Άδικος αποκλεισμός της Νίκης στη Γ’ Εθνική πόλο

Το περασμένο τριήμερο πραγματοποιήθηκε η Α’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Γ’ Εθνικής Ανδρών. Στον 2ο όμιλο που φιλοξενήθηκε στην Ιτέα μετείχε και η Νίκη που αποκλείστηκε άδικα από την τελική φάση μένοντας 3η σε τριπλή ισοβαθμία με τους Νηρέα Πατρών και Ν.Ο. Ιτέας.

Οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν τρία από τα τέσσερα παιχνίδια που έδωσαν και αγωνιστικά άξιζαν την πρόκριση. Οι πολίστες του Νίκου Κωνσταντέλια έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, αλλά το γεγονός ότι το τελευταίο ματς του προγράμματος ήταν αυτό ανάμεσα σε Νηρέα Πατρών και Ν.Ο. Ιτέας αποδείχθηκε καθοριστικό για να πάρουν αυτές οι δύο ομάδες τα εισιτήρια για τα τελικά του πρωταθλήματος (24-26 Ιουλίου).
Στην κορυφή του ομίλου προέκυψε τριπλή ισοβαθμία. Η Νίκη έχασε 10-7 από τον Ν.Ο. Ιτέας, αλλά νίκησε 15-14 τον Νηρέα Πατρών σε ένα συγκλονιστικό ματς. Έτσι, περίμενε τον τελευταίο αγώνα μεταξύ των διοργανωτών του ομίλου και της πατρινής ομάδας.
Οι Βολιώτες ήθελαν νίκη της Ιτέας ή ισοπαλία ή ακόμη και επικράτηση του Νηρέα με ένα γκολ διαφορά. Ωστόσο, οι Πατρινοί πήραν από την αρχή προβάδισμα ασφαλείας και δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους αντιπάλους τους. Κέρδισαν 19-15 και ήρθαν πρώτοι με +3 γκολ, έναν -1 της Ιτέας και -2 της Νίκης. Η 2η προνομιούχος θέση πήγε στον Ν.Ο. Ιτέας λόγω της επικράτησής του επί της Νίκης, η οποία περιορίστηκε άδικα στην 3η θέση.
Το σκουφάκι της Νίκης φόρεσαν 16 πολίστες που είναι οι: Βασίλης Παρασκευάς (τερμ.), Γιώργος Σάτλας, Μιχάλης Παναγόπουλος, Στέλιος Κουκορίνης, Πάρης Χατζηγούλας, Γιάννης Καλαβρός, Ιορδάνης Άγγος, Άγγελος Ριζάκης, Γιάννης Μάκος, Δημήτρης Κοκκινάκης, Νίκος Αθανασιάδης, Δημήτρης Ματσάγκος, Ζαχαρίας Νταβιγλάκης (τερμ.), Γιάννης Βαρβέρης, Αλέξης Σινάνης, Δημήτρης Χαλατσόπουλος.
Οι αγώνες της Νίκης αναλυτικά:

Νίκη-Ν.Ο. Ιτέας 7-10
Η Νίκη έπεσε κατευθείαν στα βαθιά, αφού στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κοντραρίστηκε με τον «οικοδεσπότη» του ομίλου Ν.Ο. Ιτέας, από τον οποίο έχασε με 10-7. Στο ματς αυτό δεν αγωνίστηκε ο Ιορδάνης Άγγος, καθώς «κουβαλούσε» τιμωρία από την περσινή σεζόν και η απουσία του ήταν αισθητή.
Το παιχνίδι είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ έως το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Η Νίκη δέχθηκε πρώτη γκολ, προσπέρασε 2-1, αλλά το τέλος της πρώτης περιόδου τη βρήκε να χάνει με 2-3. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 3-3, με το μοναδικό γκολ της δεύτερης περιόδου να σημειώνεται από τον Κοκκινάκη, ενώ ο Αθανασιάδης έδωσε και πάλι την πρωτοπορία στη Νίκη με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου (4-3). Μέχρι να ολοκληρωθεί η περίοδος το προβάδισμα άλλαξε ξανά χέρια, αφού η Νίκη δέχθηκε τρία γκολ και σημείωσε ένα (5-6). Στο τέταρτο οκτάλεπτο ο Ν.Ο. Ιτέας κατάφερε να ξεφύγει με 5-8 και μετά να διατηρήσει τον έλεγχο και το υπέρ του +3 (7-10).
Οκτάλεπτα: 2-3, 1-0, 2-3, 2-4.
Γκολ Νίκης: Κοκκινάκης 3, Αθανασιάδης 3, Βαρβέρης.
Γκολ Ν.Ο. Ιτέας: Γιοράκης 3, Παρατσόκας 3, Τσιγαρίδης 2, Λεβεντάκης, Μπράτσος.

ΟΠΑΘΑ-Νίκη 10-13
Στην 2η αγωνιστική η Νίκη αναμετρήθηκε με τον ΟΠΑΘΑ Πατρών και έφτασε στην πρώτη της επιτυχία με 13-10. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι Βολιώτες είχαν τον έλεγχο, αλλά χρειάστηκε ένα ξέσπασμά τους στην τελευταία περίοδο για να εξασφαλίσουν το «τρίποντο».
Η Νίκη προηγήθηκε 3-4 στο πρώτο οκτάλεπτο και 4-6 στο δεύτερο, ενώ με τέρμα του πρώτου της σκόρερ Άγγου (σημείωσε έξι στο ματς) βρέθηκε στο +4 (4-8) και ενώ απέμεναν 6’.46’’ για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος. Όμως ο ΟΠΑΘΑ πλησίασε στο γκολ (7-8 και 8-9) και όλα έδειχναν αγωνιώδες φινάλε. Ωστόσο, αυτό δεν συνέβη. Μέσα σε δυόμισι λεπτά στην τελευταία περίοδο οι Ματσάγκος, Χατζηγούλας και Άγγος έγραψαν το 8-12 δίνοντας πρόωρο τέλος στο παιχνίδι.
Οκτάλεπτα: 3-4, 1-2, 4-3, 2-4.
Γκολ ΟΠΑΘΑ: Θεοχάρης 3, Παρασκευόπουλος 2, Φούντας 2, Τυροδήμος, Γραμματικόπουλος, Προδρομίτης.
Γκολ Νίκης: Άγγος 6, Χατζηγούλας 3, Κοκκινάκης 2, Ματσάγκος, Βαρβέρης.

Νίκη-Νηρέας Π. 15-14
Στο παιχνίδι με τον Νηρέα Πατρών «μίλησε» η …νικιώτικη ψυχή και η ομάδα του Νίκου Κωνσταντέλια πανηγύρισε τη νίκη με 15-14. Και όλα αυτά με τις ποινές να είναι 10-18 εις βάρος της, γεγονός που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων της ομάδας για τους Πατρινούς διαιτητές Βασιλείου και Μάρκοβιτς.
Ο Νηρέας προηγήθηκε 0-3 στο ξεκίνημα και 4-6 στο ημίχρονο, αλλά η Νίκη μείωσε σε 10-11 στο τέλος της τρίτης περιόδου που ήταν η πλέον παραγωγική με 11 γκολ (6-5 το επί μέρους σκορ για τους «κυανόλευκους). Στο τέταρτο οκτάλεπτο παίχθηκε ένα… θρίλερ, με τη Νίκη να πανηγυρίζει το «τρίποντο» χάρις στο γκολ του Πάρη Χατζηγούλα 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.
Οκτάλεπτα: 2-4, 2-2, 6-5, 5-3.
Γκολ Νίκης: Άγγος 5, Χατζηγούλας 4, Κοκκινάκης 2, Κουκορίνης, Μάκος, Ματσάγκος, Βαρβέρης.
Γκολ Νηρέα Π.: Ρουμάνος 3, Γεωργίου 3, Ζερνώτης 2, Μπίκης 2, Τσιτσάρας 2, Καραμπούλας, Ανδρουτσόπουλος.

ΑΚΑ Καρδίτσας-Νίκη 9-14
Πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό 14-9 η Νίκη επικράτησε της ουραγού ΑΚΑ Καρδίτσας. Οι «κυανόλευκοι» είχαν εξ αρχής το προβάδισμα και δεν απειλήθηκαν καθόλου.
Οκτάλεπτα: 2-4, 3-5, 0-4, 4-1.
Γκολ ΑΚΑ Καρδίτσας: Κωστόπουλος, 4, Χρυσικός 3, Μασίκας, Δανιήλ.
Γκολ Νίκης: Χατζηγούλας 5, Άγγος 3, Παναγόπουλος 2, Μάκος, Κοκκινάκης, Βαρβέρης, Σινάνης.

Τα αποτελέσματα στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής είναι τα εξής: Νηρέας Πατρών-ΟΠΑΘΑ 14-8, Νίκη-Ν.Ο. Ιτέας 7-10, ΟΠΑΘΑ-Νίκη 10-13, Ν.Ο. Ιτέας-ΑΚΑ Καρδίτσας 18-6, Νίκη-Νηρέας Πατρών 15-14, ΑΚΑ Καρδίτσας-ΟΠΑΘΑ 16-21, Νηρέας Πατρών-ΑΚΑ Καρδίτσας 19-3, ΟΠΑΘΑ-Ν.Ο. Ιτέας 13-17, ΑΚΑ Καρδίτσας-Νίκη 9-14, Ν.Ο. Ιτέας-Νηρέας Πατρών 15-19.

1. Νηρέας Π. 66-41 9
2. Ν.Ο. Ιτέας 60-45 9
3. Νίκη 49-43 9
4. ΟΠΑΘΑ 52-60 3
5. ΑΚΑ Καρδίτσας 34-72 0