Αδικεί τον Βόλο το 4-2 από την ΑΕΚ

Σε ένα ακόμη παιχνίδι φέτος ο Βόλος ήταν ανταγωνιστικός, έπαιξε ωραίο και επιθετικό ποδόσφαιρο, άσχετα αν στο τέλος δεν κατάφερε να αποσπάσει το θετικό αποτέλεσμα. Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 4-2 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και το έργο τους είναι δύσκολο στη ρεβάνς που θα γίνει τον Μάρτιο στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Η ΑΕΚ με το 4-2 έχει, πλέον, ένα σημαντικό προβάδισμα, όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, με τον Βόλο να «πληρώνει» ένα καταστροφικό δεκάλεπτο, στο οποίο δέχθηκε τέσσερα γκολ και φάνηκε η ποιότητα των παικτών της ΑΕΚ.
Ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Τσιντώτας, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Νταντσένκο, Νεντελτσεάρου, Τσιγκρίνσκι και Μιτάι. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Σιμάνσκι, Κρίστισιτς στον άξονα και πιο μπροστά από αυτούς ο Μάνταλος, ως επιτελικός μέσος. Ο Λιβάι Γκαρσία κινούνταν στη δεξιά πτέρυγα, ο Τάνκοβιτς στην αριστερή, με τον Ολιβέιρα να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.
Από την άλλη πλευρά, ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε και αυτός τον Βόλο με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Κλέιμαν, με τον Ριένστρα να αγωνίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Φεράρι στο αριστερό. Οι Μήτογλου και Γκρίλο ήταν οι δύο παίκτες του άξονα, ο Περέα επιχειρούσε στη δεξιά πτέρυγα, ο Μαρτίνες στην αριστερή, ενώ ο Μπαρτόλο είχε πιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τον προωθημένο Δουβίκα.

Ο Βόλος κοίταξε στα μάτια την ΑΕΚ και ήταν ανώτερος της Ένωσης μέχρι το 25’, όταν οι «κυανέρυθροι» δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης. Οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ είχαν αγωνιστικό θράσος στο παιχνίδι τους για 25 λεπτά, όταν και έβαλαν δύσκολα στην ΑΕΚ.
Προηγήθηκαν στο σκορ με τον Δουβίκα και είχαν ευκαιρίες να σημειώσουν και άλλα τέρματα. Πήγαιναν πρώτοι πάνω στη μπάλα και κέρδιζαν όλες σχεδόν της μονομαχίες. Απέναντι σε μια ΑΕΚ που έδειχνε πελαγωμένη, η οποία δεν μπορούσε να «χτίσει» το παιχνίδι από πίσω, κάνοντας πολλά λάθη.
Οι «κυανέρυθροι» μετά το γκολ που πέτυχαν στο 14’ δεν οπισθοχώρησαν, συνέχισαν να παίζουν επιθετικά και κυνήγησαν δεύτερο τέρμα.
Η ΑΕΚ, ωστόσο, έχει την ποιότητα και την εμπειρία ως ομάδα να ανατρέπει καταστάσεις εις βάρος της και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο. Σε διάστημα 11 λεπτών (25’-36’) πέτυχε τέσσερα γκολ, φέρνοντας τα πάνω κάτω στο παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, ωστόσο, ο Βόλος ήταν αυτός που κέρδισε τις εντυπώσεις με την εμφάνισή του. Πέτυχε γκολ με τον Μήτογλου, είχε δοκάρι με τον Δουβίκα,βρήκε χώρους και απείλησε το τέρμα του Τσιντώντα, ενώ δεν πιέστηκε ιδιαίτερα στην άμυνα από τους «κιτρινόμαυρους».
Ο Λόπεθ «φρεσκάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο την ομάδα, με την είσοδο στο παιχνίδι των Μίλοκ και Κρητικού, στις θέσεις των Αργεντινών Μαρτίνες και Μπαρτόλο, ανακάτεψε την… τράπουλα, μήπως και η ομάδα του μειώσει κι άλλο το σκορ, δίχως όμως να έρθει άλλο τέρμα μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.
Αξίζει να σημειώσουμε, πως ο Βόλος είχε συνολικά 15 τελικές προσπάθειες, εκ των οποίων οι οκτώ προς την εστία, ενώ από την πλευρά της η ΑΕΚ είχε 11 τελικές, έξι προς την εστία.