ο οποίος προσπαθούσε με υπομονή και πολλές πάσες να βρει χώρους, αλλά δεν μπορούσε. Κυρίως μέσω των ενεργειών του Σπόραρ όσα προσπαθούσε να κάνει, δίχως όμως να φτάνει σε μεγάλες φάσεις.

Απ’ την άλλη οι Νικαιώτες έδειχναν ικανοί στο transition, ενώ μόλις στο 3ο λεπτό έστειλαν… μήνυμα στην προσπάθεια του Ιωαννίδη που ανάγκασε τον Μάγκνουσον σε ωραία ενέργεια βάζοντας την κόντρα με την μπάλα να καταλήγει στον Μπρινιόλι.

Στο 8’ ο Παλάσιος έκανε ωραία ενέργεια, όμως ο Σπόραρ δεν κατάφερε να γίνει ουσιαστικά απειλητικός. Το ματς κυλούσε με το «τριφύλλι» να μοιάζει μπλοκαρισμένο και τον Ιωνικό να κρατά σχετικά εύκολα το μηδέν.

Μάλιστα, στο 22’ οι φιλοξενούμενοι είχαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν, αλλά σταμάτησαν πάνω στον Μπρινιόλι! Από λάθος της άμυνας του Παναθηναϊκού ο Μάντζης βγήκε τετ α τετ. Πλάσαρε και ο Ιταλός πορτιέρε εκτινάχτηκε εξαιρετικά σώνοντας την ομάδα του.

Η «απάντηση» του Παναθηναϊκού στην φάση του Ιωνικού, ήρθε στο 31’. Ο Αϊτόρ εκτέλεσε εξαιρετικά φάουλ, ο Κουρμπέλης βρέθηκε ανενόχλητος στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας αλλά η κεφαλιά-ψαράκι που πήρε, πέρασε άουτ σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους. Πίεσαν αρκετά θέλοντας να βρουν το γκολ που θα διώξει κάπως το άγχος. Τελικά τα κατάφεραν στις καθυστερήσεις. Ο Αϊτόρ έκανε την κάθετη στον Σπόραρ, ο Σλοβένος έκανε εξαιρετική κίνηση και ντρίπλα πάνω στον Μύγα, ο οποίος τον έσπρωξε εντός περιοχής, ενώ κι ο Χουτεσιώτης πάνω στην έξοδο έπεσε πάνω του.

Ο Σιδηρόπουλος υπέδειξε το πέναλτι κι αφού η φάση εξετάστηκε για οφσάιντ που τελικά δεν υπήρξε, ο Αϊτόρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 48’. Μετά από ωραία προσπάθεια του Παλάσιος, ο Τσέριν έκανε το σουτ έξω απ’ την περιοχή, με τον Χουτεσιώτη εξαιρετικά να διώχνει σε κόρνερ.

O Σλοβένος πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες στο δεύτερο μέρος, έχοντας περισσότερη ασφάλεια με τους Ρουμπέν και Κουρμπέλη στην πλάτη του ουσιαστικά. Καθώς ο Παναθηναϊκός συνολικά έγινε λιγότερο πιεστικός έχοντας το υπέρ του σκορ.

Οι «πράσινοι» ουσιαστικά διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ, χωρίς να απειλούν ιδιαίτερα και δίχως να παίρνουν ρίσκα. Κόντρα σε έναν Ιωνικό που δεν έδειχνε ικανός να δημιουργήσει και να απειλήσει ουσιαστικά τον Παναθηναϊκό.

Το «τριφύλλι» κρατούσε μπάλα κι αυτόματα δεν αισθανόταν κίνδυνο. Οι αλλαγές του Γιοβάνοβιτς με την είσοδο των Βέρμπιτς και Αλεξανδρόπουλου βοήθησαν σημαντικά, δίνοντας «φρεσκάδα» στον Παναθηναϊκό. Ο οποίος στο 88’ έχασε ευκαιρία με τον Παλάσιος για το 2-0.

Τελικά μετά και το 6λεπτο των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, ο Παναθηναϊκός με αυτό τον αγχωτικό τρόπο παρότι δεν απειλήθηκε ουσιαστικά πέραν του τετ α τετ του Μάντζη στο πρώτο μέρος, πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα της Super League.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον (32’ Πούγγουρας), Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Κουρμπέλης (83’ Αλεξανδρόπουλος), Τσέριν, Παλάσιος, Αϊτόρ (76’ Βέρμπιτς), Σπόραρ (83’ Ιωαννίδης)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες, Μύγας, Βαλεριάνος, Μασάς (87’ Κοκκίνης), Μεντόσα (60’ Μίλο), Άοσμαν, Μάντζης (87’ Ελευθεριάδης), Ιωαννίδης (60’ Οφόσου)