Με το αγαπημένο του σκορ ο Ολυμπιακός… nίκησε 1-0 τον Αχιλλέα Φαρσάλων για την Γ’ Εθνική

Μετά τις δύο εκτός έδρας νίκες, με Ρήγα Φεραίο και ΑΟ Σελλάνων, ο Ολυμπιακός συνέχισε το νικηφόρο σερί στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0 – το αγαπημένο του σκορ – και επί του Αχιλλέα Φαρσάλων στο Πανθεσσαλικό. Ο Λεωνίδας Χρήστου με κεφαλιά στο 33’ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να χάνει αρκετές ευκαιρίες, για να σημειώσει περισσότερα τέρματα.
Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Ολυμπιακού στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος σε έξι παιχνίδια (έχει και δύο ισοπαλίες), όσες δηλαδή είχε σημειώσει συνολικά στον πρώτο γύρο σε 12 ματς. Μάλιστα, για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική τα υπόλοιπα αποτελέσματα ήταν ιδιαίτερα ευνοϊκά για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι, πλέον, με 30 βαθμούς βρίσκονται δύο πόντους πίσω από τον Γ.Σ. Αλμυρού και πέντε από την 2η της κατάταξης Νίκη.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατά διαστήματα έπαιξε καλό ποδόσφαιρο. Στο πρώτο δεκάλεπτο θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ, χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 6’ ο Διβανές σούταρε μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να κοντράρει σε πόδι αμυνόμενου και να χάνεται η ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ένα λεπτό αργότερα, ο Καμπλιώνης έξω από την περιοχή έπιασε το δυνατό σουτ, με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Χάμου.
Μετά το 15’ και μέχρι το 30’ ο Ολυμπιακός είχε ένα… νεκρό διάστημα, όπου αντιμετώπισε πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, με αρκετά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με τη μπάλα να μην φτάνει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.
Στο 30’ ο Καμπλιώνης ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κούλπα μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Παπακωνσταντίνου να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι. Στο επόμενο λεπτό σε σέντρα του Γελαδάρη από τα αριστερά, ο Χρήστου πήρε την κεφαλιά με τον Χάμο να μπλοκάρει τη μπάλα.
Για να φτάσουμε στο 33’ όπου ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Διβανές έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Χρήστου πρόλαβε την έξοδο του Χάμου και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς.
Οι «ερυθρόλευκοι» στο υπόλοιπο διάστημα και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ήταν αρκετά δραστήριοι, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν σε δεύτερο γκολ, με τον Ευθυμιάδη στο 36’ να χάνει σημαντική ευκαιρία. Σε σέντρα του Ρόκα, ο Χρήστου με το κεφάλι έστρωσε τη μπάλα στον Ευθυμιάδη, όμως το δυνατό σουτ του μέσου του Ολυμπιακού απέκρουσε σωτήρια το τερματοφύλακας του Αχιλλέα.
Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους είχαν ένα σουτ του Βούλγαρη στο 41’, με τον Καραγκιολίδη να μπλοκάρει τη μπάλα.

Ο Στάθης Ρόκας ήταν από τους κορυφαίους του Ολυμπιακού

Τον πλήρη έλεγχο και στο β’ μέρος ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο, ήταν φλύαροι επιθετικά και δεν μπόρεσαν να πετύχουν δεύτερο τέρμα, με το οποίο θα έδιωχναν το άγχος από πάνω τους. Κι όσο αδυνατούσαν να σκοράρουν, τόσο το ρευστό 1-0 δημιουργούσε ανησυχία, καθώς ο Αχιλλέας ήλπιζε, πως θα του παρουσιαστεί μία ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση.
Ο Ολυμπιακός μετά το 60’ είχε καλά διαστήματα ανάπτυξης, καθώς μέχρι τότε η απόδοσή του ήταν μέτρια. Στο 60’ σε απευθείας σουτ του Καμπλιώνη, μετά από σέντρα του Σάββα, η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο τελευταίο 20λεπτο ο Λάκης Μπακάλης πέρασε στο ματς του Σέττο και Μέμμο, με τον Ολυμπιακό να δημιουργεί τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 74’ ο Διβανές εκτέλεσε κόρνερ με τον Σέττο να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χάμου. Ένα λεπτό αργότερα, το σουτ του Σέττου από το ύψος της περιοχή απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του Αχιλλέα, ενώ στο 79’ ο Διβανές εκτέλεσε κόρνερ, με το Τόσκα να πιάνει την κεφαλιά και τον Χάμο να πραγματοποιεί σωτήρια απόκρουση. Στο 86’ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Διβανέ, ο Σέττος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ, στην τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού.
Αξίζει να σημειώσουμε, πως τραυματίες από τον αγωνιστικό χώρο αποχώρησαν δύο ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, ο Νίκος Λούγκος στο πρώτο ημίχρονο και ο Αντώνης Καμπλιώτης στο β’ μέρος, λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Οι πρώτες ιατρικές εκτιμήσεις δεν είναι ανησυχητικές για τους ποδοσφαιριστές, οι οποίοι σήμερα θα υποβληθούν σε εξετάσεις. Ο Λούγκος φαίνεται να υπέστη διάστρεμμα, ενώ ο Καμπλιώνης αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον σύνδεσμο στο γόνατο.
Διαιτητής: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Καλύβας, Δόσκορης (Φθιώτιδας)
Κίτρινες: Σάββας- Κούλπας, Κουρούμαλος, Καραγκούνης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καραγκιολίδης, Σάββας, Γελαδάρης, Νόνης, Τόσκας, Λούγκος (43’ λ.τρ. Δ. Κόκας), Διβανές, Ρόκας, Χρήστου (71’ Σέττος), Ευθυμιάδης (77’ Μέμμος), Καμπλιώνης (90’ λ.τρ. Αγγελής)
ΑΧΙΛΛΕΑΣ Φ.: Χάμος, Μάρκου (57’ Κατσανάκης), Κουρούμαλος, Κούλπας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Καραμπούζης, Τλούπας, Αραπίτσας (82’ Κομισόπουλος), Καραγκούνης, Βούλγαρης.