Αδικεί τον Βόλο η ισοπαλία – Προηγήθηκε με ανατροπή αλλά ισοφαρίστηκε 2-2 από την ΑΕΚ εκτός έδρας

Άξιζε τη νίκη, έφυγε από τη Ριζούπολη με το βαθμό της ισοπαλίας. Ο Βόλος έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, με γκολ του Τάνκοβιτς, κατάφερε, ωστόσο, να γυρίσει το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με τέρματα των Φεράρι και Ουάρντα, για να ισοφαρίσει σε 2-2 ο Ανσαριφάρντ στο 70’.

Η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος μ’ ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας, φτάνοντας τους 16 βαθμούς, κατέχοντας την 7η θέση στην κατάταξη. Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες και ο Βόλος με δέκα.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Τσιντώτα, με τους Παουλίνιο και Μιτάι να αγωνίζονται στα δύο άκρα, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Τσιγκρίνσκι και Σβάρνας. Στον άξονα αγωνίστηκε ο Σιμόες έχοντας δίπλα του, τους Μάνταλο αριστερά και Σιμάνσκι δεξιά, με την επιθετική τριπλέτα να αποτελούν οι Τάνκοβιτς, Γκαρσία στις πτέρυγες και Ολιβέιρα στην κορυφή της επίθεσης.

Από την πλευρά του ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Την «κυανέρυθρη» εστία υπερασπίστηκε ο Κλέιμαν, με τους Ντεντάκη να αγωνίζεται στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Φεράρι στο αριστερό. Οι Κολόμπο και Σάντσες αγωνίστηκαν στο κέντρο της άμυνας. Στον άξονα έπαιξαν οι Ριένστρα και Μπαριέντος. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Μπαρτόλο (αριστερά), Περέα (δεξιά), με τον Ουάρντα ν’ αγωνίζεται πίσω από τον προωθημένο Δουβίκα.

Εξαιρετικός ο Βόλος στο πρώτο μέρος
Εξαιρετική εμφάνιση από τον Βόλο στο πρώτο ημίχρονο. Το συγκρότημα του Άνχελ Λόπεθ παρουσιάστηκε «διαβασμένο», κατάφερε να κερδίσει τις εντυπώσεις με την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο και ήταν η ομάδα που πέτυχε δύο γκολ, αν και δέχθηκε πολύ νωρίς τέρμα με απευθείας χτύπημα κόρνερ του Τάνκοβιτς στο 3ο λεπτό.

Δεν πτοήθηκε ψυχολογικά από το γκολ και με δύο πολύ ωραία τέρματα από τους Φεράρι και Ουάρντα γύρισε το ματς, απόλυτα δίκαια.

Η ΑΕΚ παρουσίασε προβληματική εικόνα, με πολλές αδυναμίες και στις τρεις γραμμές. Εγκλωβίστηκε στο παιχνίδι του Βόλου και δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους για το τέρμα του Κλέιμαν.

Ο Βόλος ακολούθησε τη γνώριμη τακτική. Πίεση ψηλά, σωστές αλληλοκαλύψεις, με τους παίκτες του Λόπεθ να πηγαίνουν πρώτοι πάνω στη μπάλα και να βγάζουν περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι.

Στο 2’ ο Λιβάι Γκαρσία έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Κλέιμαν έδιωξε, με τη μπάλα να βρίσκει στο πάνω μέρος του δοκαριού και να καταλήγει κόρνερ. Ο Τάνκοβιτς το εκτέλεσε και με αριστοτεχνικό τρόπο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για την ΑΕΚ.

Οι παίκτες του Βόλου δεν πτοήθηκαν από το εις βάρος τους τέρμα, βγήκαν μπροστά με στόχο το  γκολ της ισοφάρισης. Κι αφού πρώτα απέφυγαν το δεύτερο γκολ στο 12’, όταν ο Ολιβέρια με ατομική προσπάθεια και διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν, ισοφάρισαν στο 16’. Ο Μπαρτόλο έκανε τη σέντρα, ο Τσιγκρίνσκι έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Φεράρι, με τον Αργεντινό αμυντικό να γράφει με σουτ το 1-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την ΑΕΚ, η οποία φαινόταν αποδιοργανωμένη, ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον Βόλο στο 34’. Νωρίτερα, πάντως, οι «κυανέρυθροι» προειδοποίησαν στο 23’. Ο Μπαρτόλο κινήθηκε στην πλάτη του Παουλίνιο σούταρε μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα.

Για να γίνει το 1-2 στο 34’, ύστερα από εξαιρετική επιθετική προσπάθεια των φιλοξενουμένων. Ο Μπαριέντος πάσαρε στον Μπαρτόλο, με τον Αργεντινό να επιχειρεί τη σέντρα και τον Ουάρντα με άψογη κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ο Βόλος ήλεγχε το παιχνίδι, δεν πιέστηκε ιδιαίτερα, με εξαίρεση τη φάση του πέμπτου και τελευταίου λεπτού των καθυστερήσεων, όταν η ΑΕΚ έφτασε μια «ανάσα» από την ισοφάριση. Ο Σιμόες με ωραία κίνηση πάσαρε στον Σιμάνσκι με τον Πολωνό να σουτάρει μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Φεράρι (είχε κατεύθυνση προς την εστία) και να καταλήγει κόρνερ.

Παιχνίδι… ροντέο στο β’ ημίχρονο
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε στο παιχνίδι ο Σάνκοφ αντί του Σιμάνσκι, ωστόσο, η ΑΕΚ παρότι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν μπορούσε να απειλήσει το τέρμα του Κλέιμαν στο πρώτο τέταρτο του β’ μέρους. Ο Καρέρα έριξε στο ματς και τον Ανσαριφάρντ στο 58’, αλλάζοντας το σύστημα σε 4-4-2. Η «Ένωση» στο 61’ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Μάνδαλος βρήκε ωραία τον Ολιβέιρα, αυτός έκανε το κοντρόλ, επιχείρησε το σουτ, με τον Σάντσες να βάζει την κόντρα και να στέλνει τη μπάλα κόρνερ, σώζοντας την εστία του.

Τελικά η ισοφάριση για την ΑΕΚ ήρθε στο 70’. Σε φάση διαρκείας στην άμυνα του Βόλου, οι «κυανέρυθροι» δεν μπόρεσαν να διώξουν τη μπάλα από την περιοχή τους, αυτή έφτασε στον Ανσαριφάρντ, με τον Ιρανό να σκοράρει από κοντά με προβολή, γράφοντας το 2-2.

Ο Βόλος στο 75’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Παουλίνιο αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Φεράρι. Το φάουλ εκτέλεσε ο Μπαριέντος με τον Τσιντώτα να αποκρούει. Στο επόμενο λεπτό ο Δουβίκας έβγαλε τη σέντρα με τον Ουάρντα να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Η ΑΕΚ απείλησε την άμυνα του Βόλου στο 77’. ο Αλμπάνης έκανε εξαιρετική προσπάθεια, γύρισε στον Ολιβέιρα, με τον Πορτογάλο να μη μπορεί να νικήσει τον Κλέιμαν που έβγαλε την μπάλα κόρνερ. Ο Μάνδαλος το εκτέλεσε και ο Σάνκοφ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Ο Βόλος στο 84’ έμεινε και αυτός με δέκα παίκτες, με τον Σιδηρόπουλο να δείχνει την κόκκινη κάρτα στον Κολόμπο, αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR (αρχικά είχε δείξει κίτρινη) για φάουλ στον Ολιβέιρα. Ο Μάνδαλος εκτέλεσε το φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Η ΑΕΚ, ωστόσο, έμεινε με εννέα παίκτες, λόγω αποβολής του Σάνκοφ στο 88’, ο οποίος χτύπησε εκτός φάσης τον Ουάρντα. Η «Ένωση» στο 90’ έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν ο Κλέιμαν απέκρουσε εντυπωσιακά το φάουλ του Γκαρσία. Όμως και ο Βόλος στο 94’ βρέθηκε μια «ανάσα» από το να πάρει τη νίκη, με τον Τσιντώτα να νικά τον Μπαρτόλο σε ανεπανάληπτο τετ α τετ για να μείνει το 2-2, σ’ ένα «γεμάτο» παιχνίδι.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Δημητριάδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
Κόκκινη: 75’ Παουλίνιο (2η κίτρινη), 88’ Σάνκοφ-84’ Κολόμπο
Κίτρινες: Ολιβέιρα, Παουλίνιο-Μπαρτόλο, Μήτογλου, Σάντσες

AEK: Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας (67’ Αλμπάνης), Τσιγκρίνσκι, Μιτάι (82’ Λόπεθ), Σιμόες, Σιμάνσκι (46’ Σάνκοφ), Μάνταλος, Γκαρσία, Ολιβέιρα, Τάνκοβιτς (58’ Ανσαριφάρντ).

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Ντεντάκης, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι, Μπαριέντος, Ριένστρα, Περέα (67’ Μαρτίνες), Ουάρντα, Μπαρτόλο, Δουβίκας (85’ Μήτογλου).

Φωτό: Ο Ουάρντα με κεφαλιά σημειώνει το 1-2 για τον Βόλο