Αδικεί τον εαυτό της η Νίκη

Την 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα του βορείου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2 κατέχει η Νίκη έχοντας συγκεντρώσει μόλις τέσσερις βαθμούς σε πέντε αγώνες. Οι «κυανόλευκοι» σαφώς και μπορούσαν να βρίσκονται πολύ ψηλότερα, αλλά οι ίδιοι έχουν αδικήσει τους εαυτούς τους.

Καλύτερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα περίμεναν όλοι οι φίλοι της Νίκης, αλλά και οι ίδιοι οι άνθρωποι μέσα στην ομάδα. Το ρόστερ της είναι ένα από τα καλύτερα της κατηγορίας, αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι τα επιθυμητά με την ομάδα να έχει γνωρίσει την ήττα και στα τρία ματς που έδωσε εκτός έδρας, χωρίς μάλιστα να πετύχει γκολ.

Ως γνωστόν, έχασε 2-0 από τον Μακεδονικό και 1-0 από την ΑΕΛ και την Αναγέννηση Καρδίτσας. Οι τέσσερις βαθμοί που έχει στο ενεργητικό της είναι από αγώνες έδρας, με το 1-1 κόντρα στη Βέροια στο Πανθεσσαλικό να μην θεωρείται επιτυχία. Ουσιαστικά μόνο το 3-0 επί του Απόλλωνα Πόντου στη Νεάπολη έδωσε χαρά στον κόσμο της Νίκης.

Σίγουρα στην ομάδα πρέπει να διορθωθούν πολλά πράγματα και ένα από αυτά είναι η έλλειψη συγκέντρωσης που παρατηρείται στο στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Σε αυτό το χρονικό σημείο η Νίκη δέχθηκε γκολ στα εκτός έδρας παιχνίδια της και ενώ φαινόταν ότι θα πήγαινε στην ανάπαυλα κρατώντας το «μηδέν» στα μετόπισθεν, ενώ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου είχε παραβιαστεί η εστία της και στο ματς με την Βέροια.

Αυτό σχολίασε στις δηλώσεις του και ο Αλέκος Βοσνιάδης, με το χαρακτηριστικό απόσπασμα να είναι το εξής: «Στο ποδόσφαιρο γίνονται τα πάντα. Τι να πούμε; Να σταματάμε το παιχνίδι από το 40’ και μετά; Πραγματικά είναι τρελό να σταματάμε να παίζουμε και να κοιτάμε να διασφαλίσουμε το αποτέλεσμα; Είναι το τέταρτο παιχνίδι που δεχόμαστε γκολ στο ίδιο χρονικό διάστημα.

Όσο είσαι στο ποδόσφαιρο, συμβαίνουν πράγματα. Ποιος θα μας το έλεγε πριν ότι μια τόσο έμπειρη ομάδα, όπως εμείς, θα έχανε αγώνες δεχόμενη γκολ στο 40’, στο 42’ και στο 43’; Θα παλέψουμε μ’ αυτό, δεν γίνεται αλλιώς. Ούτε πρέπει να ρίξουμε τα πράγματα στην τύχη και να μεταφέρουμε το πρόβλημα κάπου αλλού. Εμείς πρέπει να το αντιμετωπίσουμε, εμείς το δεχόμαστε, εμείς πρέπει να το λύσουμε, εμείς φταίμε γι’ αυτό. Να κοιτάξουμε να μην πληρώνουμε τις λίγες φάσεις του αντιπάλου».

Δεν προπονήθηκε ο Δεληζήσης

Το μυαλό όλων στη Νίκη βρίσκεται στον Κυριακάτικο αγώνα με τον Διαγόρα, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο της Νεάπολης. Για τους «κυανόλευκους» η κατάκτηση των τριών βαθμών θεωρείται μονόδρομος, ώστε να μη χάσουν και άλλο βαθμολογικό έδαφος.

Η προετοιμασία για το συγκεκριμένο παιχνίδι άρχισε χθες, αφού την Δευτέρα οι παίκτες είχαν ρεπό. Το πρόγραμμα περιελάμβανε ασκήσεις ενδυνάμωσης και παιχνίδια κατοχής μπάλας. Ο Αναστασίου συνέχισε πρόγραμμα θεραπείας, ενώ ο Δεληζήσης δεν γυμνάστηκε. Σήμερα θα υποβληθεί σε μαγνητική στην αριστερή γάμπα, μια και εκεί ένιωσε ένα σφίξιμο.