Αγχωτική νίκη για τον Βόλο στην πρεμιέρα 2-1 τη Λαμία

Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Βόλο στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 2-1 της Λαμίας στο Πανθεσσαλικό στάδιο, παρουσιάζοντας δύο πρόσωπα στο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Γκιγέρμο Αμπασκάλ ήταν σαφώς ανώτεροι, υπερίσχυσαν της Λαμίας και πέτυχαν δύο γκολ.

Στο β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, μείωσαν γρήγορα το σκορ σε 2-1, έχασαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, ωστόσο, ο Βόλος στο φινάλε έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες να πετύχει τρίτο τέρμα.

Καλύτερος ο Βόλος στο πρώτο ημίχρονο
Ο Βόλος στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος της Λαμίας, αξιοποίησε την υπεροχή του, σημείωσε δύο τέρματα και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Οι «κυανέρυρθοι» πίεζαν ψηλά, είχαν καλή κυκλοφορία και ευτύχησαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, που τους επέτρεψε να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Το χρονόμετρο του Πανθεσσαλικού σταδίου σημάδευε το όγδοο λεπτό, όταν ο Βόλος κέρδισε φάουλ. Ο Μπαριέντος πλασαριστά εκτέλεσε για τον Ρομέρο, ο Ουρουγουανός κεντρικός αμυντικός σούταρε, η μπάλα από κόντρα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπαρτόλο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Λαμίας γράφοντας το 1-0.

Η Λαμία στο διάστημα 15’-25’ ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο, ο Βόλος στο τελευταίο 20λεπτο του πρώτου μέρους πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα και ήταν οι παίκτες του Γκιγέρμο Αμπασκάλ αυτοί που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Με ωραίες ενέργειες ξεδιπλώνονταν στην επίθεση, τόσο από το άξονα, όσο και με τους πολύ καλούς Μπαρτόλο και Ρεγκατίν να δημιουργούν συνεχώς ρήγματα από τα άκρα.

Στο 29’ ο Βόλος έφτασε μια «ανάσα» από το 2-0, όταν μετά ωραία οργανωμένη ενέργεια η μπάλα έφτασε στον Μπαρτόλο, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, με τον Σαράνοφ να πραγματοποιεί εντυπωσιακή, όσο και σωτήρια απόκρουση.

Για να φτάσουμε στο 41’ με τον Βόλο να φτάνει στο 2-0. Ο Φαν Βέερτ βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας της Λαμίας, με πλάτη προς το τέρμα και υπό την πίεση του Αντέντζο.  Ο Ολλανδός γύρισε το κορμί του σούταρε και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σαράνοφ, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα της ομάδας του. Μία φορά ο Φαν Βέερτ βρέθηκε σε θέση βολής στο πρώτο ημίχρονο και σκόραρε.

Ανέβασε την απόδοσή της η Λαμία στην επανάληψη
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής της Λαμίας, Μιχάλης Γρηγορίου πραγματοποίησε τρεις αλλαγές, καθώς δεν έμεινε καθόλου ευχαριστημένος από την παρουσία της ομάδας του, σε μια προσπάθεια να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του.

Η Λαμία γρήγορα στο β’ μέρος βρήκε το γκολ, μετά από τραγικό λάθος του Κλέιμαν και ξαναμπήκε στο παιχνίδι στο 52’. Ο τερματοφύλακας του Βόλου έδιωξε λανθασμένα την μπάλα, ο Ταϊρόν έγινε κάτοχος και με δυνατό σουτ δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1.

Με την ψυχολογία με το μέρος της η Λαμία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν πολύ επικίνδυνη για το τέρμα του Κλέιμαν. Στο 57΄ο Νούνιεζ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Πορτορικανό να σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε σώμα παίκτη του Βόλου και απομακρύνθηκε από την περιοχή.

Στο 62’ ο Γκρίλο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, για να ακολουθήσουν δύο σημαντικές ευκαιρίες για τη Λαμία με τους Ταϊρόν στο 67’ (σουτ άουτ) και Ρόμανιτς στο 68’ (σουτ κόντρα σε σώμα παίκτη του Βόλου, για να καταλήξει η μπάλα κόρνερ).

Η Λαμία συνέχισε να υπερέχει, οι παίκτες του Βόλου κρατούσαν το αποτέλεσμα και στο 81’ έχασαν διπλή ευκαιρία να κάνουν το 3-1, πρώτα με τον Μπαρτόλο (το πλασέ που επιχείρησε δεν κατέληξε στα δίχτυα) και στη συνέχεια με τον Ροσέρο .

Στο 91’ ο Ροσέρο έφυγε στην αντεπίθεση γύρισε την μπάλα με στόχο να βρει έναν εκ των Μπαρτόλο και Βοϊτκόφσκι, ο Μαζουλουξής έδιωξε, η μπάλα στρώθηκε στον Ροσέρο που σούταρε άουτ, στην τελευταία καλή στιγμή του ματς.

Κίτρινες: Σοάρες-Γκέντζογλου, Νούνιεζ
Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Δημητράδης (Καστοριάς), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)
4ος διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Πουρίτα, Φεράρι, Γκρίλο, Ρομέρο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (77’ Σοάρες), Φερνάντες (85’ Βοϊτκόφκσι), Μπαρτόλο, Ρεγκατίν, Φαν Βέερτ (67’ Ροσέρο)
ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Σκόνδρας, Μαρτίνες, Αντένζο (46′ Μαζουλουξής), Τζανετόπουλος (83’ Βύντρα), Τζανδάρης, Γκέντζογλου (46′ Ταϊρόν), Ελευθεριάδης (46’ Μανουσάκης), Ρόμανιτς, Νούνιεζ, Καραμάνος (74’ Μανούσος).